porovnaní s obdobím 2004
Podľa komisárky pre vonkajšie vzťahy a susedskú politiku Benity Ferrerovej-Waldnerovej, ktorá sa vo štvrtok stretne s ukrajinským prezidentom Alexandrom Juščenkom, urobila Ukrajina od Oranžovej revolúcie pozoruhodný pokrok v demokratických a ekonomických reformách. "Prostredníctvom našej posilnenej pomoci podporíme krajinu pri pokračovaní v reformách. Pomoc sa bude zameriavať najmä na posilnenie vlády a demokratických inštitúcií, priblíženie ukrajinskej legislatívy a štandardov k EÚ a podporu spolupráce v kľúčových sektoroch, akými sú energetika, doprava a životné prostredie," uviedla rakúska komisárka.
Európska únia je pre Ukrajinu najväčším darcom a od roku 1991 jej poskytla vyše dve miliardy eur. V uplynulom programovacom období 2004-06 dostal Kyjev z EÚ 212 miliónov eur, pričom pomoc sa sústreďovala najmä na tri prioritné oblasti - reformu inštitúcií, justície a administratívy, podporu súkromného sektora a ekonomického rozvoja krajiny a podporu pri zvládaní sociálneho dopadu reforiem. EÚ takisto pomáha Kyjevu pri posilňovaní jadrovej bezpečnosti.
Zatiaľ čo Ukrajina má záujem o členstvo v EÚ, tá jej ponúka "len" posilnenú susedskú spoluprácu. V pondelok začal Brusel s Kyjevom rokovania o novej dohode o ekonomickej a politickej spolupráci. Súčasťou dohody bude aj zriadenie zóny voľného obchodu. O tej sa však začne rokovať až po tom, ako Ukrajina dokončí rozhovory o vstupe do Svetovej obchodnej organizácie (WTO).
Postoj Iránu v jadrovom spore je neprijateľný
Viedeň - Európska únia včera nezvyčajne ostro kritizovala Irán za jeho neústupčivý postoj v otázke zastavenia obohacovania uránu a pohrozila ďalšími krokmi OSN. Na zasadaní Rady guvernérov Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) vo Viedni Peter Gottwald, zástupca Nemecka, predsedníckej krajiny EÚ, vyhlásil, že oznámenie Teheránu uviesť do prevádzky ďalších 3000 centrifúg vo výskumnom centre Natanz, je neprijateľné a predstavuje ďalšie porušenie rezolúcií Bezpečnostnej rady OSN č. 1696 a 1737. Toto stanovisko EÚ podporili balkánske štáty, Turecko a Ukrajina. Brusel v ňom ďalej vyjadruje znepokojenie nad tým, že Irán odmietol 48 inšpektorom MAAE vstup na svoje územie, čo obmedzuje prácu organizácie spadajúcej pod OSN. Hlavný iránsky vyjednávač Alí Laridžání nedávno povedal, že jeho krajina začne v komplexe Natanz "už čoskoro" ďalšiu fázu procesu obohacovania uránu. Generálny tajomník MAAE Muhammad Baradej vo svojej správe, ktorou sa Rada guvernérov zaoberala, konštatuje, že Irán nielenže ignoruje rezolúcie OSN, ale stupňuje svoje aktivity ohľadom obohacovania uránu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.