spoločenstvo, aby zaujalo rovnaký postoj. Uviedol to včera hovorca izraelského ministerstva zahraničných vecí Mark Regev. Odmietavá reakcia Izraela prišla krátko po tom, ako súperiace palestínske hnutia Hamas a Fatah ukončili dlhú tvorbu koaličnej vlády.
Palestínske skupiny dúfajú, že si získa medzinárodnú podporu a povedie k ukončeniu ekonomickej izolácie doterajšej vlády radikálneho Hamasu.
Regev zdôraznil, že program novej palestínskej vlády nesplnil dlhodobé medzinárodné požiadavky na to, aby uznala existenciu Izraela, akceptovala doterajšie dohody z mierového procesu a vzdala sa násilia. Program novej palestínskej vlády uvádza len to, že bude rešpektovať dočasné mierové dohody podpísané s Izraelom. Zdôrazňuje zároveň právo Palestínčanov na odpor voči izraelskej okupácii do jej ukončenia, ako aj právo na návrat palestínskych utečencov do ich domovov.
Európska únia reagovala na oznámenie o palestínskej koaličnej vláde zdržanlivo. Šéf zahraničnej politiky EÚ Javier Solana privítal jej sformovanie, zopakoval však, že medzinárodné spoločenstvo potrebuje viac času na jej zhodnotenie. Solana tiež avizoval, že tzv. kvarteto sprostredkovateľov v blízkovýchodnom mierovom procese (EÚ, USA, OSN a Rusko) sa opätovne stretne na rozhovoroch o situácii v regióne niekedy v polovici apríla. Chce predtým počkať na výsledky viacerých konferencií, predovšetkým summitu Ligy arabských štátov 28. marca. Vysoký predstaviteľ EÚ pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku hovoril v noci na včera telefonicky s palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom a medzitým aj "s väčšinou zúčastnených v regióne".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.