Korzár logo Korzár

Jupiter "popohnal" sondu New Horizons

Posledný februárový deň dostala vesmírna sonda New Horizons (nové horizonty) gravitačný "kopanec" od planéty Jupiter. Povedané inak, spomenutá sonda

preletela popri planéte Jupiter, pričom gravitačným pôsobením tejto mohutnej planéty sa jej rýchlosť zvýšila o temer 14 500 km/h, na približne 84 000 km/h. Namenšia vzdialenosť sondy od povrchu planéty bola približne 2,3 milióna kilometrov. Od svojho vypustenia v januári 2006 preletela sonda už vyše 800 miliónov kilometrov, pričom sa k najväčšej planéte našej Slnečnej sústavy dostala oveľa rýchlejšie ako predchádzajúcich sedem sond, vyslaných k Jupiteru. Sonda New Horizons je najrýchlejšie sa pohybujúcou sondou, aká kedy bola vypustená do vesmíru. Počas letu popri planéte Jupiter bude sonda študovať (do konca júna) turbulentnú atmosféru tejto planéty, jej magnetické pole i tajomné prstence a mapovať zloženie a topografiu Jupiterových mesiacov Io, Europa, Ganymede a Callisto. Počas vzďaľovania sa od Jupitera bude sonda študovať aj "chvost" Jupiterovej magnetosféry, ktorý sa tiahne do vzdialenosti až 160 miliónov kilometrov za planétou. Jupiter je od našej Zeme vzdialený natoľko, že nameraným údajom trvá (aj keď "cestujú" rýchlosťou svetla) 45 minút, kým dorazia k nám. Dôležité je však povedať, že štúdium Jupitera, ktorý sondu urýchlil, je len akousi "rozcvičkou" pre prístroje sondy New Horizons. Hlavným cieľom sondy bola totiž planéta Pluto. No, Pluto je stále cieľom sondy, lenže minuloročné valné zhromaždenie Medzinárodnej astronomickej únie, ktoré sa konalo v Prahe, "vyradilo" Pluto zo zoznamu "klasických" planiet a zaradilo ho do novej kategórie trpasličích planét. Sonda New Horizons dorazí k Plutu až v roku 2015, pričom najbližšie k nemu bude 14. júla 2015, keď preletí popri povrchu Pluta vo vzdialenosti len približne 10 000 kilometrov (ak si to vedci dovtedy "rozmyslia", môže to byť vraj aj menej). Rýchlosť sondy voči Plutu bude vtedy 14 km za sekundu. Pre zaujímavosť možno uviesť, že v júli 2015 bude Pluto od Zeme vzdialené 32 astronomických jednotiek, čo je približne 4,8 miliardy kilometrov. Signálom, vyslaným z prístrojov sondy bude trvať 4 hodiny a 25 minút, kým ich zaznamenajú pozemné stanice. Okrem Pluta budú prístroje sondy študovať aj mesiace Pluta (Charon, Nix a Hydra).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Sonda New Horizons bola vypustená 19. januára 2006 zo základne amerického vojenského letectva na floridskom myse Canaveral, a to pomocou rakety Lockheed Martin Atlas V-551. Sonda má výšku 0,7 m, dĺžku 2,1 m a šírku 2,7 m. Na vrchnej strane sondy je umiestnená parabolická anténa priemeru 2,1 m, ktorá slúži na komunikáciu s pozemnými riadiacimi strediskami a na prenos údajov z prístrojov sondy. Hmotnosť sondy pri štarte bola 478 kg, z toho 77 kg pripadalo na palivo (hydrazín) pre 16 malých raketových motorčekov, slúžiacich na korekciu dráhy sondy a na jej orientovanie. Prístroje na palube sondy majú hmotnosť 30 kg. Zdrojom elektrickej energie je termoelektrický generátor, premieňajúci tepelnú energiu na elektrickú energiu. Zdrojom tepla je rádioizotop, ktorý pri svojom rozpade generuje teplo. Pri prílete k Plutu v roku 2015 bude generátor schopný generovať elektrický výkon 200 W. Jedným z hlavných prístrojov sondy je spektrometer na určovanie zloženia atmosféry Pluta a jeho štruktúry. Ďalšími prístrojmi sú kamera, pracujúca vo viditeľnom a infračervneom spektre, a kamera s teleskopom. Tieto kamery zhotovia podrobné farebné mapy povrchu Pluta. Časticové spektrometre na palube sondy budú merať nabité častice, nachádzajúce sa v atmosfére Pluta. Z ďalších prístrojov sondy možno spomenúť detektor na meranie hmotnosti častíc vesmírneho prachu. Sonda New Horizons je prvou misiou programu NASA, ktorý má názov New Frontiers (nové hranice). Vesmírnu misiu New Horizons manažéruje Laboratórium aplikovanej fyziky Univerzity J. Hopkinsa. Celkové náklady na spomenutú misiu, vrátane nákladov na vývoj a zhotovenie sondy, jej vypustenie, riadenie sondy a analýzu údajov dosiahnu sumu približne 700 miliónov dolárov. Misia New Horizons je vôbec prvou vesmírnou misiou, ktorej cieľom je Pluto, ktoré by sme už nemali nazývať planétou.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: rm

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 428
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 586
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 361
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 310
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 562
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 250
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 519
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 516
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu