Tradičným stretnutím európskych lídrov s predsedom Európskeho parlamentu sa včera v Bruseli začal jarný summit Európskej únie. Pre Hansa
Prvé pracovné rokovanie šéfov štátov a vlád je zamerané na energetiku a boj proti klimatickým zmenám. Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso očakáva od európskych lídrov podporu návrhu na stanovenie záväzných cieľov pre zníženie emisií CO2, ako aj záväzných hodnôt pre podiel biopalív a energie z obnoviteľných zdrojov.
Nemecká kancelárka Angela Merkelová krátko pred začatím summitu priznala, že predpokladá náročnú debatu, keďže viaceré krajiny vrátane Slovenska so záväznými hodnotami nesúhlasia. Nemecko v jeho snahách podporujú okrem iných Dánsko, Švédsko, či Rakúsko. SR rovnako ako Česká republika a Francúzsko dávajú zase jasne najavo svoju podporu jadrovej energie, čo je však v EÚ takisto kontroverzná téma. Počas pracovnej večere Merkelová oboznámila svojich kolegov s kľúčovými bodmi Berlínskej deklarácie, ktorú členské krajiny prijmú pri príležitosti 50. výročia podpísania Rímskych zmlúv ako základov súčasnej EÚ.
Dnes budú prezidenti a premiéri debatovať o Lisabonskej stratégii pre rast a zamestnanosť a o lepšej regulácii. Agenda ministrov financií takisto súvisí s energetikou, šéfovia diplomacií sa budú venovať Iraku, Libanonu a Somálsku.
Na zasadnutí sa okrem terajších premiérov, ktorých strany sú členmi EPP, zúčastnil aj predchádzajúci šéf slovenského kabinetu Mikuláš Dzurinda, bývalý taliansky premiér Silvio Berlusconi, ukrajinský prezident Viktor Juščenko, chorvátsky premiér Ivo Sanader a predseda albánskej vlády Sali Berisha. Rovnako sa pred summitom konalo aj stretnutie socialistických premiérov. Predseda slovenskej vlády Robert Fico sa na ňom nezúčastnil, pretože strana Smer má do júna pozastavené členstvo v Strane európskych socialistov (PES) z dôvodu vytvorenia vlády zo Slovenskou národnou stranou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.