požiarov a kontrolujú dodržiavanie s tým súvisiacich predpisov, rožňavskí chodia na námatkovo hliadkovať a vyrubujú pokuty.
"Už sme mali 29 prípadov a väčšina z nich je z posledných dní. V minulom týždni sme vykonali tri hliadkovania a uložili sme osem pokút v celkovej výške 2400 korún. Páchateľom síce hrozí pokuta až do 10-tisícovej výšky, ale zatiaľ dávame symbolické sumy. Upozorňujem, že aj v nasledujúcich dňoch budeme hliadkovať, vrátane víkendov a voči páchateľom budeme postupovať nekompromisne," hovorí riaditeľ Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Rožňave Ján Egri.
V minulosti bol veľký problém s usvedčovaním páchateľov. Keď aj hasiči prišli na miesto, ktoré na veľkých plochách horelo a dokonca tam našli aj ľudí vybavených lopatami na uhasínanie a usmerňovanie smeru plameňov, vyhovárali sa. "My nevieme, kto to zapálil, my sme to prišli len uhasiť". Keďže však už táto "finta" veľmi nefunguje, našli si ľudia na podpálených miestach iné výhovorky. "Nevedel som, že sa to nesmie". No ani táto výhovorka neobstojí, pretože už niekoľko rokov sa z médií a z obecných rozhlasov ozývajú upozornenia na to, že vypaľovanie je zakázané. Alebo podpaľači používajú iný systém. Trávu podpália a z diaľky sledujú, či niekto príde na miesto hasiť, alebo nie. Častokrát potom zo strachu sami zavolajú hasičov, lebo sa požiar blíži k lesu, alebo k domom. Ale nepriznajú sa.
"Ale chytení na ohnisku sa nám už aj priznajú," hovorí J. Egri. "My sme totiž aj na obecné úrady zasielali písomne podmienky, za akých sa môže vykonávať jarné upratovanie, takže páchateľom žiadne výhovorky nepomôžu". Ak niekto odmietne zaplatiť blokovú pokutu, hasiči ho predvolávajú na priestupkové konanie a tam sa pôvodná výška pokuty môže poriadne vyšplhať.
Vypaľuje sa na celom území Rožňavského okresu, najmenej však v okolí Dobšinej. Výskyt požiarov je úmerný počasiu, aké je v tejktorej časti okresu. Podľa hasičov sa to zvyčajne začína v okolí Jablonova, Hrušova, Hrhova a postupuje sa v okolí Kováčovej a Krásnohorskej Dlhej Lúky.
V týchto dňoch napríklad spozorneli aj ochranári, pretože na Silickej planine niekto vypálil obrovský kus lucernového poľa. Okolo Silice je pritom veľa prírodných rezervácií. "Zatiaľ sa to nedostalo do cenných biotopov, tie zasiahnuté neboli. Ale beztak je to na území Národného parku Slovenský kras, v ochrannom pásme. Je jedno, kde sa vypaľuje, pretože rastliny už pučia, drobné cicavce sa prebúdzajú a požiare robia veľké škody," hovorí Ján Kilik, poverený riadením Správy Národného parku Slovenský kras.
Podľa neho sú rastliny, ktorým vypaľovanie aj prospieva, ale treba vedieť, aké presne a vypaľovanie robiť cielene. "Kedysi gazdovia presne vedeli, čo a ako vypaľovať. Teraz sa to robí neregulovane, vypaľuje sa všetko naraz".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.