Posielam vám vetvičku borievky so škodcom, ktorého neviem určiť. Poradte mi, prosím, ako ho mám zničiť.
F. T., Šamorín
FOTO 1
- Vaša borievka je napadnutá štítničkou borievkovou (Carulaspis juniperi), ktorá škodí cicaním rastlinných štiav. Okrem borievok sa vyskytuje aj na tujách a cypruštekoch. Samičky štítničky borievkovej majú oranžovo sfarbené telo chránené belavým, asi 1,5 milimetra širokým okrúhlym štítom.
Napadnuté rastliny by ste mali ošetriť na začiatku vegetačného obdobia. Na prvý postrek môžete použiť Diazol 50 EW, na druhý o 10 dní neskôr Applaud 25 WP zo skupiny inhibítorov tvorby chitínu, ktorý je účinný najmä proti vajíčkam a mladým larvám škodcu. Do postrekovej kvapaliny môžete pridať aj zmáčadlo (napríklad Silwet).
Na spodnej strane listov krušpánu som zistil zdureniny a pľuzgiere. Čo je príčinou tohto javu?
I. Č., Zlaté Moravce
FOTO 2
- Zdurenie alebo pľuzgierovitosť listov krušpánu vyvoláva byľomor krušpánový (Monarthropalpus buxi). Je to drobný komárik, ktorého larvy sa vyvíjajú v listoch krušpánu a živia sa ich vnútornými pletivami. Ich vývoj trvá asi 10 mesiacov, pretože v napadnutých listoch aj prezimujú a v apríli nasledujúceho roka sa v nich zakukľujú. Pred vyliahnutím dospelých jedincov sa z rubu listov kukly vysunú tak, aby ich komáriky mohli opustiť. Dospelé jedince sa liahnu spravidla v druhej dekáde mája. Po párení samičky zasúvajú vajíčka pod pokožku spodnej strany listov. V jednom liste sa môže vyvíjať 6 až 12 lariev.
Ochrana krušpánu proti byľomorovi krušpánovému spočíva v postreku rastlín v čase rojenia dospelcov (približne v polovici mája). O termíne rojenia sa ľahko presvedčíme, pretože komáriky húfne poletujú okolo krušpánu a dajú sa pomerne ľahko chytiť. Na postrek môžete použiť Diazol 50 EW alebo Karate Zeon 5 SC.ä
Autor: Ing. Juraj MATLÁK
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.