predstavu o tom, čo stvára slovenská koruna v posledných hodinách. Koncom pracovného týždňa zlomila Sk hranicu 34 za euro a včera už ukazoval kurzový lístok NBS 32,70. To je tempo bezprecedentné, ak sa ešte chvíľu udrží, o mesiac to bude 1:1.. Dolár spadol včera pod neuveriteľných 25 za Sk (24,70) česká koruna pod 1,20, čo sa nestalo asi 8 rokov. Tvrdnutiu slovenskej meny ako-tak odoláva silou vôle len mohutný maďarský forint.
Včerajšie šialenstvo, teda zhodnotenie voči euru o celú korunu za jeden deň, čo sa vraj v histórii devízového trhu ešte nestalo, ide na konto víkendovej zmeny centrálnej parity. V rámci konverzie na euro bola totiž koruna v novembri 2005 uvedená do tzv. režimu ERM II, čo je v princípe nariadenie povinného pásma plus - mínus 15 percent odchýlky voči strednému kurzu, v ktorom sa smie koruna pohybovať. A ten stredný kurz bol stanovený - pred šestnástimi mesiacmi - na 38 celé štyristo a dačo. Keďže koruna neustále posilňovala (s krátkou výnimkou obdobia po voľbách, keď trhom nahnali strach dristy Roberta Fica), Slovensko, teda NBS a ministerstvo financií, požiadali o posun fluktuačného pásma. A včerajší rekord, tých 32,7, je bezprostredná reakcia trhov na to, že sa otvára ďalší priestor na posilňovanie Sk. A 32,7 Sk/euro má ešte navyše to kúzelné čaro nechceného, že je to úroveň, ktorá temer na chlp presne zodpovedá najspodnejšej hranici bývalého pásma, pod ktorú koruna už nesmela klesnúť, lebo inak by vyletela z režimu ERM II... Teda 15 percent pod 38,4. Pekná náhoda.
Iste, keby Európska centrálna banka a ministri financií EÚ nesúhlasili s posunom fluktačného pásma, tých 32,7 by bolo aktuálnych tak najskôr za pol roka. Najskôr. NBS by však musela permanentne intervenovať a čím bližšie by sa koruna posúvala k medznému limitu, pričom do stanovenia výmenného kurzu na euro zostáva ešte rok (prvá polovica 2008), tým vyššie by mali špekulanti zisky a náklady NBS by boli astronomické. Spevňovanie koruny je bezpochyby trend dlhodobý, ktorý je podložený skvelou kondíciou ekonomiky, navyše nadopovanej investíciami posledných rokov. Súčasne je fakt, že bláznivé posilňovanie ide aj na konto špekulantov i samotného "pobytu" koruny v režime ERM II, ktoré je predzvesťou prijatia eura. Trhoví hráči veria slovenskej mene aj preto, lebo konvergenčné kritériá ako deficit pod 3 percentá a štátny dlh pod 60 percent sú prirodzenou zábranou vlády, ktorá vedená prestížnym cieľom vstupu do eurozóny nemôže robiť tzv. nezodpovednú fiškálnu politiku. Po slovensky - rozhadzovať. Len a len euru sa môžu voliči Smeru, ale i všetci ostatní, poďakovať za to, že Fico neplní predvolebné sľuby, miesto ktorých podhadzuje len marketingové lízatká typu vianočné príspevky. A aj preto koruna rastie spolu s ekonomikou, čo momentálne znamená presne toľko, že za 16 mesiacov, od novembra 2005, vzrástla "eurová" hodnota slovenských platov, dôchodkov, úspor, nehnuteľností, atď o rovných 15 percent. Isteže, exportéri, ale aj guvernér Šramko včera už hovorili o "nereálnej", resp. "nerovnovážnej" hodnote koruny. Dobrá otázka na nich je, že čo je to "rovnovážny" kurz, kto je ten vševed, múdrejší ako trh, kto ho vie určiť.
Nová stredná parita koruny vyzerá akoby na politický signál, že Brusel a Frankfurt (ECB) nemienia Slovensko brzdiť pri prijímaní eura k 1. januáru 2009. To vôbec nie je samozrejmosť napríklad preto, že ak počet členov eurozóny dosiahne pätnásť (teraz je 13), bude treba meniť systém národného zastúpenia v ECB, čo vyvoláva už dnes veľké pnutia. V západnej ekonomickej tlači už boli viackrát publikované názory, že individuálne vstupy, napríklad Slovenska, nie sú rozumné a V-4 by mala prijať euro spoločne. To nie sú len akési kombinácie analytikov, ale signály, ktoré prichádzajú z politiky. Preto súhlas so zmenou parity dokázal prekvapiť, hoci takáto možnosť v pravidlách ERM II existuje. Po tomto rozhodnutí sa zdá, že jediné, čo môže 1.január 2009 prekaziť, je kritérium inflácie. Predstava, že Slovensko dovedie do eurozóny Ficova vláda, je kúzelná. Tešiť sa však veľmi netreba, lebo vzhľadom na volebný cyklus je 1. január 2009 najideálnejší čas na uvoľnenie rozpočtovej disciplíny. Teraz sa nedá, s eurom vo vrecku to bude okamžite možné... Hahahaha.
Pevnejšia koruna zvyšuje kúpnu silu, keďže zlacňuje dovozy, a preto cez ňu všetci bohatneme. Nová parita zvýšila pravdepodobnosť, že tento efekt si budeme užívať už len 21 mesiacov. Že prečo nemôžeme dlhšie, spýtajte sa politikov a expertov. Určite odpovedia múdro, asi tak, ako trafili v novembri 2005 centrálnu paritu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.