spoločná vláda proírskych katolíkov a probritských protestantov. Volebná komisia zatiaľ oznámila obsadenie 11 zo 108 kresiel v Severoírskom zhromaždení. Šesť z nich získala hlavná protestantská Demokratická unionistická strana (DUP) a tri hlavná katolícka strana Sinn Féin. Podľa očakávaní sa do parlamentu dostali ich lídri. Šéf DUP Ian Paisley (80) zvíťazil vo svojom obvode North Antrim, čo potvrdilo jeho pozíciu najpravdepodobnejšieho budúceho predsedu (prvého ministra) vlády. V protestantskom východnom Belfaste zvolili do parlamentu aj podpredsedu DUP Petra Robinsona. Líder Sinn Féin Gerry Adams (58) zvíťazil vo svojej katolíckej bašte v západnom Belfaste. Jeho zástupca Martin McGuinness by po predpokladanom celkovom víťazstve DUP mal byť kandidátom Sinn Féin na "zástupcu prvého ministra"
Účasť na stredajších voľbách presiahla 60 percent, čo je viac než pri ostatných voľbách v roku 2003. Sčítavanie hlasov sa pravdepodobne skončí až dnes vzhľadom na komplexný proporčný systém volieb a potrebné prepočítavanie hlasov.
Umiernené strany, ktoré viedli predošlú vládu - katolíci zo Sociálnodemokratickej a labouristickej strany (SDLP) a protestantskí Ulsterskí unionisti - by mali skončiť na treťom a štvrtom mieste. Dostali by tak po dve kreslá v budúcom 12-člennom kabinete. Britský premiér Tony Blair pohrozil, že ak sa oba súperiace tábory nedokážu spolu dohodnúť na zostavení vlády do 26. marca, Londýn okamžite rozpustí nový severoírsky parlament a bude naďalej priamo spravovať nepokojnú provinciu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.