na žiadosť polície zbavený senátorskej imunity a bol obvinený z trestného činu prijímania úplatku, jeho materská KDU-ČSL ho ako svojho predsedu včera plne podporila.
Bez ohľadu na to, že z regiónov sa v ostatných dňoch ozýva aj kritika Čunka a prichádzajú návrhy, aby na posty vo vláde dočasne rezignoval, za šéfa strany sa včera predsedníctvo KDU-ČSL postavilo jednotne. Čunek podľa polície pred piatimi rokmi, ešte ako starosta Vsetína, prijal takmer polmiliónový úplatok od miestnej realitnej spoločnosti. Vicepremiér obvinenie odmieta, ale jeho argumenty políciu nepresvedčili.
Korunným svedkom kauzy je bývalá sekretárka Jiřího Čunka Marcela Urbanová. Tú sa pred niekoľkými dňami pokúsila podplatiť skupina troch osôb, medzi ktorými je aj kontroverzný český podnikateľ Roman V. Za zmenu výpovede v Čunkov prospech žene údajne ponúkli úplatok až 750 000 Kč. Polícia pridelila svedkyni ochranu. Podnikateľ figuruje od začiatku 90. rokov v mnohých kauzách, z ktorých ho doteraz advokáti vždy vysekali, alebo sa darí pojednávania odkladať. Tento podnikateľ je považovaný aj za organizátora obrovského podvodu s dovozom pohonných hmôt zo Slovenska. Daňový a colný únik z dovozu niekoľko tisíc cisterien do Česka dosiahol až jednu miliardu českých korún.
Čunek sa od pokusu o podplatenie Urbanovej kategoricky dištancoval. Vyšlo však najavo, že spomínaný podnikateľ a Čunek majú rovnakého právnika - advokátku Janu Rejžkovú. Vicepremiér sa preto rozhodol pre zmenu právnika.
Kauza Čunek je dnes pomerne neprehľadná. Napriek tomu, že vicepremiér tvrdí, že v pozadí prípadu je zámer jeho bývalej sekretárky očierniť jeho meno, Čunek sám vyvolal mnoho špekulácií, keď v ostatných týždňoch poskytol niekoľko čiastočne si odporujúcich vysvetlení o svojom majetku a príjmoch. Prišlo sa aj na to, že Čunek v minulosti podnikal, o čom sa vo svojom oficiálnom životopise „zabudol" zmieniť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.