Korzár logo Korzár

Podolák: Čaká sa na rozhodnutie vlády, s financovaním výstavby štadióna by nemal byť problém

Košice - Fanúšikovia MFK Košice sú už nedočkaví. Donekonečna omieľajú otázky, kedy bude stáť na mieste terajšieho Blšáku nový futbalový štadión.

Touto témou bombardujú kompetentných, pretože zatiaľ sa nič nedeje. Všetko so všetkým súvisí a nie je tajomstvom, že výstavba košického štadiónu by sa mal zviesť popri novom Národnom štadióne v Bratislave. A o tom sa tiež viac hovorí, ako koná. Najnovšia korupčná aféra tento proces vôbec neurýchlila. S prezidentom MFK Košice Blažejom Podolákom sme sa v rozhovore pristavili aj pri tejto téme.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aká je situácia s výstavbou nového štadióna? Pohli sa už ľady?

"Momentálne je to v tej rovine, že sa čaká na rozhodnutie vlády. Či pomôže pri výstavbe Národného štadióna v Bratislave. Premiér Fico povedal, že si vie predstaviť vynovené, respektíve nové stánky v Žiline, Banskej Bystrici i v Košiciach. Rozhodnutie by podľa mojich informácií malo padnúť do konca júna."

SkryťVypnúť reklamu

Už máte predstavu alebo návrhy, ako by mal vyzerať nový stánok v Košiciach?

"Predstava sa bude odvíjať od toho, v akej miere bude podpora štátu. Podľa jej výšky potom môžeme vypracovať projekt. Ak už bude zadeklarované, čo by mal spĺňať košický futbalový štadión, budeme aj my múdrejší. Ak sa vytýči zámer, že bude len jeden štadión na Slovensku, ktorý bude spĺňať všetky podmienky, aby sa na ňom mohli hrať reprezentačné zápasy, potom bude iný rozpočet na výstavbu štadióna v Košiciach, lebo nebude potrebná až taká čiastka, keďže štadión nebude musieť mať až takú kapacitu, aká je potrebná na medzištátne stretnutia."

Stále teda zostáva plán so šikovným štadiónikom pre 20 000 divákov?

"To bude maximum. Pamätám si totiž na časy, keď toľko ľudí chodilo na futbal na VŠA."

SkryťVypnúť reklamu

Ešte nie je jasné, akou čiastkou prispeje vláda SR, ale ak by prispela minimálne, čo potom? Ako bude financovaná výstavba štadióna, ak vláda nebude veľmi naklonená tomuto projektu?

"Poviem pravdu, financovanie nie je až taký problém. Dnes sú súkromní investori, ktorí vedia postaviť štadión i požičať peniaze na dlhý čas. Konkrétne však teraz nechcem rozprávať o tom, či by to boli slovenské alebo zahraničné firmy alebo spoločnosti. Každopádne záujemcovia sú, to môžem potvrdiť."

Dokonca aj takí, ktorí by vedeli poskytnúť také prostriedky, aby sa po nich pomenoval štadión?

"Až tak ďaleko sme nedošli."

Máte svoju predstavu, ako by mal vyzerať nový štadión, alebo hľadáte inšpiráciu v zahraničí?

"Samozrejme, pozerám na futbalové stánky v zahraničí. Napokon, načo by sme niektoré veci vymýšľali, keď zo strany UEFA sú jasne dané pravidlá, čo musí spĺňať a ako má vyzerať štadión. Ideálne by bolo, keby sme na základe poznatkov zo zahraničia postavili nejaký originál. Akou je napríklad Steel Aréna. Nechceme nič preháňať a púšťať sa do megalomanských projektov. Všetko v rámci našich možností."

SkryťVypnúť reklamu

Ktorý zo zahraničných štadiónov vám najviac imponuje?

"Nemám konkrétne žiaden vybraný. Chceme sa však inšpirovať švajčiarskymi, prípadne rakúskymi štadiónmi, ktoré majú nami požadovanú kapacitu. Anglické či španielske štadióny sú už podstatne väčšie."

V Čermeli vám nedávno zastavili vodu i elektrinu. Koľko dlhujete majiteľom štadióna?

"Mrzí ma, že takéto veci sa robia zo strany majiteľov Lokomotívy. Fakt je, že v podmienkach zmluvy je 14-dňová splatnosť. Ak sa o nejaký deň pozdrží, vypínajú nám vodu i elektrinu. Takýmto spôsobom sa dožadujú úhrady. Chápem, že aj majitelia štadióna musia z niečoho platiť energie, len sa mi to nezdá seriózne robiť to takouto formou. Čo sa týka dlhov, nie sú vysoké. Sme pozadu s jednou splátkou 300- až 400 000 korún. Ak však zoberiem do úvahy, že majiteľom štadióna platíme za ihriská - minulý rok to bolo 600 000 korún - kde nevyužívame žiadnu energiu... Mám na mysli tréningové ihriská - škvarové a pri starej drevenej tribúne - ktoré sme ani raz nevedeli využiť, lebo sú v hroznom stave. Ak by som toto odrátal, tak majiteľom nedlhujeme nič."

Pred začiatkom súťaže ste deklarovali rozpočet necelých 70 miliónov. Koľko z toho zhltne štadión na Lokomotíve?

"Presné čísla nemám k dispozícii, skôr je to otázka pre pána Snaka. Položky sú rozdelené - za nájom, za ľudí, ktorí sa starajú o údržbu, a plus investície, ktoré musíme vykonávať, aby sme mohli zabezpečiť bezpečné prostredie pre fanúšikov."

Najnovšie idete investovať peniaze do rekonštrukcie osvetlenia. Nie je to zbytočné?

"Je. Musíme ho však vylepšiť, lebo je to jedno z licenčných kritérií, ak chceme hrať najvyššiu súťaž. Všetky kluby Corgoň ligy musia mať požadované umelé osvetlenie. Lokomotíva má iba 700 luxov a požadovaných je minimálne 1 200 luxov. Na túto investíciu sa však budú dať použiť aj peniaze zo SFZ."

Kedy by ste chceli začať s výstavbou?

"Ak padne rozhodnutie vlády, hneď začneme pracovať na projektoch a štúdiách tak, aby sa začalo s výstavbou v budúcom roku. Je jasné, že niektoré termíny budeme musieť posunúť, lebo to nezávisí iba od nás."

Môže sa stať, že na novom štadióne by hrala svoje zápasy i Lokomotíva. Je to reálne.

"Môže hrať, nie je to problém. Budú jasne vyčíslené náklady na jeden zápas a všetko, čo s ním súvisí. Štadión budú môcť využívať i Prešov alebo Humenné. Trebárs i Miskolc, ak by o to požiadal."

MFK Košice má za krátky čas svojej histórie už druhé logo. Bude onedlho tretie?

"Mesto vypísalo verejnú súťaž na návrh nového mestského loga. Je dosť možné, že pokiaľ by došlo k zmene, dôjde aj k úprave nášho loga. Skôr to však nepredpokladám."

Neprekáža vám, že televízie naďalej používajú stáre logo klubu?

"Viete koľkokrát sme na to upozorňovali televízie? No nedošlo k náprave."

Aké sú ambície klubu v horizonte piatich rokov?

"Na 1. mieste je výstavba štadióna a tréningového centra. Chceme sa sústreďovať na to, aby sme v priebehu 2-3 rokov poskladali káder, ktorý by mohol stále hrať o špicu súťaže. Samozrejme, pokiaľ budú výsledky a budeme hrať o priečky zaručujúce miesto v pohárovej Európe, nebudeme sa brániť zabojovať o ne."

Od novej sezóny bude mať Corgoň liga nový model, keď sa 12 mužstiev stretne trikrát počas sezóny, každý tím odohrá 33 zápasov, pričom zostúpi posledný kolektív. Nechceme príliš obhajovať súčasný model, ktorý má svoje muchy, no zdá sa nám atraktívnejší ako nastavajúci. V každej z troch skupín mužstva o niečo hrajú. Stačí, že pri novom modeli sa vykryštalizuje jeden outsider a prevažná väčšina mužstiev sa už len povezie. Keďže sa nehrá ani žiadna baráž. Aký je váš názor?

"Poviem pravdu, bol som pri tom, keď sme schvaľovali terajší model. Neviem, akým spôsobom došlo k tomu, že sa odratávajú body niektorým mužstvám po základnej časti súťaže. Na domácom zápase s Ružomberkom tu bol aj Dušan Tittel, vtedajší generálny sekretár a potvrdil mi, že toto sme neschvaľovali. U prvých ôsmich mužstiev mali zostať zachované bodové zisky, samozrejme, v baráži sa muselo začínať odznova, keďže sú v nej mužstvá z dvoch súťaží. Škoda, že sa nedoriešili problémy so žltými kartami či strelcami gólov. Náš návrh bol, buď nechať súčasný model s tým, že body sa nebudú odratávať, alebo urobiť štvorkolový systém, čiže 22 kôl by sa odohralo na jeseň a 22 kôl na jar. Bolo by síce viac zápasov, ale to by bolo len na osoh. V lete by sme mohli skrátiť prestávku a nemuseli by sme sa starať, odkiaľ zohnať súperov. Tiež by odpadli sústredenia. Boli argumentácie zo strany predsedu ligovej komisie, že 44 kôl je veľa, preto prešiel nastávajúci model s 33 kolami. Ako sa ujme, to teraz ťažko povedať. Viem, že je neštandardné, ak sa model súťaže často mení, žiaľ, na Slovensku je veľmi ťažké vymyslieť ideálny model. Najlepšia by bola súťaž so 16 mužstvami, no to najbližších desať rokov nehrozí. Treba sa preto pripraviť, že sa modely súťaží budú meniť."

So zaujímavým návrhom prišli fanúšikovia klubu. Keďže ste mestským klubom, či vraj neuvažujete vyjsť fanúšikom v ústrety tým, že by dve hodiny pred výkopom a hodinu po výkope mohli cestovať zadarmo v MHD, pokiaľ sa preukážu platnou vstupenkou. Vraj je takáto prax bežná aj v zahraničí. Je to vôbec reálne? Zaoberali ste sa tým?

"Keby som o tom mohol ja rozhodnúť, viete dobre, že by som fanúšikom vyšiel v ústrety. Lenže o tom rozhoduje mesto, presnejšie Dopravný podnik, a ten podľa mojich informácií tiež nestojí najlepšie. Náklady na dopravu sú vysoké, takže momentálne také niečo neprichádza do úvahy. Je to však dobrý návrh, možno sa ním v budúcnosti budeme zaoberať."

Dá sa vôbec ešte skultúrniť prostredie na štadióne v Čermeli, alebo sa už latka nedá dať vyššie?

"Latka sa dá dať vyššie, dokonca máme aj nejaké predstavy, ako to urobiť. Problém je v tom, že investície, ktoré vkladáme do štadióna, nám majiteľ Lokomotívy musí schváliť. Najväčším problémom je však to, že nám tieto investície nechce uznať a odrátať ich z nájmu. Ak by sa tak udialo, tak vieme vymeniť sedačky, prípadne hľadisko na druhej strane štadióna by sme vedeli jednoducho zakryť, aby sa v prípade daždivého počasia vedeli fanúšikovia schovať. Zlepšiť by sa dali toalety i bufety, no všetko to stojí nemalé peniaze."

A keď máte platiť pokuty za fanúšikov, tak sa peniaze hľadajú dvojnásobne ťažšie...

"To je ďalší problém. Na jednej strane chceme dobrú spoluprácu s fanklubom, chceme im pomôcť, nebránim sa, ak chcú autobus a cestovať s nami vonku. Na druhej strane aj oni si musia uvedomiť, že im nemôžem dávať peniaze na autobusy a ešte za nich platiť aj pokuty. Tak to nejde. Musia si uvedomiť, že my si nevymýšľame predpisy. Pokyny musia rešpektovať, lebo potom dostávame pokuty."

Delobuch vystrašil celý štadión.

"To nebol dobrý nápad. Chvalabohu, že sa nikomu nič nestalo, veď tam boli deti.. Nerátal som s tým, že fanúšikovia zrazu budú akceptovať rozhodnutie SFZ o zákaze pyrotechniky. Dymovnice či bengálske ohne by mi až tak neprekážali, ale ten delobuch... To bola strašná rana. Ak by napríklad niekto prišiel o sluch, tak by mohol zažalovať klub."

Nerozmýšľali ste o zatraktívnení zápasových prestávok?

"Pracujeme na tom. Niečo určite prichystáme."

Na SFZ prepukol korupčný škandál. Aký je váš názor naň?

"Škandál odraďuje fanúšikov a nevrhá dobré svetlo na futbal. Hoci za tie roky, čo robím okolo futbalu, sa v poslednom období dosť 'vyčisťovalo' prostredie. Aspoň ja to tak vnímam. Aféra Wänke ma prekvapila. Na jednej strane je to dobré, lebo fanúšikovia vidia, že sa niečo robí, no na druhej strane je to rana pre futbal. Poviem aj môj názor, ktorý som nechcel veľmi prezentovať, aby nevyznel veľmi farizejsky. Do Bratislavy som cestoval s tým, že celý výkonný výbor spolu s prezidentom zväzu by mali podať demisiu. Názory boli rôzne, vraj nie je správna doba, aby sme podávali demisiu, kto by potom riadil zväz, keďže ešte stále nie je zvolený generálny sekretár. Nie je to také jednoduché. Na druhej strane by takýto postoj upokojil situáciu. Uvidíme, čo povie Rada SFZ."

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  4. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  8. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  1. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  2. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  3. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  4. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  5. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  6. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 59 349
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 109
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 9 683
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 443
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 7 865
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 155
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 931
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 4 149
  1. Tomáš Csicsó: Ako Róm z juhu Slovenska som nikdy nezažil rasizmus
  2. Ivan Čáni: Rudo, prácu treba aj dokončiť a nie iba načať!
  3. Peter Franek: Čo chcú Ficovi voliči.
  4. Eva Chmelíková: Predsudky zabíjajú kultúru, iné kultúry ju obohacujú.
  5. Ján Karas: Rovnosť, ktorá sa ešte nenarodila: Neviditeľné korene spravodlivosti na Medzinárodný deň Rómov
  6. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy
  7. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu
  8. Ivan Mlynár: Riaditeľ SHMÚ nezabezpečil počasie podľa predstáv Tarabu, tak dostal padáka, alebo, keď lži smrdia aj z displeja počítača.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 92 733
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 051
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 498
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 819
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 231
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 867
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 208
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 749
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Tupou Ceruzou: Businessman
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  8. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Tomáš Csicsó: Ako Róm z juhu Slovenska som nikdy nezažil rasizmus
  2. Ivan Čáni: Rudo, prácu treba aj dokončiť a nie iba načať!
  3. Peter Franek: Čo chcú Ficovi voliči.
  4. Eva Chmelíková: Predsudky zabíjajú kultúru, iné kultúry ju obohacujú.
  5. Ján Karas: Rovnosť, ktorá sa ešte nenarodila: Neviditeľné korene spravodlivosti na Medzinárodný deň Rómov
  6. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy
  7. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu
  8. Ivan Mlynár: Riaditeľ SHMÚ nezabezpečil počasie podľa predstáv Tarabu, tak dostal padáka, alebo, keď lži smrdia aj z displeja počítača.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 92 733
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 051
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 498
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 819
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 231
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 867
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 208
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 749
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Tupou Ceruzou: Businessman
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  8. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu