vyzdvihla cez víkend v tradičnom videoposolstve z Berlína, určenom pre internetovú sieť, príkladnú úlohu Európy a označila starý kontinent za možného priekopníka v tejto oblasti. Podľa jej slov by výsledky summitu Európskej únie (EU) mali motivovať k príslušným krokom aj zodpovedných v USA, Indii a Čínskej ľudovej republike.
Angela Merkelová sa chce už na júnovom summite skupiny krajín G8 v nemeckom Heiligendamme pokúsiť o dosiahnutie ďalšieho pokroku v tejto oblasti. V sobotu vyjadrila nádej, že sa zvýši počet tých vo svete, ktorí vyjadria pripravenosť urobiť čosi proti klimatickým zmenám. EÚ chce do roku 2002 znížiť emisie skleníkových plynov o 20 percent v porovnaní s rokom 1990. V prípade, že sa k snahám EÚ o redukciu emisií CO2 pripoja aj ďalšie krajiny sveta, únia je pripravená na 30-percentné zníženie.
V zmysle záverov vrcholnej schôdzky únie v Bruseli sa do roku 2020 zvýši v EÚ podiel energie z obnoviteľných zdrojov na 20 percent. Tento cieľ je záväzný, neplatí však individuálne pre každý štát, ale pre úniu ako celok. Pri rozdeľovaní záťaže medzi krajiny sa zohľadnia ich národné špecifiká a východiskové pozície. Záväzný cieľ sa prijal aj pre biopalivá - do roku 2020 dosiahne ich podiel desať percent. Európski lídri sa dohodli, že európska energetická politika bude rešpektovať tzv. energetický mix, ktorý si jednotlivé členské krajiny zvolia. Každá krajina sa tak môže rozhodnúť, či bude využívať aj jadrovú energiu. EÚ súhlasí s tým, že jadrová energia môže prispieť k zníženiu emisií CO2 a k zaisteniu energetickej bezpečnosti, pri jej využívaní je však prioritou otázka bezpečnosti.
Premiéri a prezidenti členských krajín únie podporili návrh na uskutočnenie všeobecnej diskusie o výhodách a rizikách jadrovej energie. Slovensko a Česká republika vyšli s iniciatívou vytvorenia Európskeho jadrového fóra so sídlom v Bratislave resp. v Prahe, ktoré by poskytlo priestor pre takúto debatu za účasti všetkých relevantných strán vrátane EK, členských krajín, zástupcov priemyslu, spotrebiteľov, regulátorov či mimovládnych inštitúcií.
Vzhľadom na zvyšujúce sa ceny energie a rastúci dopyt je potrebné zvýšiť energetickú účinnosť. Členské krajiny preto vyjadrili súhlas s návrhom Európskej komisie, aby sa v roku 2020 dosiahla 20-percentná úspora v spotrebe energie. Komisia má predložiť návrh, na základe ktorého by sa do roku 2008 zvýšila energetická účinnosť pouličného osvetlenia a osvetlenia v kanceláriách. Do roku 2009 by sa tak stalo aj v prípade žiaroviek a ďalšieho osvetlenia používaného v domácnostiach.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.