obvinil skupinu 11 osôb. Z toho osem osôb sú bývalí dôstojníci českej armády, jedna osoba je civilným zamestnancom armády a dvaja obvinení sú z firiem, ktoré zákazky dostali. Podľa polície zmanipulované zákazky pre armádu v tomto trojročnom období dosiahli až 482 miliónov českých korún. Polícia má množstvo dôkazov, ktoré aj s odstupom rokov našla dokonca aj na ministerstve obrany.
Previnenie bývalých dôstojníkov armády spočíva v tom, že o zákazkách rozhodovali bez výberového konania. Dve zvýhodnené firmy niektoré projekty pre armádu realizovali dokonca ešte skôr než bola podpísaná dohoda o realizácii. Výberové konanie sa urobilo až dodatočne s vopred známym výsledkom. Za manipulovanie so štátnymi zákazkami hrozia obvineným až dva roky odňatia slobody. Ak by sa na súde podarilo dokázať aj prijatie úplatkov, môže sa výška trestu vyšplhať až na päť rokov odňatia slobody.
Správa o rozkrytí rozsiahlej korupcie na českom ministerstve obrany spred desiatich rokov prichádza v čase, keď v Česku tlie škandál okolo nákupu a prenájmu britsko-švédskych stíhačiek Gripen. Tieň podozrenia posilnilo minulý týždeň odvysielanie reportáže švédskej televízie, v ktorej exminister zahraničných vecí ČR Jan Kavan v súvislosti so stíhačkami na zázname skytej kamery hovoril o podplácaní českých politikov a zákonodarcov ako o verejnom tajomstve.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.