určite nájdete, aby nahradil čo najlepšie staré hrnce a panvice, ktoré doslúžili a ktoré postavíte na váš sporák.
Nekupujte mačku vo vreci
Univerzálna rada pre to, aký riad je najlepší, nejestvuje, ani pre to, ktorý sa najlepšie udržiava. Je rada, ktorou sa oplatí riadiť pri kúpe nového riadu: lacnými súpravami neušetríte. Sú domácnosti, ktoré majú niekoľko desaťročí hrnce z ušľachtilej ocele, aj liatinové, vnútri smaltované ťažké rajnice, pekáče na hydinu a hlbšie panvice s drevenými šroubovacími rúčkami. Nemajú žiadnu chybu, nie sú zájdené ani poškriabané, modrý smalt na čiernom hrnci je ako nový. Je pravda, že čierna nie j práve optimistická farba, ale domáca pani je s riadom spokojná tridsať rokov.
Riad vyberajte podľa toho, či máte elektrický alebo plynový šporák a podľa materiálu riadu. Na elektrický je najvhodnejší z ušľachtilej ocele. Reklamné letáky ponúkajú sústavne 12-dielne súpravy so sklenenými vrchnákmi za zarážajúco nízku cenu 950 alebo 1400 Sk. Rozumná gazdinka - a takou chceme byť všetky - sa nad takou sumou pozastaví. Je to osobná vec, pre aký tovar sa kto rozhodne, ale netreba kupovať mačku vo vreci. Veď toľko, ba viac stojí jeden kvalitný hrniec ako celá súprava.
Informujte sa
Najlepšie je, ak kupujeme riad priamo v obchode, kde sa v súčasnosti najviac predáva z kvalitnej nehrdzavejúcej ocele. Kto je alergik, riad s obsahom niklu, hliníka, železa, medi mu môže škodiť. Pri kupovaní riadu z ušľachtilej ocele sa treba informovať, či neobsahuje nikel. Liatinový riad bez smaltu, by ste mali vynechať, lebo len z liatiny sa môže uvoľňovať železo. Hliník si vôbec nevšímajte.
Ako čistíme
Ušľachtilú oceľ: môžeme vydrhnúť aj drôtenkou z oceľovej vlny. Tmavé škvrny na dne vyčistíme octom, nakvapkaným na hubku. Ušľachtilej oceli prospieva špenát svojimi kyselinami, ktoré jej dodajú vysoký lesk po prevarení.
Liatina: je citlivá na vlhko a nemá rada vodu, preto ju poriadne dosucha vyutierame. Liatinové, vnútri smaltované hrnce umývajme hubkou so soľou. Panvice najprv utrime papierovým obrúskom a priškvarené nechajme odmočiť. Do horúcich nalejeme studenú vodu a opačne.
Hliník: umývame iba mäkkými hubkami, nikdy drôtenkou kvôli škrabancom, ktoré ostanú na riade trvalo. Zájdené hrnce sa obnovia, keď v nich povaríte rebarborové listy.
Tvrdošijné príškvarky: ľudová múdrosť hovorí: naliať vodu a dať variť so zmäkčovačom ako jedlá sóda, saponát a najnovšie čistiace tablety na umelý chrup.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.