správy. Vyplýva to z návrhu zákona o zrušení krajských úradov, ktorý včera poslanci posunuli do druhého čítania. Opoziční poslanci neuspeli s návrhom, aby NR SR nepokračovala v rokovaní o tomto zákone.
Zrušenie krajských úradov má prispieť podľa prekladateľov k zlacneniu a skvalitneniu výkonu štátnej správy a usporí sa 151 funkčných miest. V roku 2007 sa zrušením 151 funkčných miest nepredpokladá ušetrenie finančných prostriedkov, nakoľko prepusteným zamestnancom vyplatia odstupné v celkovej výške asi 13,5 milióna korún. V rokoch 2008 a 2009 sa očakávajú úspory
spolu 92,128 milióna korún.
Poslanci vzali na vedomie aj Informáciu o výsledkoch analýzy vývoja a súčasného stavu verejnej správy a návrhoch opatrení. Okrem rušenia krajských úradov k 1. októbru postupne sa predpokladá aj rušenie špecializovanej štátnej správy na úrovni kraja. K 1. júlu 2008 sa očakáva zrušenie ôsmich krajských školských úradov. Zrušiť sa majú aj krajské úrady pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie, stavebné úrady a krajské úrady životného prostredia. Materiál navrhuje na krajskej úrovni zlúčenie pozemkových a lesných úradov do krajských pozemkových a lesných úradov. Ďalej sa navrhuje zrušiť Vyššiu vojenskú správu
v Banskej Bystrici. Predbežne by sa mali ponechať krajské veterinárne
a potravinové správy, katastrálne úrady, krajské riaditeľstvá hasičského a záchranného zboru, krajské riaditeľstvá Policajného zboru, územné vojenské správy a krajské pamiatkové úrady.
Návrh na zrušenie krajských úradov je podľa poslanca Pavla Abrhana (KDH) v rozpore s ústavným zákonom o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového,
výnimočného a núdzového stavu. Navrhol, aby NR SR nepokračovala v diskusii o tomto zákone. "Neupravuje ho, aj keď s ním priamo súvisí," povedal. Kresťanský demokrat tvrdí, že v prípade povodní, či situácie, aká nastala po výbuchu v Novákoch, nebude možné koordinovať práce v čase krízového
stavu.
Predseda poslaneckého klubu SDKÚ Stanislav Janiš v rozprave uviedol, že návrh na rušenie krajských úradov "je mediálna hra Smeru" a koaliční partneri SNS a HZDS si to zatiaľ nevšimli.
Viacerí opoziční poslanci sa zhodli v názore, že zrušením krajských úradov sa výkon štátnej správy nepriblíži k občanom a ušetrí sa iba 151 miest. Spomenuli tiež, že za odvolacími konaniami budú musieť ľudia cestovať až do Bratislavy. Tomáš Galbavý (SDKÚ) to považuje za zlý a nedomyslený krok, ktorý by mal byť "splnením túžby naplniť programové vyhlásenie vlády". Zastáva názor, že zrušenie krajských úradov neprinesie úsporu peňazí.
Martin Kuruc (SDKÚ) v rozprave poukázal na to, že v súvislosti so zrušením krajských úradov treba zmeniť 50 zákonov, vrátane spomínané ústavného zákona.
József Berényi (SMK) je tiež presvedčený, že návrh na rušenie krajských úradov nie je v súlade s programovým vyhlásením vlády. "Po zrušení krajských úradov nedochádza k prerozdeleniu kompetencií," poukázal Berényi. Vyhlásil, že SMK tento návrh nepodporí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.