už trápne vykrúcal z uznesenia akéhosi okresného predstavenstva, ktoré ho navrhlo za šéfa. Spolu s Bugárom. Obidvoch. Pekný cirkus. Dozvieme sa 31. marca...
Inak prestížna otázka, že či sa bude uchádzať o post lídra SMK, je pre Csákyho buď vrcholne nepríjemná, alebo to veľmi šikovne predstiera. To je evidentné na prvý pohľad. Že čo z dvoch je pravda, môžeme len špekulovať, najmä ak si spätne vybavíme, ako na JOJ-ke uhýbal pred otázkou, že čo urobí, ak ho nejaký okres navrhne. Teraz, keď je navrhnutý, sa nedá ubrániť podozreniu, že o návrhu vopred vedel. Je ťažké sa vyznať, čo za hry sa v SMK pred snemom, ktorý bude 31. marca, rozohrali, avšak na podstate veci, že Bugárovi nie je Csáky vážnou konkurenciou a ani sa proti nemu nepostaví, sa s vysokou pravdepodobnosťou nič nemení. Vyzerá to najskôr na pozičnú hru, teda že cez Csákyho mediálne manévre vytvára nejaká regionálna či podnikateľská klika tlak na Bugára, od ktorého sympatií a antipatií sa bude odvíjať aj rozdelenie nižších postov. To, o čo sa v SMK bojuje, nie je pozícia predsedu, ale podpredsedov a iných sfér vplyvu. Nejde o málo - snem rozhodne o delení moci v strane na štyri roky.
Csákyho toto vykrúcanie nectí, je smiešne a neštandardné. Politik, ktorý tri týždne pred snemom nie je rozhodnutý, či chce viesť stranu, a odkazuje, že "počkajte na 31.marca", síce nie je svetová kuriozita, ale predsedovia sa takto v drvivej väčšine nerodia. Naopak bežné je, že kandidáti vedú dlhodobé kampane, oslovujú priamo voličov s cieľom takto ovplyvniť delegátov snemu. To je normálne. Nie tajiť úmysly a šíriť akúsi falošnú skromnosť, že "to nie je téma môjho osobného rozhodnutia a osobných názorov" (Csáky). To čo sú za nezmysly? Ak už toľko chodí do Budapešti, tak mohol odpozerať, ako to beží napr. v liberálnej strane SZDSZ, kde dvaja kandidáti na predsedu vedú už dva mesiace takú mediálnu kampaň, akoby to boli voľby do parlamentu.
Nielen Csáky, celá SMK sa správa veľmi neštandardne. Predsnemové prípravy sú uzavreté, k voličom prenikajú len kusé a oficiózne informácie. Nielen slovenské, ani maďarské publikum nemá tušenia, aké obsahy a témy majú na stole. Evidentná snaha dohodnúť všetko kabinetne vyvoláva extrémne podozrenie, že o nič iného, než o vyváženie vplyvov a personálie, ani nejde. Jediná téma, ktorú pustili von, je návrh na zmenu stanov. Kým dokument neuvidíme, nedá sa to komentovať, ale signály, že ide o masívnu centralizáciu kompetencií od regiónov do Bratislavy, sú silné. Problém, ktorý v SMK pociťujú ako kľúčový, sú totiž čiastočne zbabrané výsledky v niektorých oblastiach v regionálnych, resp. komunálnych voľbách, kde proti "oficiálnemu" nominantovi SMK sa objavili akési "pirátske" kandidatúry vlastných členov. Preto stratili niekoľko primátorských i starostovských postov. Toto by bol iste problém v akejkoľvek strane. Avšak len odvádza pozornosť od zásadnejšej veci, ktorou je hniloba a skazenosť, vyplývajúce z faktu, že SMK je na "svojich" územiach vlastne akousi štátostranou. Excesy sa najvypuklejšie vyplavili v nitrianskom zastupiteľstve, fungujú však de facto v mnohých obciach i dedinách, ktoré SMK ovláda. Sú jasnou známkou úpadku, plazivej premeny na "stranu moci", akéhosi až menšinového mečiarizmu. Je zlé si čo len predstaviť, ako by fungovala "autonómia" s jednou vládnucou stranou, kde neexistuje opozícia.
Ak sa v SMK schyľuje k nejakému zápasu, tak to bude konflikt Durayovho politického krídla a jeho rozvetvených regionálnych zázemí, s podnikateľským krídlom z Bratislavy, ktoré by cez SMK rado "developovalo" na územiach, kde vládnu. Bugár, obkolesený "bodyguardmi" z bývalej MKDH, ktorým sa stará o posty a kariéry, je vyvažovač záujmov a v tejto zložitej štruktúre zabezpečuje menšinový "pax hungarica". Aké je miesto Csákyho, ktorý je solitér, v tejto sieti záujmov, vplyvov a hier, je naozaj nejasné, ale na predsedu to naozaj nebude. Môže byť azda v talóne v nejakom extrémnom prípade, keby sa mocenské logo vymklo Bugárovi z rúk. Ale to sa v SMK ešte nestalo.
Menšinoví voliči a väčšinoví moderátori by sa mali Bugára, Csákyho a spol. pýtať skôr na to, čo chcú urobiť so záporným populačným prírastkom Maďarov na Slovensku, s nulovou invenciou robiť údernú opozičnú politiku, s vyššou nezamestnanosťou na zmiešaných územiach než je vo zvyšku štátu (pričom migrujú za robotou do Maďarska!), s korupciou smrdiaciami biznismi mestských i dedinských poslancov, a prípadne aj s László Nagyom, ktorý má všetky predpoklady, aby si udržal post v predsedníctve strany.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.