vzostup Fica de facto naprogramovaný. Nemôže sa znemožniť, lebo sa nedá nič pokaziť... A Slovensku hrozí minimálne ešte jeden vládny cyklus Smeru, po prepočte percent na mandáty dokonca už iba s jedným koaličným partnerom. A tak ďalej.
Sklony k dramatizácii okamihov, čo budú už o tri mesiace rozmazanou minulosťou, sú pod Tatrami obľúbenou, ale hlúpou kratochvíľou. Faktom naozaj je, že hoci sú tieto percentá do značnej miery virtuálne (zahrňujú sympatie tých, čo by k reálnym voľbám neprišli), kým rastie HDP a pod. (proti čomu Fico nemôže, na svoje i naše veľké šťastie, nič urobiť), obsah vládnutia nedokáže tento trend zlomiť. Neuveriteľný výsledok telefonickej ankety SME, podľa ktorého viac ľudí pripisuje zásluhy na hospodárskom raste vláde Fica než bývalej Dzurindovej, skutočne dokumentuje, že vzťah medzi výkonom politikov a preferenciami je, jemne povedané, vlažný. To je iste dôvod na zamyslenie nad budúcnosťou demokracie, avšak ešte nie na malomyseľnosť a prepadanie panike.
Figúry, ktoré predviedol minulý týždeň Ján Slota, neznamenajú ešte vôbec nič z hľadiska preferencií či stability dneška. Od začiatku koalície sledujeme, že Fico, podobne ako predchodca Dzurinda, pred spormi uteká s kabátom na hlave a spolieha sa na to, že na nižších úrovniach sa akosi vyriešia či vyhnijú samy od seba. To platí i naďalej, avšak batéria výhrad, s ktorými prišiel predseda SNS, síce koalíciu nerozbije, má však potenciál, po prvé, znehodnocovať imidž premiéra a, po druhé, položíť míny pre budúcnosť.
Na Zákonníku práce, ku ktorému Slota veľmi vecne pripomenul, že "socializmus sme pochovali v roku 1989, a dúfam, že aj komunizmus", sa napokon v koalícii zaiste dohodnú. Už dnes je však veľmi-veľmi pravdepodobné, že to nebude na úrovni do blba medializovaného a momentálne toľko diskutovaného návrhu. "Najdôležitejší zákon roka 2007" (Fico 1. januára) je však zároveň kauza, do ktorej investoval predseda Smeru už veľmi veľa energií a stotožnil sa s ňou až príliš na to, aby sa akýkoľvek ústupok v tých najzásadnejších bodoch (nadčasy, práca na určitý čas, odborárske privilégiá) neprejavil ako jeho prvá osobná prehra. Je pritom badateľné, že lobisti zamestnávateľských zväzov si "ochočili" špičky HZDS i SNS až tak dokonale, že títo sa pustili do kampane proti ZP cez médiá, čo je celkom iná kvalita, ako nejaké tiché pikle pred koaličnou radou. Podstatné je, že neposlušnosť partnerov nahlodáva (resp. mala by) Ficov obraz premiéra-autority, ktorý pevnou rukou drží dianie pod palcom. A do toho prídu už o chvíľu tzv. kompromisy, ktorých publicitu si, pre zmenu, vezme pod mediálny "patronát" opozícia, aby demonštrovala svoje víťazstvo. Čiastočné, iste, keďže ZP prijatý bude, ale presne toto je typ kauzy, na akej by mohli začať chátrať preferencie Smeru i Ficove osobné. Je to beh na dlhé trate, avšak lepšia perspektíva, ako čakanie na efekty nekompetentného manažovania ekonomiky. Tie sú v nedohľadne asi podobne, ako keď Mikloš sľuboval efekty rovnej dane do roka...
Na dlhé lakte to bude i v samotnom ohnisku koaličného života, ktorý Fico kedysi v dobrej nálade opísal ako "zabezpečiť rodinu na 15 generácií". Vojna, ktorou Ján Slota pohrozil ministrovi obrany Kašickému, v kombinácii s jeho neuveriteľnou reklamou na lietadlá značky Hercules, je pozvánka na obhliadku hlavného frontu, ktorý sa otvára. Fico síce pre mediálne použitie vyhlásil, že "vláda neuvažuje o nákupe dopravných lietadiel", fakt je ale ten, že keby sa na rezorte obrany nepripravoval tender, lobisti zo všetkých končín by sa nezlietavali v Bratislave a Slota by nemal prečo chváliť výrobky firmy Lockheed Martin. Nákup bude a skutočnosť, že Smer a Kašického kamaráti nenechajú SNS ani pričuchnúť k tomuto skvelému biznisu, môže byť už vážna zaťažkávacia skúška koalície. Pre pamätníkov porovnateľná so slávnou "bitkou o poisťovňu", keď Slotovi nechýbalo veľa, aby vyviedol SNS z tretej Mečiarovej vlády. Podobnou či azda ešte horľavejšou látkou sú nájazdy regimentu županov Smeru, ktorých nechce pustiť "k lizu" minister výstavby Janušek pri porciovaní eurofondov. Zmierlivé riešenia, teda systémom lietadlá za eurofondy (a pod), sú, samozrejme, možné, ale pri váhovej i výškovej prevahe Smeru o ne nebude záujem. HZDS, prirodzene, sa vytláčať z biznisov tiež nenechajú. Zábava bude. Ak nie nové mašiny na obrane, tak preferencie si ešte zalietajú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.