priamo doma. Je veľmi praktické, ak sa v našom byte nájde miesto na pracovný kút s dobrým pracovným stolom, na ktorý sa zmestí monitor počítača, s pohodlnou stoličkou, na ktorej nás nebude po niekoľkých minútach bolieť chrbát a s nenahraditeľným viaczásuvkovým pohyblivým kontajnerom na všetko, čo k práci potrebujeme. Zabudnúť netreba na vhodné osvetlenie.
Práca doma si vyžaduje disciplínu, preto by malo byť pracovné miesto čo najviac bokom od rodinného diania. Pracovné kúty v spálni nie sú z psychologického hľadiska až také ideálne. Je to skôr nevhodné riešenie. Keď vidíme posteľ, hneď sa začneme cítiť unavení a pri pohľade na "pracovisko" s množstvom nedokončených problémov nebudeme vedieť zaspať. Pre pracovný kút je najvhodnejšia hala alebo chodba, čo sa v panelákoch nedá z priestorových dôvodov zrealizovať. Nedá sa nič robiť, musíte sa usídliť v obývacej izbe.
Vytvoriť by sme si mali v byte stabilný pracovný kút. Nemusíme hneď murovať, sú aj pohyblivé a ľahké priečky, paraván, jednoduché žalúzie alebo knižnica, prístupná z oboch strán. Skúsiť to možno aj s niekoľkými črepníkmi s hustými izbovými rastlinami. Môžu to byť aj sklenené posuvné dvere z mliečneho skla.
Do menších priestorov je praktický skladací a posuvný nábytok. Ďalšia z možností je pracovná skriňa, v ktorej je uložené všetko. Keď dopracujete, zatvoríte ju a je upratané. Zmestiť by sa tam mala celá kancelária s plným vybavením. Môže to byť aj menšia skrinka s výklopnými dvierkami, ktoré po otvorení tvoria písací stôl.
Na umiestnenie PC slúžia špeciálne priehradky na bočnej strane stola. Prednosťou je, ak sa dá otáčať. Iným riešením je kontajner na kolieskach. Priestor na stole ušetrí vysúvateľná doska na klávesnicu a špeciálny držiak na monitor. Káble je vhodné viesť tzv. káblovými kanálmi na zadnej strene kontajnera.
Rámček
Zásady, ktorých sa treba držať
- Pracovný kút musí byť dostatočne osvetlený, v blízkosti okna alebo umelým osvetlením.
- Úroveň žiarenia obrazovky počítača a okolitého svetla by mali byť porovnateľné.
- Na sedenie potrebujeme kvalitnú, najlepšie nastaviteľnú stoličku
- Výška pracovného stola by mala byť prispôsobená konkrétnemu užívateľovi. Najvhodnejšia je stolička s päťramenným podnožím s kolieskami, nastaviteľnou výškou sedacej časti
- K vytvoreniu pracovnej atmosféry pomôžu aj vhodne zvolené farby. Svetlé a tlmené pôsobia upokojujúco. Sivým odzvonilo. Za neutrálne sa považujú jantárová, okrová, antracitová či farba pálenej hliny.
- Chýbať by nemali kvety. Nielenže čistia vzduch, ale absorbujú nebezpečné formaldehydy.
Rámček
Na čo by sme mali myslieť
- Doska by mala byť nastaviteľná podľa telesnej výšky, čím sa eliminuje hrbenie nad počítačom.
- Pod stolom musí byť dosť miesta na nohy.
- Pracovná plocha musí byť dostatočne veľká, umožňujúca umiestnenie klávesnice, obrazovky a voľný priestor musí ostať aj pre ruky (10 až 15 cm).
- Pri pohľade na obrazovku priamo by sme sa mali pozerať na jej hornú tretinu.
- Vzdialenosť medzi očami a obrazovkou má byť päťdesiat centimetrov. Treba zabrániť odrazom svetla z okien, žiaroviek, svetlých stien.
- Stôl pre PC by nemal stáť oproti oknu. Optimálny odstup medzi obrazovkou a klávestnicou je dvadsať centimetrov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.