vám na tvári objaví také "čudo", že sa pred zrkadlom zhrozíte. Čo robiť? Tlačiť alebo netlačiť? To je otázka!
Čo v takomto prípade zväčša urobíme? V záchvate paniky sadneme pred zrkadlo a s výrazom pomstiteľa sa dáme do boja. Tlačíme a tlačíme, potom nanesieme rôzne mastičky a čakáme na zázrak. Ale výsledok je ešte horší. Ako teda správne ošetriť vyrážku, čo robiť a používať? To radí kozmetička Andrea Richnavská z košického salónu Lilian.
"Určite netlačiť! Môžete si tak zaniesť infekciu. Zápal vtlačíte hlbšie, prenesie sa do krvi a krvou ide ďalej. A z jednej vyrážky vytvoríme ďalšie. Po ich tlačení sa pleť regeneruje nerovnomerne, vznikajú pigmentové škvrnky, nerovnosti až jazvičky. Pupák treba riešiť len povrchovo. Miesto dezinfikovať a dať si pleťovú masku, napríklad kaolínovú, alebo gáfrovú, ktorá ho stiahne. A čo najmenej sa počas dňa dotýkať tváre, to je najlepšie," vysvetľuje skúsená kozmetička.
Pleti škodí nielen tlačenie vyrážok, ale aj prehnaná starostlivosť. Ak teda "v stave najvyššieho ohrozenia" nagebríte na tvár všetky možné, aj nemožné prípravky, len si uškodíte. "Veľa agresívnych prípravkov pleť vysuší, ba až spáli," upozorňuje Andrea.
Prečo sa nám tvoria?
Kým sa vyrážky tvoria pubertiačkám, to dokážeme pochopiť, ale mnoho žien sa s týmto problémom trápi aj vo veku, kedy už na pubertu dávno zabudli. Prečo je to tak? "Pokožka je najväčší orgán na tele a na nej sa ukáže všetko, zdravotný stav, problémy, stravovanie, nedostatočný pitný režim, je to vlastne odraz vnútorného prostredia organizmu. Niekedy sú vyrážky doslova odrazom zdravotných problémov," hovorí Andrea.
Takto sa môžu prejavovať aj zápaly našom v tele, napríklad prínosových dutín, mandlí, či vaječníkov. Na pleť veľmi zle vplývajú aj drastické diéty, napríklad beztuková. Niektorí ľudia sa sťažujú, že sa im vyrážky tvoria po čokoláde a pikantných jedlách. Podľa odborníčky však kvalitná čokoláda neškodí: "Ak je to naozaj dobrá čokoláda, po nej by vyrážky nemali vznikať. Určite viac škodia lacné napodobeniny a napolitánky, ktoré sú pooblievané čokoládou. A po korenených jedlách sú vyrážky v prípade, keď má niekto problém s trávením."
Pomocníci
- Aloe vera - najrýchlejšie hojí povrchovú ranku a pekne ju stiahne.
- Tea tree čajovníkový olej pôsobí antibakteriálne a výborne dezinfikuje, ale niekto je na neho alergický, pretože je silný. Radšej si z neho urobte jemnejšiu koncentráciu, teda zrieďte jednu, alebo dve kvapky olejčeka v pleťovej vode a potierajte.
- Najlepšie sú však kozmeticky vyrobené bodové korektory s aplikátormi, ktoré majú v sebe protizápalové zložky, alkohol, či bylinky.
Ako sa zamaskovať?
Ak chcete pupák schovať, postupujte takto:
- make-up si naneste normálne na celú tvár aj cez vyrážku,
- ak ju ešte stále vidno, prejdite cez ňu tuhým ceruzkovým korektorom a vatovou tyčinkou ho jemne rozotrite dostratena,
- nechajte vyschnúť a na záver ešte ľahko prepudrujte aby korektor zostal zafixovaný.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.