investičných stimuloch na Slovensku. Podľa tohto materiálu nepríde do Prešovského kraja na podporu investorov ani koruna. V rámci celej SR je pritom podporených spolu 43 investorov.
„Keď boli ficovci v opozícii, často nás kritizovali, že robíme pre východné Slovensko málo. Možno sme naozaj mohli urobiť viac, ale výsledok tejto vlády je nula," poznamenal Š. Kužma a pokračoval: „V programovom vyhlásení vlády sa už nič nehovorilo o znižovaní regionálnych rozdielov a vláda dokonca zrušila aj tú mapku, ktorú pripravila prechádzajúca vláda. V nej boli tri zóny, s nulovými, polovičnými a plnými stimulmi, čo bolo výhodné pre Prešovský kraj."
Problém s tým, že do Prešovského kraja neprichádzajú stimuly, môže byť aj v nepripravenosti územia. Pripustil to aj Štefan Kužma, ale dodal: „Keď sme o nepripravenosti územia hovorili my, tak Fico tvrdil, že je to chyba vlády. Mňa viac mrzí, že sa z programu tejto vlády vytratilo vyrovnávanie regionálnych rozdielov. Táto téma zmizla. Nie je to iba otázka stimulov, ale aj rozvoja infraštruktúry, kde je Prešovský kraj v úzadí. Napokon, je to aj problém prístupu k štátnej správe. Krajské úrady idú rušiť, zato v Bratislave pribúda úradníkov a má vzniknúť aj nové ministerstvo. Ďalší významný model je aj minulou vládou pripravený presun rozhodovacích právomocí na regióny, odkonzultovaný v Bruseli, ktorý de facto táto vláda zastavila."
Počas návštevy Prešova sme oslovili aj ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka. „Nie je dôležité, aby som ten zoznam teraz komentoval," povedal o schválených investičných stimuloch, z ktorých ani jeden nesmeruje do Prešovského kraja. Chybou podľa ministra je, že „zákon o investičných stimuloch pripravený minulou vládou nedostatočne pripravoval investorov do regiónov s vysokou mierou nezamestnanosti".
Ľ. Jahnátek pripustil, že investičné stimuly sú momentálne pozastavené. Starý zákon už neplatí a nový ešte nie je schválený, hoci sa pripravuje. Čaká sa tiež na schválenie Národného strategického referenčného rámca. Podľa ministra hospodárstva bol starý zákon zlý, nastavený v neprospech chudobnejších regiónov. Nový zákon to má zmeniť. „Pokiaľ si investori vyberali lokality v starých podmienkach, nemali dôvod sa presúvať na východ," podotkol a dodal, že viacero investorov preferuje blízkosť hlavného mesta. Napríklad Samsung nechcel stavať ďalej než sto kilometrov od Bratislavy.
Podľa Jahnátka chce štát viac motivovať investorov, aby prišli aj do vzdialenejších regiónov s vyššou mierou nezamestnanosti. Podporovať chce aj projekty s vyššou pridanou hodnotou. „Ambíciou je, aby sa na Slovensku nerobili len montážne práce, ale aby sa budovali vedecké centrá," dodal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.