Korzár logo Korzár

Auto-moto

Vyskúšali sme si Daciu Logan MCVLen niekoľko dní po začatí predaja modelu Dacia Logan MCV na Slovensku sme mali možnosť vyskúšať si toto všestranne

Vyskúšali sme si Daciu Logan MCV

Len niekoľko dní po začatí predaja modelu Dacia Logan MCV na Slovensku sme mali možnosť vyskúšať si toto všestranne využiteľné vozidlo, ktoré si svojimi úžitkovými vlastnosťami a priaznivou cenou určite u nás nájde svoju klientelu. Veľkopriestorové MCV, ktoré je druhou karosárskou variantou typového radu Logan, predstavila rumunská firma Dacia (súčasť francúzskeho koncernu Renault) na vlaňajšom parížskom autosalóne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

So základným sedanom Loganom má nové kombi (pokojne ho môžeme nazvať rodinný van) navonok spoločnú len prednú časť karosérie. Konštruktéri firiem Dacia a Renault si povedali, že ak kombi, tak poriadne priestranné, a preto v porovnaní so sedanom predĺžili podvozok o 27 cm, na 2 900 mm (čo je napríklad viac ako je rázvor Škody Superb). Celková dĺžka vozidla je 4 450 mm, šírka (s vonkajšími zrkadlami) je 1 993 mm, výška je 1 640 mm. Veľký rázvor i relatívne veľká výška vozidla umožnili vytvoriť veľký vnútorný priestor, v ktorom môže byť päť alebo až sedem sedadiel. Pritom ani sedadlá tretieho radu netreba považovať len za akési "núdzové", pretože na nich môžu pohodlne cestovať osoby vysoké až 190 cm. Batožinový priestor za tretím radom sedadiel má objem 200 litrov. Tento rad však možno zložiť alebo celkom z vozidla vybrať, čím sa batožinový priestor zväčší na 700 litrov. Sklopením asymetricky delených stredných sedadiel dopredu sa úložný priestor zväčší na úctyhodných 2 350 litrov (dĺžka tohto priestoru je 1 500 mm, šírka je 1 432 mm). Zadné dvere sú dvojdielne krídlové a sú asymetricky delené. V interiéri vozidla sú ďalšie odkladacie priestory. Na pohon vozidla sú k dispozícii tri motory. Len pre päťmiestnu verziu je určený 1,4-litrový zážehový motor výkonu 55 kW. Ďalšie dva motory možno montovať do päťmiestnej i sedemmiestnej verzie. Ide o 1,6-litrový motor s maximálnym výkonom 64 kW a o 1,5-litrový naftový motor výkonu 50 kW. Naftový motor je veľmi úsporný a jeho celková priemerná normovaná spotreba je len 5,3 l/100 km (mimo mesta je priemer len 4,8 l/100 km). Do základného výstroja modelu Logan MCV patrí aj antiblokovací systém, airbag vodiča, úchyty Isofix pre detské sedačky na krajných sedadlách druhého radu.

SkryťVypnúť reklamu

Mali sme možnosť vyskúšať si Logan MCV s výbavou Lauréate, poháňaný 1,6-litrovým benzínovým motorom. Príjemne nás prekvapil vkusne riešený a veľmi priestranný interiér a spokojní sme boli aj s výkonom motora a s jazdnými vlastnosťami (aj keď sme s ním nejazdili s plnou záťažou). Verzia Lauréate je sériovo vystrojená aj elektricky ovládanými zrkadlami, výškovo nastaviteľným sedadlom vodiča a odkladacou priehradkou pod stropom nad strednými sedadlami. Mimochodom, skratka MCV znamená Multi Convivial Vehicle, čo by sme mohli preložiť ako "mnohonásobne priateľské" vozidlo.

Chevrolet Malibu

Spomedzi všetkých nových modelov a koncepčných vozidiel, ktoré americký koncern General Motors predstavil na domácich januárových autosalónoch, je pravdepodobne najvýznamnejší nový Chevrolet Malibu. Toto vozidlo, označené už ako model 2008, je totiž odborníkmi považované za prvého vážneho konkurenta vozidiel Toyota Camry a Honda Accord, ktoré nateraz dominujú na americkom trhu v sektore limuzín.

SkryťVypnúť reklamu

Nový päťmiestny Chevrolet Malibu je podstatne väčší ako doterajší model. Dĺžka vozidla narástla o 76 mm, rázvor sa zväčšil dokonca až o 162 mm. Tento nárast sa prejavil na podstatnom zväčšení priestoru pre cestujúcich. Malibu model 2008 je postavené na globálnej podvozkovej plošine s rázvorom 2 852 mm, pričom predné kolesá sú vedené vzperami McPherson, vzadu je viacprvková náprava. Priečne ramená predných závesov sú zhotovené z hliníka. Nosník prístrojového panela je zhotovený z ľahkého horčíka. Najnamáhanejšie časti vozidla sú zhotovené z ocele vysokej pevnosti. Malibu je dlhé 4 872 mm, široké 1 785 mm a vysoké 1 451 mm. Ráfiky môžu mať priemer 16, 17 alebo 18 palcov. Na pohon limuzíny sú k dispozícii dva motory s rozvodom DOHC. 2,4-litrový štvorvalec Ecotec má maximálny výkon 122 kW a dodáva sa v kombinácii so štvorstupňovou alebo šesťstupňovou automatickou prevodovkou. 3,6-litrový vidlicový šesťvalec, zhotovený z hliníka, je vystrojený systémom variabilného časovania ventilov a jeho najvyšší výkon je 188 kW. Tento motor je kombinovaný s šesťstupňovou automatickou prevodovkou, ktorá umožňuje aj ručné radenie (páčkami na volante). Motor poháňa predné kolesá. Vyššie výstrojné verzie sú vystrojené aj stabilizačným systémom StabiliTrak. Súčasťou antiblokovacieho systému je aj systém podpory núdzového brzdenia v kritických situáciách. Na želanie môže byť vozidlo vystrojené aj odsuvným sklenenýn strešným oknom. Do sériového výstroja patrí aj komunikačný systém OnStar najnovšej generácie, ktorý v prípade havárie automaticky odošle správu centrále, a to aj s údajom o polohe vozidla.

SkryťVypnúť reklamu

Rinspeed eXasis

Jedným z každoročných "bonbónikov" ženevského autosalónu zvykne byť stánok malej švajčiarskej firmy Rinspeed. Jej majiteľ Frank Rinderknecht si nenechá ujsť príležitosť predstaviť každý rok v Ženeve nový koncepčný automobil, vyznačujúci sa originálnymi prvkami. Nemôže to byť inak ani tohto roku, keď pri príležitosti 30. výročia svojho založenia predstaví firma Rinspeed svoju najnovšiu kreáciu s názvom eXasis. Ide o koncepčné vozidlo cigarovitého tvaru, pripomínajúce legendárne pretekárske vozidlá Auto Union spred druhej svetovej vojny a vyznačujúce sa priehľadnou karosériou. Vozidlo tak vyzerá temer ako "dematerializovaná" fata morgána či prelud. Nosnou časťou vozidla je hliníkový rám, na ktorom sú na dvojitých priečnych ramenách zavesené predné i zadné kolesá priemeru 22 palcov. Rázvor podvozku je 2 500 mm, celková dĺžka vozidla je 3 700 mm, šírka je 1 960 mm a výška je 1 284 mm. Vďaka tomu, že karoséria je zhotovená z priehľadného plastu, je hmotnosť vozidla len 750 kg. Štúdia eXasis je poháňaná dvojvalcovým motoro zdvihového objemu len 750 cm3, ktorý má maximálny výkon 110 kW pri 7 500 ot/min. Zadné kolesá sú poháňané prostredníctvom šesťstupňovej manuálnej prevodovky. V plastovej karosérii sedia za sebou vodič a spolujazdec, ktorí cez priehľadnú podlahu vidia aj na vozovku.

Mazda2 bude mať premiéru v Ženeve

Japonská firma Mazda oznámila, že na blížiacom sa autosalóne v Ženeve bude mať svetovú premiéru model Mazda2 novej generácie. Nová Mazda2, patriaca do silno obsadeného segmentu B, sa svojím tvarom výrazne odlišuje od svojho predchodcu, ktorý sa vyznačoval skriňovitým tvarom karosérie. Rázvor podvozku síce ostal nezmenený (249 cm), ale dĺžka vozidla sa skrátila o 4 cm (na 388 cm), šírka na rástla na 169,5 cm a výška sa znížila na 147,5 cm. Prednej časti štvordverového vozidla dminujú reflektory mandľovitého tvaru, medzi ktorými je päťuholníková mriežka. V prednom nárazníku je veľký otvor na vstup chladiaceho vzduchu a okrúhle hmlové reflektory. Batožinový priestor má objem 250 litrov, po sklopení delených zadných sedadiel sa zväčší na 469 litrov. V modernejšie zariadenom interiéri je veľa odkladacích priestorov. Na pohon vozisdla sú zatiaľ k dispozícii tri motory, všetko benzínové. Motor zdvihového objemu 1,3 litra sa dodáva v dvoch výkonových verziách (55 kW a 62 kW), 1,5-litrový motor má výkon 76 kW. Neskôr by mala ponuka motorov rozšírená o 1,4-litrový turbodieselový motor. Nová kompaktná Mazda2 je vystrojená čelnými, bočnými a hlavovými airbagmi, i stabilizačným systémom ESP.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 108
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 888
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 526
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 465
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 988
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 611
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 208
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 809
  1. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  2. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  3. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  4. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  5. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  6. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  7. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  8. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 059
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 73 948
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 41 744
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 40 914
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 055
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 159
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 15 346
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 600
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  2. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  3. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  4. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  5. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  6. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  7. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  8. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 059
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 73 948
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 41 744
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 40 914
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 055
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 159
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 15 346
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 600
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu