posúdenie expertom, určite sa dozvieme veľa múdreho ako obvykle. Osvieženie a veľa zábavy na pléne sľubuje jedine inflácia deklarácií o Kosove, ktoré sa majú zúradovať jednotlivo, každá osobitne. A škoda zrejme je, že neprešla v tejto mizérii ešte jedna deklarácia - o daňovej suverenite.
Je to už tretí vrh KDH. Oni totiž skúšali s daňovou zvrchovanosťou už bývalé plénum NR SR kedysi pred rokom a potom aj nový zbor na jeseň. Fakt je ten, že KDH zúfalo chýba fantázia, aby ponúkli širšie portfólio tém. V klinickom obraze potom defilujú ako posadnutí, keď napr. antiamnestiu ústavným zákonom či presne toto otáčajú v situáciách, v ktorých sú bez najmenšej vyhliadky na úspech, takže za technickú hodnotu majú nula bodov a za umelecký dojem mínus desať, pretože marketingový efekt je ten, že nič iného nevedia vymyslieť. Keďže obsah je v poriadku, je to nespravodlivé, ale len ich problém. Teraz urazili oproti jeseni ďalší kus cesty - daňovú suverenitu im koaličná väčšina nepustila ani do programu. Predtým sa prepracovali aspoň po prvé kolo.
Samotná kauza daňovej suverenity je správna. Nechajme teraz bokom, že je to tak trochu aj živenie ilúzie, keďže Brusel už dávno predpisuje najnižšiu sadzbu DPH a ekologické dane (na Slovensku máme odklad). Poctivejšie by bolo povedať - suverenita v priamych daniach. Problémová, avšak nie nejako zásadne vadná, je forma. Deklarácia parlamentu je právne nezáväzná a politicky má hodnotu silného gesta. Nie viac. Aj keby bola prijatá pomerom hlasov 150:0, istota, že o päť rokov nejaká iná vláda s iným parlamentom nepristúpia na všetky harmonizácie sveta, nie je žiadna. Je to proste tak. Vysoké princípy, na ktorých funguje štát, prípadne sa vymedzuje voči nadnárodným inštitúciám, sú zapísané v ústavných zákonoch. Nie v politických vyhláseniach.
Autor tohto textu je tisícpercentne za to, aby ľudí zdaňovali (ak už to byť musí) nimi priamo volení politici, nie politikmi dosadení úradníci v Bruseli či zbor cudzích ministrov, ktorých mená sme v živote nepočuli. To je o demokracii. Predkladanie tejto témy je však tak zúfalo mimo kontext, že kole oči špeciálne v marci 2007. Slovenská vláda presne včera poslala kancelárke Merkelovej späť "bez pripomienky" text tzv. Berlínskej deklarácie, ktorú koncom týždňa zrejme podpíšu hlavy štátov. Aj to je síce "len" deklarácia, ale trochu iná ako tá od KDH. Jej schválenie otvorí cestu k oživeniu v dvoch referendách pochovanej európskej ústavy s celým balíkom kompetencií, ktorých posun z národnej na nadnárodnú úroveň by obmedzil suverenitu rozhodovania slovenských politikov rádovo viac ako napr. harmonizácia daňových základov. To je mediálny argument Vladimíra Palka a projekt eurokomisára Kovácsa, ktorý však bude spoľahlivo vetovať minimálne päť štátov. Nič nesvedčí o "drevenosti" a prispatosti KDH lepšie ako obrovský kontrast medzi fixáciou na vlastnú provinčnú agendu, ktorú vymysleli kedysi pred dvoma rokmi, a mlčaním k téme, ktorá sa týka zvrchovanosti omnoho citeľnejšie práve o nej diskutuje celá Európa. Špeciálne dane sa medzi tzv. zdieľané kompetencie v euroústave ani nenavrhujú, čo znamená, že i po jej schválení by stačilo veto jediného štátu, nie sú teda skutočne v tejto chvíli aktuálne... V argumentácii za daňovú suverenitu Vladimír Palko v jednom kuse točí, že KDH je "za zachovanie súčasného právneho stavu v EÚ". Ten istý právny stav ho však necháva úplne ľahostajným v situácii, keď mnohé vlády Európy (teda tie, čo majú výhrady) sedia nad pripomienkami k Merkelovej deklarácii, pričom výbor pre európske záležitosti, ktorý je tiež výmyslom KDH, nemá ani poňatie, čo sa deje. Tento výbor presadilo pritom KDH v minulom volebnom období ako ústavnú páku proti Dzurindovi, aby "mal parlament možnosť kontrolovať vládu a schvaľovať stanoviská, o ktorých sa rozhoduje na úrovni predsedov vlády". Koncom týždňa sa na úrovni prezidentov rozhoduje o formuláciách, ktoré otvoria cestu k reparátu ústavnej zmluvy. A KDH predkladá deklaráciu o daňovej zvrchovanosti. Toto je absolútny príklad o vytrhnutí z reality.
Druhý, samozrejme, sú všetky deklarácie o Kosove a vôbec fakt, že toto je dnes v parlamente kľúčová zahraničnopolitická téma. Už rozumiete, prečo je slovenská politika provinčná?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.