Tatra banky Boris Somorovský, dôvodom ďalšieho posilňovania koruny je stále vplyv revalvácie centrálnej parity koruny v ERM II. "A tiež záujem londýnskych bánk opäť o korunové pozície," dodal Somorovský. O niečo neskôr sa koruna posunula späť na 32,760/32,800 SKK/EUR. "Takáto korekcia je úplne prirodzená," vysvetlil Somorovský. Slovenská koruna sa už predpoludním dostala na nové historické maximum k euru, a to 32,800/32,840 SKK/EUR. Vtedy posilnila aj k doláru na kurz 24,660/24,690 SKK/USD a túto úroveň si stále drží.
Koruna tak ďalej posilnila aj napriek slovnej intervencii guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) Ivana Šramka (na snímke), ktorý sa predpoludním vyjadril, že centrálna banka je pripravená proti prílišnému posilneniu koruny zasiahnuť. Koruna už ráno začínala obchodovanie oproti zatváracej úrovni z piatka silnejšia o 1 Sk, kurz tak bol silnejší o 3 %. Posilňovala už v noci z nedele na pondelok, keď sa začalo obchodovať v Ázii. "Tam sa začalo obchodovať reálne okolo 33 Sk za euro," uviedol pre TASR díler Tatra banky Milan Čavojec a spresnil, že už v nedeľu večer sa obchodovalo na úrovni 32,950/33,000 SKK/EUR. "Koruna sa stále drží na veľmi silných úrovniach, o viac ako o 1 Sk nižších, než na akých bola, keď naposledy priamo intervenovala NBS," dodal ešte predpoludním Čavojec.
Guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Ivan Šramka: "Ten kurz, ktorý sa vyvinul cez víkend, považujeme za príliš nadhodnotený. Budeme využívať kompletné nástroje, ktoré centrálna banka má, na to, aby sme sa snažili ten vývoj ovplyvniť. Jediné stabilné riešenie je prijatie eura, ktoré je naplánované na 1. januára 2009, a ten proces samozrejme prebieha."
Minister financií Ján Počiatek: "Pre exportérov výrazné posilňovanie koruny predstavuje istý tlak, ale súčasný stav v podstate odráža ekonomické fundamenty. Zatiaľ to nepovažujeme za hrozbu."
* * * RÁMČEKY * * *
Klub 500: Exportéri sú ohrození
Rekordné hodnoty slovenskej koruny, ktorá sa dostala pod historickú hranicu 33 Sk za euro vníma Klub 500 ako veľmi znepokojujúci trend, ktorý má výrazný negatívny vplyv na konkurencieschopnosť exportne orientovaných firiem. "Víkendové posilnenie slovenskej koruny znamená len pre podniky členov Klubu 500 výpadok tržieb na ročnej báze na úrovni 1,5 miliardy Sk," vyhlásil výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor. "Sme si vedomí, že na hodnotu koruny má vplyv aj vysoký, takmer 10-% rast ekonomiky, ale je tu aj značný vplyv špekulatívneho kapitálu, ktorý sa sústreďuje na stredoeurópske meny (najmä slovenskú korunu), a to predovšetkým z dôvodu oslabujúceho amerického dolára. Vidíme priestor, aby sa vláda začala vážne zaoberať kompenzáciou týchto vplyvov, napríklad znížením odvodového zaťaženia, ktoré v konečnom efekte pomôže všetkým podnikateľským subjektom. Výška odvodového zaťaženia na Slovensku je jednou z najvyšších v Európskej únii a jej zníženie by v konečnom dôsledku bolo odstránením jednej z najväčších bariér podnikania na Slovensku."
(tasr)
Mihók: Na posilňovaní získava občan
Výrazné posilňovanie slovenskej koruny má tradične negatívne dôsledky pre slovenských exportérov, naopak, posilňuje pozíciu importérov. "V kontexte vstupu Slovenska do eurozóny však treba vidieť ešte toho tretieho, ktorý na tomto získava, a to je občan SR," uviedol predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) Peter Mihók. Občanovi sa totiž v dôsledku prípadného lepšieho konverzného kurzu slovenskej meny pri zavedení eura lepšie zhodnotia jeho príjmy aj úspory. "Má to význam aj pre dôchodcov, ktorí reálne dostanú zo súčasných korunových dôchodkov viac eur, ako by dostali pri nižšom kurze," upozornil Mihók.
(tasr)
Slováci v cudzine nadávajú
Pokles eura aj britskej libry oproti korune mnohým Slovákom pracujúcim v zahraničí nabúral ich rozpočty aj plány. Domov si totiž prinesú oveľa menej a tak uvažujú, či sa im práca v zahraničí vôbec oplatí.
"Oplatí sa to stále, ale za mesiac teraz dostávam aj o 5-tisíc korún menej," sťažuje sa Zdenka Tichá z Popradu. S manželom pracuje v jednej z londýnskych cukrární. Spolu ušetria mesačne okolo 25tisíc slovenských korún. V deň volieb na Slovensku bol kurz 55,7 koruny za libru. Dnes je to 48,10. Podľa Zdenky už niektorí jej známi z Británie odišli, iní sa chystajú vrátiť v čase, keď na Slovensku začne platiť euro. "Strava aj ubytovanie sú tu veľmi drahé," vysvetlila.
Manželia Tichí si v Británii šetria na byt. Kedy sa im to podarí, nevedia. Okrem kurzu majú aj ďalší problém. Ceny nehnuteľností išli v ich regióne prudko hore. "Trojizbový byt by nás stál pred 5 rokmi tak 550tisíc. Dnes je to okolo 950tisíc."
Zdenku a jej muža v Londýne drží dobrý zamestnávateľ, ktorý im v posledných mesiacoch už dvakrát zvýšil platy. Podľa Zdenky v Londýne skôr ako Slovákov pribúda Poliakov. Aj preto, že zlotý na rozdiel od koruny sa tak výrazne oproti libre neposilnil.
(knm)
Plyn a benzín zatiaľ nezlacnejú
Regulačný úrad nevylúčil zníženie cien plynu pre domácnosti v priebehu prvého polroka. Koruna sa už niekoľko týždňov zhodnocuje oproti americkému doláru, za ktorý SPP nakupuje plyn od ruského Gazpromu. Včera sa dolár obchodoval na devízovom trhu zhruba za 24,73 koruny. Na rast ceny plynu tlačí závislosť od cien ropy, ktorá na svetových burzách stúpa. Včera sa ropa obchodovala za 61 dolárov za barel, čo je asi o 11 dolárov viac ako na začiatku roka. "Situáciu podrobne sledujeme a som mierne optimistický," povedal podpredseda regulačného úradu Ján Klepáč.
Pokles cien benzínu a nafty nemožno v najbližších dňoch očakávať, povedal hlavný ekonóm Slovnaftu Marek Senkovič. Ceny motorových palív na svetových burzách rástli v posledných týždňoch rýchlejšie, ako je miera zhodnotenia sa koruny oproti doláru. Kým benzín sa začiatkom roka obchodoval na burze v Rotterdame za 510 dolárov za tonu, dnes sa jeho ceny pohybujú okolo 620 až 630 dolárov za tonu, čo je viac ako 20percentný nárast. Ceny nafty sa od začiatku roka zvýšili o viac ako 10 percent. Koruna sa oproti doláru za rovnaké obdobie zhodnotila zhruba o štyri percentá.
Na rast cien benzínu a nafty na burzách tlačí najmä rastúci dopyt po benzíne. Teplé počasie spôsobilo, že ľudia chcú viac cestovať. Niektoré rafinérie pristúpili v tomto období k plánovaným odstávkam, čo znížilo ponuku motorových palív. "Ak by sa nárast cien palív na rotterdamskej burze zastavil a koruna by sa oproti doláru naďalej zhodnocovala, ceny motorových palív by sa mohli znížiť v apríli," povedal Senkovič.
(mo)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.