alianciu na dva tábory
"Pokiaľ ide o protiraketovú obranu, vo vnútri NATO by nemala existovať liga A a liga B," uviedol Scheffer v interview. "Pre mňa je riadiacim princípom nedeliteľnosť bezpečnosti," zdôraznil.
Mnohí členovia NATO majú z amerického obranného štítu obavy. Systém protiraketovej obrany má mať základňu v Poľsku a Českej republike a jeho úlohou bude zostreľovať prípadné rakety, ktoré môžu vypáliť Washingtonom označované "červené" krajiny ako Irán či KĽDR. Podľa predstaviteľov NATO by mal americký systém chrániť takmer celé územie Európy okrem juhovýchodu. Táto oblasť by vzhľadom na svoju blízkosť k Iránu potrebovala extra systém určený na obranu pred strelami krátkeho doletu. Scheffer si myslí, že americký program by mohol byť doplnený existujúcimi plánmi NATO, aby sa mohol bojový systém protiraketovej obrany uviesť do plnej pohotovosti do roku 2010.
Poznamenal, že NATO úspešne postupuje vo vývoji systémov na obranu nasadených vojsk v teréne, a "v neskoršej fáze by mohol medzi oboma systémami vzniknúť istý vzťah". Šéf NATO je presvedčený, že Európe hrozí skutočná hrozba raketového útoku: "Máme všetky dôvody myslieť si to - vzhľadom na raketové skúšky Severnej Kórey a schopnosti Iránu," citovali Scheffera noviny Financial Times.
Francúzsky prezident Jacques Chirac po summite EÚ v Bruseli v piatok varoval, že americký systém protiraketovej obrany by mohol opäť otvoriť staré rozdiely na európskom kontinente. Luxemburg minulý týždeň kriticky poznamenal, že rozhovory ČR s USA o systéme by mohli viesť k vzniku nového napätia Západu s Ruskom, čo Praha dôrazne odmietla. Veľká Británia zasa prejavila záujem o účasť na akomkoľvek americkom systéme.
Referendum o radare
Praha (TASR) - Českí komunisti chcú osobitné referendum k otázke umiestnenia americkej radarovej základne v ČR. Vláda zaujala k ich návrhu podľa očakávania nesúhlasné stanovisko, pretože podľa nej o závažných otázkach národnej bezpečnosti má rozhodovať kabinet a parlament. Návrh nemá veľa šancí na schválenie ani v Poslaneckej snemovni. Vzhľadom na to, že by šlo o zmenu ústavy, na schválenie potrebuje 120 hlasov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.