americkí experti v odbornom periodiku Archives of Internal Medicine. Podľa ich zistení spomedzi 103 788 vojnových veteránov, ktorí sa vrátili z bojovej zóny, diagnostikovali duševné ochorenie až u 25 percent. viac než polovica týchto pacientov mala pritom dve a viac odlišných ochorení. Najohrozenejšími sú najmladší vojaci a tí, ktorí boli priamo v boji, upozorňuje vo svojej správe vedecký tím pod vedením doktorky Karen H. Sealovej z Lekárskeho centra pre veteránov.
Zistenia vychádzajú z údajov o amerických vojakoch nasadených v Iraku a Afganistane, ktorí navštívili zariadenia lekárskeho centra medzi septembrom 2001 a septembrom 2005. Okrem veľmi častého výskytu duševných porúch má 31 percent vojakov diagnostikované nejaké psychosociálne ochorenie. Najčastejšou diagnózou je posttraumatický stres, medzi ďalšie patria úzkosť, depresia, zneužívanie rôznych látok a ďalšie behaviorálne či psychosociálne problémy. Veľmi malú úlohu pritom zohráva pohlavie vojaka, rasová či etnická príslušnosť, alebo skutočnosť, či vojak pôsobí v aktívnej službe ako záložník alebo príslušník Národnej gardy. Vo všetkých skupinách zaznamenali lekári navzájom len veľmi malé rozdiely.
"U najmladšej skupiny veteránov v aktívnej službe (18 až 24 rokov) bolo najvyššie riziko vzniku jednej alebo viacerých duševných chorôb a posttraumatického stresu v porovnaní s veteránmi v aktívnej službe vo veku 40 rokov a viac," zistila dr. Sealová a jej kolegovia. Preto je u vojnových veteránov v aktívnej službe, najmä tých najmladších, nevyhnutná zvýšená prevencia, včasná diagnostika a liečba duševných ochorení, uzatvára výskumný tím.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.