Bratislava - Koaličné HZDS a opozičná SDKÚ sa v utorok dohodli na vzájomnej podpore svojich návrhov zákonov, ktoré vetoval prezident.
Už pred hlasovaním sa v kuloároch hovorilo, že HZDS podporí novelu cestného zákona o celoročnom svietení od Martina Pada z SDKÚ. Na oplátku mala zasa SDKÚ hlasovať za zmenu zákona o potravinách, ktorá pochádza od ministra pôdohospodárstva Miroslava Jureňu z HZDS.
"Nemyslím si, že komunikujeme viac s HZDS ako s kýmkoľvek iným. Jednoducho komunikujeme s tými, ktorí sú ochotní počúvať aj naše argumenty. A pokiaľ nemáme problém samozrejme podporiť aj im, to čo oni od nás požadujú, tak sa takto správame," povedal Juraj Liška z SDKÚ.
Za potravinársky zákon nakoniec okrem koalície hlasovalo 21 poslancov z SDKÚ a jeden z KDH. Pri svietení, o ktorom sa hlasovalo o niekoľko minút neskôr, predkladateľovi z SDKÚ halsovním pomohlo 8 poslancov za HZDS a jeden zo SNS. Ani tak to ale nestačilo, keďže stále chýbali 4 hlasy. Práve takýto počet ľudí z HZDS sa napriek avizovanej dohode zdržal a návrh neprešiel.
Predseda poslaneckého klubu SDKÚ Stanislav Janiš: "Tí, čo hlasovali za zákon minule, hlasovali aj teraz. Nezmenili svoj názor preto, lebo sú im ľudské životy prednejšie ako politikárčenie v parlamente."
"Každý nech si do svedomia vstúpi sám," povedal o dohode minister vnútra a podpredseda Smeru Robert Kaliňák.
Istý vysoko postavený člen koalície nám ale povedal, že sa o tomto hlasovaní bude asi hovoriť aj na koaličnej rade.
Predseda poslaneckého klubu Smeru Miroslav Číž o dohovore nevedel. "Pevne verím, že žiadna dohoda nebola. Ale pre prípad, že by bola, je to minimálne nekorektné a v rozpore s koaličnou zmluvou."
"Môže ísť o pokračovanie pozičných hier HZDS, pretože stále existuje priestor pre zlepšovanie ich pozície," myslí si politológ Grigorij Mesežnikov. Pripomenul "dohody" z predchádzajúceho volebného obdobia aj rokovania o vzniku koalície, kedy sa Dzurinda vyslovoval za vládu pravice s HZDS.
Autor: mk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.