význam v boji s korupciou. Že sa upláca vo futbale, nikto nepochybuje (podľa prieskumu MVK si jedno percento ľudí myslí, že nie) a verejnosť resp. médiá ťažko znášali, keď funkcionári, tréneri a spol. pchali hlavy pod trávnik a furt len pýtali dôkazy. Víťaznému pokriku, akože no vidíte, "a je to", a podobne, sa po polapení Vladimíra Wänkeho dá veľmi dobre rozumieť.
Vecne vyzerá kauza na čistú prácu protikorupčného komanda, ako cez kopírák podobná desiatkam iným s využitím policajného agenta. Wänkeho verzia, že si ani nevšimol, ako sa mu dostala obálka na stôl, len ju potom poslušne odovzdal policajtom, lebo sa to patrí "ľuďom v takom postavení", je pravdepodobná asi tak, ako že Mečiarov syn na ministerstve zahraničných vecí nie je politická nominácia. Na Slovensku sa nedá vylúčiť nič, ale na to, že by popri agentovi z klubu Močenok nemali policajti k dispozícii aj video či audio dôkazy, môžeme vo svetle bývalých káuz pokojne zabudnúť. To ešte neznamená zabudnúť aj na prezumpciu neviny, pre potreby tohto textu ju však ako alternatívu môžeme vytesniť.
Wänke je veľká ryba, ale dosť banálna kauza. Podľa výpovedí iných zasvätencov, napr. hráča Diňu, ktorý prehovoril nedávno, je 10-tisíc bakšiš obligátny v piatej lige či v dorasteneckej súťaži. Tým nie je povedané, že malý úplatok nie je korupcia, ale na tom sa dohodneme, že "kolky" za preregistráciu hráča nie sú ťažiskom korupčných tokov vo futbale. Ak hovoríme o predajoch či kúpe extraligového "maču", napríklad Artmedia Trnava, všakáno (to bol veľký škandál asi pred pol rokom), tak treba pridať dve nuly alebo "protislužbu" (napr. vrátenie bodov v nasledujúcej edícii ligy) rovnakej hodnoty. Predmet a objem "obchodu" medzi Wänkem a Močenokom je, takpovediac, určite zasvinené a husto "splavované", ale vedľajšie rameno širokej a rozvetvenej delty, ktorou tečú peniaze vo futbale. Niežeby to nejak zmenšovalo vinu funkcionára (ak vinný je), ale toto je korupcia akosi, takpovediac, "občianska", asi toho typu, ako keď lekár prijme "pozornosť" od pacienta, či úradník štátnej správy od stránky.
Rozdiel, nielen v sume, ale aj v podstate, je ten, že kým napr. advokát, ktorého usvedčila Mešencová (známa kauza okolo advokátskej komory) dal úplatok za zmenu výpovede, čiže výsledku konkrétnej kauzy, teda v konečnom dôsledku mohol zapríčiniť oslobodenie zločinca, tak Szabo z Močenoku "len" realizoval akúsi zvykovú platbu (sám uvádza, že Wänke "bral" pravidelne), obvyklú v tomto prostredí, za výkon úradníka (preregistrácia hráča), ktorý by sa aj tak musel uskutočniť. (Možno neskôr a Močenok by prehral dva zápasy, ale toto je mimo debaty.) Podobne sa dá rozlišovať medzi podnikateľom, ktorý úplatkom ovplyvní výsledok tendra, a tým poškodí ako konkurenciu, tak aj verejný záujem (nevyhrá najvýhodnejšia ponuka), a rodičkou, ktorá obálkou motivuje pôrodníka, avšak skutočnosť, že dieťa privedie na svet možno vo väčšom komforte či s kvalitnejšou odbornou asistenciou, žiadnu inú pacientku ani verejný záujem nepoškodí. Podobných príkladov by sa dalo vypočítavať...
Autor tým nechce ani náznakom navodzovať, že tzv. malá, komunálna, občianska provízia od odberateľa, zákazníka k poskytovateľovi služby nie je ako jav spoločenské zlo, len toľko, že je veľký omyl vyhodnocovať Wänkeho kauzu ako nejaký prevrat či revolúciu v tom zmysle, že konečne sme natrafili na korupčnú žilu futbalu. Nie: Wänkeho obálka nie je špecifikum futbalu, takisto sa mohla objaviť vo zväze lyžovania či pingpongu, alebo u referenta ktorejkoľvek samosprávy či štátnej správy. Byrokrati sa nechajú uplácať, aj na najvyšších miestach, kdekoľvek. To, že za nejaký byrokratický úkon si funkcionár čosi vypýta, je jav rozšírený ďaleko za hranice futbalového hnutia.
Špecificky futbalová korupcia, o ktorej sa toľko diskutuje, je ovplyvňovanie výsledkov. K tomuto nehovorí Wänkeho prípad vôbec nič. Teda podozrenia ani neumocňuje, nepotvrdzuje ani nevyvracia. Význam kauzy je nesmierne nadhodnotený, keďže nevnáša žiadny nový poznatok o kolobehu života, pomeroch a vzťahoch v útrobách tribún. O tom, že úradníci sú korumpovateľní, sa dôkazy povaľujú všade. Iste, prípad môže pôsobiť aj očistne a odstrašujúco, keďže nasadenie policajného agenta vyvolá prirodzenú reakciu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.