tajomníkom ministerstva zahraničných vecí USA Danielom Friedom. Ten na stretnutí zopakoval stanovisko USA, že plán, ktorý vypracoval osobitný vyslanec OSN pre Kosovo Martti Ahtisaari, je "spravodlivý a vyvážený". Tiež vyzval predstaviteľov Srbska a kosovských Albáncov, aby pracovali na vzájomnom zmierení, informoval nemenovaný srbský predstaviteľ, ktorý sa schôdzky zúčastnil.
"Akýkoľvek typ nezávislosti Kosova je neprijateľný pre Srbsko," uviedol Tadič vo vyhlásení po absolvovaní stretnutia s Friedom. Kosovskoalbánski lídri Ahtisaariho plán akceptovali, Belehrad je rozhodne proti a tvrdí, že otvára cestu pre nezávislosť provincie, ktorú Srbi považujú za kolísku svojej štátnosti. Srbsko Kosovu ponúka veľmi širokú autonómiu, trvá však na udržaní provincie vo svojich hraniciach.
Ahtisaari plánuje konečnú verziu svojho plánu predložiť do konca marca Bezpečnostnej rade OSN, ktorá o ňom rozhodne. Neočakáva sa, že fínsky exprezident súčasnú verziu návrhu výrazne zmení. Prevažne etnickými Albáncami obývané Kosovo, oficiálne súčasť Srbska, je pod správou OSN od júna 1999, keď sa skončili nálety NATO na vtedajšiu Juhosláviu, ktorými aliancia zasiahla do konfliktu medzi kosovskoalbánskymi separatistami a jednotkami Belehradu obviňovanými z brutality voči civilistom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.