Keď chýba chladnička
naše babičky nemali chladničku a predsa vedeli uchovať mäso, maslo, syry a iné chúlostivé potraviny, nehovoriac o zelenine, ktorá musela prečkať až do jari, nevynímajúc ovocie. Ako si poradíme v prípade, ak nám vypovie službu chladnička?
Určite sa vám stalo, že vám doma nešiel prúd, alebo odchádzate na chalupu, kde nemáte chladničku. Celý rok nebýva pár stupňov nad nulou, aby sa uchovali potraviny v čerstvom stave, takže vtedy sa musíme riadiť skúsenosťami našich babičiek. Tie vedeli, ako na to, aby všetko zvládli a uchovali zásoby potravín v čerstvom stave a chutné. A neboli to ledajaké kuchárky. Tu sú niektoré užitočné rady:
Základné potraviny
Chlieb uchovávame v izbovej teplote, zabalený v plátenej utierke. Nevyschne a nebude plesnivieť, čo sa stáva v mikroténových vreckách.
Maslo vydrží úplne ponorené vo vychladenej prevarenej a slanej vode.
Vajíčka uložené dole špičkou sú použiteľné pri teplote miestnosti asi jeden týždeň. Na dlhší čas ich treba nakladať do roztoku haseného vápna.
Syr ak je pokrájaný, dáme ho na tanier s 1-2 kockami cukru, aby odoberali vlhkosť z taniera prikryjeme poklopom. Syr na strúhanie v celku dáme do nádoby so soľou. Tak zostane suchý a bude sa dobre strúhať.
Mäso a údeniny
Surové mäso, ktoré nebudeme hneď pripravovať naložíme do marinády z ľubovoľného korenia a oleja. Olej uzavrie póry a mäso zostane krehké a šťavnaté. Osvedčený je aj starodávny spôsob - surové mäso vydrží dlhšie čerstvé, ak ho natrime octom. Babičky ho potom zabalili do pergamenového papiera.
Údeniny ak sú rozkrájané, zostanú čerstvé a neuschnú, ak ich natrieme na rozrezanej ploche masťou. V lete sa údenina uchová dlhšie, ak ju zabalíme do papiera a dáme do rúry v peci.
Tvrdé salámy sa zavesia na suchom mieste a občas sa natrú jedlým olejom.
Zelenina
Koreňová zelenina najdlhšie vydrží uložená v zemi alebo v piesku. Aj v mestských domácnostiach ju ukladajú do pilín, ktoré z času na čas navlhčia.
Mladá zelenina sa uchová dlhšie čerstvá, keď ju dáme do hlinenej misky alebo rímskeho hrnca a prikryjeme vlhkou utierkou.
Cibuľa a cesnak vydržia v plátených vrecúškach zavesených na suchom mieste. Ak sú z domácej úrody, spletajú sa do vencov. Strúčiky očisteného cesnaku dáme do pohára s olejom a uzavrieme.
Zemiaky uskladňujeme v debne najlepšie s otvormi a postavíme ju na tehly.
Ovocie
Jablká vydržia do jari v pivnici v debničke, hore stopkami, kto nemá pivnicu, dá ich na tmavé chladné miesto. Jablká ani iné ovocie neuskladňujeme spolu so zemiakmi ani zeleninou.
Citróny rozkrojené dáme reznou plochou na tanierik a prikryjeme pohárom, aby vydržal dlhšie čerstvý. Celé citróny nezvädnú, ak ich zabalíme do papiera a položíme do suchého piesku.
Rada navyše: Múčnik, ktorý sme upiekli do zásoby, dáme do plechovej dózy a pridáme jablko, ktoré mu dáva vlhkosť. To sa osvedčilo aj u keksov z lineckého cesta a pečiva s orechmi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.