študenti manažmentu, ekonómie, sociológie, verejnej správy a práva. Ak uspejú, štipendium zo Štipendijného programu Milana Rastislava Štefánika pokryje náklady na živobytie, štúdium a školné počas maximálne dvoch akademických rokov.
Štipendisti po návrate musia odpracovať minimálne dva roky pre niektoré ministerstvo alebo úrad vlády. Rezort im zabezpečí funkciu, ktorá by mala byť pre nich adekvátna. Na tlačovej besede zástupkyňa výkonnej riaditeľky Slovenskej akademickej informačnej agentúry (SAIA) Oľga Šubeníková povedala, že štipendium je určené pre špičkových študentov. "Hocikto sa na tieto školy nedostane, pretože ide o najšpičkovejšie školy, ako napríklad Harvard," dodala.
Uchádzači o štúdium na prestížnych univerzitách musia poslať žiadosti do 31. mája. V tomto roku sa rozdelí 15 miliónov korún. Do programu sa zapojili ministerstvá hospodárstva, obrany, školstva, vnútra a zdravotníctva.
Štefánikov štipendijný program schválila vláda v roku 2005. Minulý rok uspeli ôsmi uchádzači z 24 prihlásených. Po ukončení štipendijného pobytu zamestná štyroch štipendistov rezort financií. Dvaja pôjdu do služieb ministerstva školstva a ďalší dvaja na ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny.
Národný štipendijný program SR tento rok ale vcelku prerozdelí až 40 miliónov korún. Žiadosti môžu posielať Slováci, ktorí chcú odísť do zahraničia, ako aj cudzinci, ktorí majú záujem pôsobiť u nás. Všetky štipendiá slúžia na úhradu životných nákladov.
Žiadosti o štipendium treba odoslať elektronicky do 15. mája pre akademický rok 2007/2008, termín 15. november platí pre letný semester 2007/2008. Slovenská akademická informačná agentúra spustí elektronické podávanie 15. marca. Portál programu možno nájsť na webových stránkach www.stipendia.sk a www.scholarships.sk. Oľga Šubeníková uviedla, že takto chcú osloviť najmä krajiny z východu, ako napríklad Ukrajinu a Rusko.
Minulý rok prišlo agentúre 383 žiadostí o štipendijné pobyty a cestovné granty do 34 krajín. Napokon ich získalo 202 záujemcov do 31 krajín. Najviac Slovákov odchádza do Česka, Nemecka, Rakúska, Francúzska, Talianska a Maďarska. Dominujú spoločenské a humanitné vedy. "Technické smery zaostávajú, pretože títo študenti majú slabú znalosť jazykov," podotkla Šubeníková. V rámci programu na Slovensko prišlo 116 cudzincov z 27 krajín. Prichádzajú k nám najmä štipendisti z Ukrajiny, Česka, Poľska, Bulharska a Španielska. Najlepšie si počínajú zahraniční uchádzači z prírodných vied.
Autor: hud
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.