Rast hrubého domáceho produktu (HDP) na Slovensku v minulom roku o 8,3 %, ktorý je jeden z najvyšších na svete a tretí najvyšší v Európskej únii
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
(EÚ), je výsledkom zásadných reforiem predchádzajúcej vlády, pričom súčasná len ťaží z dobre naštartovanej ekonomiky. "Vláda nerobí nič a skôr ohrozuje tento pozitívny vývoj," uviedol včera v Bratislava bývalý premiér a predseda SDKÚ
Reformné opatrenia, upozornil Dzurinda, sa v ekonomike prejavia po 2 až 4 rokoch. Rovnaké obdobie podľa neho trvá aj to, kým sa tendencie v ekonomickom vývoji zmenia. "Obávam sa, že Fico sa spolieha na to, že nemusí nič robiť, dokonca robiť kopance a škodiť ekonomike, a že ľudia to ešte pri ďalších voľbách nebudú cítiť," uviedol Dzurinda s tým, že o tom treba veľmi otvorene hovoriť. "Vláda neurobila pre ďalší vývoj vôbec nič, práve naopak. Síce mierne, ale deformovala daňový systém, ohrozuje iné reformy a chce vrátiť Zákonník práce do obdobia, keď sme mali mieru nezamestnanosti vyššiu ako 19 %," doplnil bývalý premiér.
Súčasná vláda by podľa Dzurindu mala namiesto svojich terajších aktivít skôr pracovať na zlepšovaní podnikateľského prostredia a rozvoji vedomostnej ekonomiky. V tejto súvislosti predstavil dva návrhy, ktoré by mala vláda zrealizovať čo najskôr. "Prvý návrh je, aby vláda stiahla Zákonník práce. Urobí tým dobrú službu Slovensku a jeho podnikateľskému prostrediu," tvrdí expremiér. Druhým návrhom SDKÚ-DS je, aby vláda znížila daňové a odvodové zaťaženie o 1 %. "Nechceme diktovať ako, možností je viac, ale toto je náš konkrétny návrh na to, ako by mala vláda reagovať," dodal Dzurinda.
Hospodársky rast na Slovensku je podľa predsedu vlády Roberta Fica vysoký preto, lebo väčšina obyvateľov Slovenska je ochotná dlhé roky pracovať za nízku mzdu. "Cieľom súčasnej vlády je to, aby úžitok z tohto hospodárskeho rastu malo čo najviac ľudí," uviedla pre TASR hovorkyňa premiéra Silvia Glendová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.