dôvodov, ale aj kvôli rekreácii a s ňou súvisí aj spoznávanie miest a ich okolia.
Začiatky cestovného ruchu u nás siahajú do posledných desaťročí 19. stročia. Rozvinul sa hlavne v kúpeľných mestách a vo Vysokých Tatrách. začali sa budovať prvé zariadenia, vznikali turistické spolky - napr. Karpatský turistický spolok. Za začiatok novodobého cestovného ruchu sa všeobecne považuje rok 1863. Vtedy T. Cook zorganizoval vlakový zájazd z Anglicka do Švajčiarska. Podľa jeho príkladu začali organizovať návštevy iných krajín a postupne aj špeciálnych podujatí ako boli výstavy, plavby loďou do exotických krajín, návštevy miest s bohatými kultúrnymi pamiatkami.
Spomeňme mesto Košice, ktorému v polovici 19. storočia začalo záležať na propagácii za hranicami nášho územia dobrým ubytovaním, pohostinstvom, rekonštrukciou budov v meste aj v rekreačnej oblastí. V hoteloch viedli knihu významných hostí s ich vyjadreniami. Napr. v októbri r. 1851 boli v Lederovom hostinci ubytovaní Alexander Ferentzy, hudobník z Pešti, speváčka z Budína Terézia Thalmarová a hudobný riaditeľ z Viedne Zwirachitz. Všetkým sa v Košiciach páčilo a speváčka bola uchvátená Bankovom.
Zoznam ubytovaných cudzincov viedli aj v košických hoteloch Schalkház, Európa, Schiffbeck a H. Hoffmann podľa dátumu, bydliska a zamestnania.
"Košice očami cudzinca" bol názov brožúrky I. Haydina o jeho zážitkoch z Košíc, kde ho s trenčianskymi a nitrianskymi turistami sprevádzal po pamätihodnostiach mesta Karol Slachta v októbri roku 1892. V apríli 1898 sa Košický turistický kruh založiť kanceláriu na vydávanie obrázkových plagátoch a turistického sprievodcu po Košiciach. Očakávali od občanov finančnú podporu. Po vyjdení prvého čísla časopisu pre rozvoj cudzineckého ruchu vyzval Košický turistický kruh čitateľov Košických novín aby do ďalšieho čísla v auguste prispeli svojimi článkami.
U nás po vzniku ČSR sa začali budovať rýchlejším tempom hotely, penzióny, ozdravovne, turistické chaty a nocľahárne, najmä v horských oblastiach a kúpeľných mestách. V roku 1937 bolo na Slovensku 966 hotelov (s takmer 20 000 posteľami), 452 penziónov a sanatórií, 229 nocľahární, vybudovali sa turistické cesty, lanovky a rôzne dopravné zariadenia. Vtedy vznikla aj štátna cestovná kancelária a niekoľko súkromných. Začali k nám prichádzať cudzinci, napr. v roku 1936 ich bolo okolo 550-tisíc, čo bolo na vtedajšie pomery veľa.
Žiaľ, vojnové udalosti zničili zo 150 chát 87, z kúpeľných zariadení, hotelov a iných ubytovacích možností bola zničená vyše tretina.
Autor: som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.