odvolanie ich riaditeľov. Ďalšou bolo avizované prepúšťanie zamestnancov, ktoré sa však zatiaľ nezrealizovalo a nie je jasný ani počet tých, ktorí by mali byť prepustení. Obe národné parky však prechádzajú aj organizačnou zmenou. Patria už totiž pod Regionálne centrum ochrany prírody. To riadi aj Muránsku planinu, aj Slovenský kras.
"Regionálne centrum sídli v Spišskej Novej Vsi a táto zmena je platná od prvého februára, kedy bola ministrom Izákom podpísaná nová zriaďovacia listina a nový štatút Štátnej ochrany prírody SR," vysvetlil hovorca ministerstva životného prostredia Peter Višváder. Odpovedal aj na otázku, z akého dôvodu sa táto zmena v národných parkoch udiala a čo sa od nej očakáva. "Ide o krasové územie s podobnými prírodnými a ochranárskymi hodnotami. Dôjde k lepšiemu využívaniu hnuteľného a nehnuteľného majetku, k racionálnejšiemu využívaniu finančných zdrojov, k lepšiemu využívaniu odborného potenciálu a stráž prírody bude rovnomernejšie rozložená".
Ani jeden zo spomínaných národných parkov ešte nemá nového riaditeľa a poverení ich správou sú odvolaní riaditelia. "Každý z týchto národných parkov bude mať svojho riaditeľa. Výberové konania na tieto pozície prebehnú koncom marca".
Zaujímalo nás, ako sa po prechode pod Regionálne centrum ochrany prírody zmení situácia v národných parkoch a či sa zmení ich úloha. "Spomínané dva národné parky budú plniť aj naďalej úlohy v zmysle platných právnych noriem na úseku ochrany prírody a krajiny s tým rozdielom, že využívanie finančných prostriedkov a odborného potenciálu bude usmerňované z úrovne regionálneho centra tak, aby bolo možné flexibilnejšie plniť úlohy kladené na regionálne centrum a jeho správy," uviedol P. Višváder.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.