analytikov predpokladá, že v novej vláde zasadne Vanhanenova Strana stredu spolu s konzervatívnou Stranou národnej koalície. Koalíciu môžu doplniť niektoré menšie strany, napríklad Strana zelených alebo strana švédskej menšiny.
Vanhanen už začal predbežné rozhovory s ostatnými parlamentnými stranami. Z účasti na vláde zatiaľ nikoho priamo nevylúčil a obmedzil sa iba na konštatovania, že si želá, aby sa nová vláda v 200-člennom parlamente opierala o väčšinu 120 hlasov. "Som presvedčený, že dokážem zostaviť novú vládu," vyhlásil včera Vanhanen a dodal, že "najväčšia strana si vždy nájde priateľov".
Víťaz volieb, Vanhanenova Strana stredu, bude mať v novom parlamente 51 kresiel, iba o jedno viac ako doteraz opoziční konzervatívci. Pre konzervatívnu Stranu národnej koalície znamená výsledok volieb, v ktorých si polepšili o 10 mandátov, triumf a ich predseda Jyrki Katainen je presvedčený, že sa budú podieľať na novej vláde. Voľby naopak priniesli sklamanie pre sociálnych demokratov (SDP), ktorí stratili osem mandátov a so ziskom 21,4 percenta zaznamenali najhorší výsledok od roku 1962. Sociálni demokrati doteraz vládli spolu so Stranou stredu a malou Švédskou ľudovou stranou. V novom parlamente budú mať 45 poslancov. Líder SDP Eero Heinaluoma po voľbách neskrýval sklamanie a pripustil, že strana nedokázala voličov presvedčiť o svojom programe.
Nový parlament sa stretne na budúci týždeň na svojej ustanovujúcej schôdzi. O premiérovi majú poslanci hlasovať 17. apríla a dva dni na to by mala novú vládu vymenovať prezidentka Tarja Halonenová.
Ani po prípadnej zmene vlády sa neočakávajú podstatné zmeny v politike krajiny s 5,3 milióna obyvateľov. Hlavné politické strany sa zhodujú vo väčšine dôležitých otázok, medzi ktoré patrí najmä zachovanie neutrality a financovanie sociálneho štátu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.