Korzár logo Korzár

Zranený pracovník: Prežil som zázrakom

Nováky - V meste a blízkych obciach, kde spôsobila tlaková vlna po výbuchu najviac škôd, pokračovalo celý víkend ich odstraňovanie. Už od piatku

večera boli na nohách v sklenárstve Petra Hagaru, kde nestíhali zasklievať porozbíjané okná. Mestský rozhlas krátko po tragédii oznámil, že ľudia si môžu prísť rozbité okná zaskliť aj v nočných hodinách. "Neviem, ako ten nápor zvládneme, ľudia prichádzajú z celého mesta," povedala Anastázia Hagarová. Pracovali dlho do noci, hoci časť ľudí prichádzala až na ďalší deň. Noc nebola chladná a niekde stačilo okná pozakrývať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zvláštna tlaková vlna

Silný nápor rozbíjal okná vo všetkých častiach mesta, ale aj v okolitých dedinách. Mnohí ľudia hovoria o tom, že tlaková vlna sa správala zvláštne. U Jána Boboka napríklad nechala neporušené okná, ktoré smerovali k výbuchu. Naopak, škody zanechala na opačnej strane domu. "Tlaková vlna trvala neobvykle dlho. Pritom akoby obišla prednú časť domu a zaútočila zozadu. Tam nám porozbíjalo okná," dodal. Zaútočila aj na železné dvere v pivnici vo vnútri domu, hoci nemali vonkajšie ani vnútorné dvere otvorené.

SkryťVypnúť reklamu

Na ulici v centre Novák spôsobili explózie paniku. "Niektorí ľudia sa pozerali na mohutnú žiaru a dymový oblak a od strachu kričali, iní si to fotili. Videl som matku, čo pustila na zem nákupnú tašku a ratovala dve deti. Strašne plakali," hovorí starší Nováčan. Viacerí ľudia nám potvrdili, že nápor niektorých ľudí odhodil doma od okien, alebo spadli na zem. Pracovníci bezpečnostnej služby museli cez noc strážiť budovu pošty. Porozbíjané okenné tabule mali veľký rozmer a nedali sa vymeniť hneď. V sklenárstvach v okolí dochádzali zásoby skla a museli ísť po zásoby do Trenčína. Asi na pol hodiny vypadol v niektorých obciach prúd, inde sa nedalo volať z mobilných telefónov.

Prežili zázrakom

Na traumatológii nemocnice v Bojniciach ležia vedľa seba kolegovia z opravárenského podniku Ľubomír Dzúrik a Vendelín Belina. Obaja hovoria o zázraku. Bežne pracovali práve v budove, kde prišlo k mohutnej explózii.

SkryťVypnúť reklamu

"Kvôli oprave ma zavolali na iné pracovisko, čo mi zachránilo život," hovorí pán Belina. Keď prišlo k explóziám, bol v budove vzdialenej od epicentra iba sto metrov. Napriek tomu prežil s ľahkými zraneniami. "Ani poriadne neviem, čo sa dialo. Muselo ma zhodiť na zem a ostatné si nepamätám," dodal. Vzduchom lietali rôzne časti zariadenia a stavieb. Pracovníci utekali v panike na rôzne strany, niektorí sa neskôr snažili volať z mobilných telefónov. Tie však nefungovali. Podľa Ľubomíra Dzúrika, ktorý bol od miesta výbuchu necelý kilometer, však veľmi rýchlo začali prichádzať prvé hasičské autá a sanitné vozidlá. Pán Vendelín má zranenú hlavu a končatiny, jeho kolega ruku. Vôbec si nevedia vysvetliť, čo sa mohlo stať.

Spustili traumatologický plán

SkryťVypnúť reklamu

Nemocnica v Bojniciach je k miestu nešťastia najbližšie a prijali tu aj najviac pacientov. Prvotné informácie hovorili až o stovke zranených. Nakoniec ich prijali počas piatku dvadsiatich, šiestich z nich ošetrili ambulantne a prepustili domov. "Hospitalizovať sme museli štrnástich zranených, pričom šiesti z nich sú zranení ťažko," povedal nám námestník riaditeľa nemocnice Ján Belanský. Niektorých ešte v ten istý večer operovali. Väčšina zranených utrpela zlomeniny končatín, rezné rany, pomliaždeniny úrazy hlavy, vylúčené nie sú ani vnútorné zranenia.

V piatok pred polnocou sa režim v nemocnici začal vracať do bežných koľají, lekári však ostávali v pohotovosti. Napriek pokročilej nočnej hodine stále prichádzali príbuzní zranených.

"Mám tu 23ročnú dcérku, našťastie má iba ľahšie zranenia. Dočasne po výbuchu ohluchla, ale sluch sa jej už vracia. Ten strach o ňu však neželám nikomu," dodáva starší muž.

Najhoršia je neistota

V zložitej situácii sú rodiny tých pracovníkov podniku, ktorí sú stále nezvestní. Väčšina pochádza z blízkych Zemianskych Kostolian, kde sa v sobotu stretli aj s ministrom obrany Františkom Kašickým.

"Chceli sme vedieť, aká je šanca na ich prežitie. Tá neistota je najhoršia," povedal nám jeden z príbuzných.

Matka nezvestného Jána Rybára čakala na akékoľvek informácie o synovi od skorého rána, dočkala sa až popoludní. Nebolo to však nič konkrétne, stále sú odsúdení na čakanie. Väčšina rodín vkladá nádej do možného posttraumatického šoku svojich blízkych a spolieha sa, že sa ešte môžu po hroznom zážitku blúdiť lesmi. Každou hodinou sa však nádej zmenšuje.

O matku možno prišlo pätnásťročné dievča, hoci práve v sobotu mali osláviť jej pätnáste narodeniny. Matka nezvestnej Alžbeta Vačková sa však nevzdáva nádeje, že jej dcéra predsa len prežila a vnučkine narodeniny oslávia. Viacerí rodinní príslušníci potvrdili, že práca v podniku bola ťažká a viaceré profesie boli veľmi slabo platené.

Mesto strachu

Po baníckej tragédii v novembri minulého roka je výbuch v muničnom sklade ďalšou veľkou nováckou tragédiou. "Roky trpíme kvôli životnému prostrediu a teraz ešte toto," povedala nám obyvateľka mesta. Ľudia sa obávajú aj blízkosti Nováckych závodov a Elektrárne Nováky. Tie výbuch našťastie nepoškodil. Primátor Dušan Šimka pre TA3 uviedol, že štát je mestu a regiónu veľa dlžný. Bude žiadať napríklad zriadenie záchranného systému.

Kveta FAJČÍKOVÁ

Spravodajstvo

Ilustračné foto.

Trvalý dážď môže spôsobiť problémy.


TASR

Patrí medzi najstaršie expozície ľudovej architektúry na Slovensku.


SITA

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 9 017
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 623
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 861
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 671
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 290
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 850
  7. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 2 288
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 141
  1. Ján Škerko: Sme vo vesmíre sami? Vesmírna prázdnota vo veľkom ničom
  2. Vladimír Krátky: Cintľavky - zobuďte sa !
  3. Milan Srnka: Quo vadis, hokejová reprezentácia?
  4. Štefan Šturdzík: Po boji je každý generál.
  5. Anna Miľanová: Obchodovanie áno. Dačo za dačo. Zakúpenie, výmena, či iné ocenenie kvality tovaru.
  6. Eva Bachletová: Šéfovia a šéfky!
  7. Otilia Horrocks: Keď sa p. redaktorka Benedikovičová opýtala premiéra Roberta Fica na PPA haciendy... /plus video/
  8. Anton Kovalčík: Vatikán a iné štáty v Druhej svetovej. Nemecko a Rakúsko. Druhá časť.
  1. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 214
  2. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 8 527
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 8 350
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 287
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 885
  6. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 789
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 7 027
  8. Ján Valchár: O Istanbule a vybrakovaných skladoch tankov 5 572
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Škerko: Sme vo vesmíre sami? Vesmírna prázdnota vo veľkom ničom
  2. Vladimír Krátky: Cintľavky - zobuďte sa !
  3. Milan Srnka: Quo vadis, hokejová reprezentácia?
  4. Štefan Šturdzík: Po boji je každý generál.
  5. Anna Miľanová: Obchodovanie áno. Dačo za dačo. Zakúpenie, výmena, či iné ocenenie kvality tovaru.
  6. Eva Bachletová: Šéfovia a šéfky!
  7. Otilia Horrocks: Keď sa p. redaktorka Benedikovičová opýtala premiéra Roberta Fica na PPA haciendy... /plus video/
  8. Anton Kovalčík: Vatikán a iné štáty v Druhej svetovej. Nemecko a Rakúsko. Druhá časť.
  1. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 214
  2. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 8 527
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 8 350
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 287
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 885
  6. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 789
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 7 027
  8. Ján Valchár: O Istanbule a vybrakovaných skladoch tankov 5 572
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu