Korzár logo Korzár
Pondelok, 6. december, 2021 | Meniny má MikulášKrížovkyKrížovky

Podolák: Čaká sa na rozhodnutie vlády, s financovaním výstavby štadióna by nemal byť problém

Košice - Fanúšikovia MFK Košice sú už nedočkaví. Donekonečna omieľajú otázky, kedy bude stáť na mieste terajšieho Blšáku nový futbalový štadión.

Touto témou bombardujú kompetentných, pretože zatiaľ sa nič nedeje. Všetko so všetkým súvisí a nie je tajomstvom, že výstavba košického štadiónu by sa mal zviesť popri novom Národnom štadióne v Bratislave. A o tom sa tiež viac hovorí, ako koná. Najnovšia korupčná aféra tento proces vôbec neurýchlila. S prezidentom MFK Košice Blažejom Podolákom sme sa v rozhovore pristavili aj pri tejto téme.

Aká je situácia s výstavbou nového štadióna? Pohli sa už ľady?

"Momentálne je to v tej rovine, že sa čaká na rozhodnutie vlády. Či pomôže pri výstavbe Národného štadióna v Bratislave. Premiér Fico povedal, že si vie predstaviť vynovené, respektíve nové stánky v Žiline, Banskej Bystrici i v Košiciach. Rozhodnutie by podľa mojich informácií malo padnúť do konca júna."

Už máte predstavu alebo návrhy, ako by mal vyzerať nový stánok v Košiciach?

"Predstava sa bude odvíjať od toho, v akej miere bude podpora štátu. Podľa jej výšky potom môžeme vypracovať projekt. Ak už bude zadeklarované, čo by mal spĺňať košický futbalový štadión, budeme aj my múdrejší. Ak sa vytýči zámer, že bude len jeden štadión na Slovensku, ktorý bude spĺňať všetky podmienky, aby sa na ňom mohli hrať reprezentačné zápasy, potom bude iný rozpočet na výstavbu štadióna v Košiciach, lebo nebude potrebná až taká čiastka, keďže štadión nebude musieť mať až takú kapacitu, aká je potrebná na medzištátne stretnutia."

Stále teda zostáva plán so šikovným štadiónikom pre 20 000 divákov?

"To bude maximum. Pamätám si totiž na časy, keď toľko ľudí chodilo na futbal na VŠA."

Ešte nie je jasné, akou čiastkou prispeje vláda SR, ale ak by prispela minimálne, čo potom? Ako bude financovaná výstavba štadióna, ak vláda nebude veľmi naklonená tomuto projektu?

"Poviem pravdu, financovanie nie je až taký problém. Dnes sú súkromní investori, ktorí vedia postaviť štadión i požičať peniaze na dlhý čas. Konkrétne však teraz nechcem rozprávať o tom, či by to boli slovenské alebo zahraničné firmy alebo spoločnosti. Každopádne záujemcovia sú, to môžem potvrdiť."

Dokonca aj takí, ktorí by vedeli poskytnúť také prostriedky, aby sa po nich pomenoval štadión?

"Až tak ďaleko sme nedošli."

Máte svoju predstavu, ako by mal vyzerať nový štadión, alebo hľadáte inšpiráciu v zahraničí?

"Samozrejme, pozerám na futbalové stánky v zahraničí. Napokon, načo by sme niektoré veci vymýšľali, keď zo strany UEFA sú jasne dané pravidlá, čo musí spĺňať a ako má vyzerať štadión. Ideálne by bolo, keby sme na základe poznatkov zo zahraničia postavili nejaký originál. Akou je napríklad Steel Aréna. Nechceme nič preháňať a púšťať sa do megalomanských projektov. Všetko v rámci našich možností."

Ktorý zo zahraničných štadiónov vám najviac imponuje?

"Nemám konkrétne žiaden vybraný. Chceme sa však inšpirovať švajčiarskymi, prípadne rakúskymi štadiónmi, ktoré majú nami požadovanú kapacitu. Anglické či španielske štadióny sú už podstatne väčšie."

V Čermeli vám nedávno zastavili vodu i elektrinu. Koľko dlhujete majiteľom štadióna?

"Mrzí ma, že takéto veci sa robia zo strany majiteľov Lokomotívy. Fakt je, že v podmienkach zmluvy je 14-dňová splatnosť. Ak sa o nejaký deň pozdrží, vypínajú nám vodu i elektrinu. Takýmto spôsobom sa dožadujú úhrady. Chápem, že aj majitelia štadióna musia z niečoho platiť energie, len sa mi to nezdá seriózne robiť to takouto formou. Čo sa týka dlhov, nie sú vysoké. Sme pozadu s jednou splátkou 300- až 400 000 korún. Ak však zoberiem do úvahy, že majiteľom štadióna platíme za ihriská - minulý rok to bolo 600 000 korún - kde nevyužívame žiadnu energiu... Mám na mysli tréningové ihriská - škvarové a pri starej drevenej tribúne - ktoré sme ani raz nevedeli využiť, lebo sú v hroznom stave. Ak by som toto odrátal, tak majiteľom nedlhujeme nič."

Pred začiatkom súťaže ste deklarovali rozpočet necelých 70 miliónov. Koľko z toho zhltne štadión na Lokomotíve?

"Presné čísla nemám k dispozícii, skôr je to otázka pre pána Snaka. Položky sú rozdelené - za nájom, za ľudí, ktorí sa starajú o údržbu, a plus investície, ktoré musíme vykonávať, aby sme mohli zabezpečiť bezpečné prostredie pre fanúšikov."

Najnovšie idete investovať peniaze do rekonštrukcie osvetlenia. Nie je to zbytočné?

"Je. Musíme ho však vylepšiť, lebo je to jedno z licenčných kritérií, ak chceme hrať najvyššiu súťaž. Všetky kluby Corgoň ligy musia mať požadované umelé osvetlenie. Lokomotíva má iba 700 luxov a požadovaných je minimálne 1 200 luxov. Na túto investíciu sa však budú dať použiť aj peniaze zo SFZ."

Kedy by ste chceli začať s výstavbou?

"Ak padne rozhodnutie vlády, hneď začneme pracovať na projektoch a štúdiách tak, aby sa začalo s výstavbou v budúcom roku. Je jasné, že niektoré termíny budeme musieť posunúť, lebo to nezávisí iba od nás."

Môže sa stať, že na novom štadióne by hrala svoje zápasy i Lokomotíva. Je to reálne.

"Môže hrať, nie je to problém. Budú jasne vyčíslené náklady na jeden zápas a všetko, čo s ním súvisí. Štadión budú môcť využívať i Prešov alebo Humenné. Trebárs i Miskolc, ak by o to požiadal."

MFK Košice má za krátky čas svojej histórie už druhé logo. Bude onedlho tretie?

"Mesto vypísalo verejnú súťaž na návrh nového mestského loga. Je dosť možné, že pokiaľ by došlo k zmene, dôjde aj k úprave nášho loga. Skôr to však nepredpokladám."

Neprekáža vám, že televízie naďalej používajú stáre logo klubu?

"Viete koľkokrát sme na to upozorňovali televízie? No nedošlo k náprave."

Aké sú ambície klubu v horizonte piatich rokov?

"Na 1. mieste je výstavba štadióna a tréningového centra. Chceme sa sústreďovať na to, aby sme v priebehu 2-3 rokov poskladali káder, ktorý by mohol stále hrať o špicu súťaže. Samozrejme, pokiaľ budú výsledky a budeme hrať o priečky zaručujúce miesto v pohárovej Európe, nebudeme sa brániť zabojovať o ne."

Od novej sezóny bude mať Corgoň liga nový model, keď sa 12 mužstiev stretne trikrát počas sezóny, každý tím odohrá 33 zápasov, pričom zostúpi posledný kolektív. Nechceme príliš obhajovať súčasný model, ktorý má svoje muchy, no zdá sa nám atraktívnejší ako nastavajúci. V každej z troch skupín mužstva o niečo hrajú. Stačí, že pri novom modeli sa vykryštalizuje jeden outsider a prevažná väčšina mužstiev sa už len povezie. Keďže sa nehrá ani žiadna baráž. Aký je váš názor?

"Poviem pravdu, bol som pri tom, keď sme schvaľovali terajší model. Neviem, akým spôsobom došlo k tomu, že sa odratávajú body niektorým mužstvám po základnej časti súťaže. Na domácom zápase s Ružomberkom tu bol aj Dušan Tittel, vtedajší generálny sekretár a potvrdil mi, že toto sme neschvaľovali. U prvých ôsmich mužstiev mali zostať zachované bodové zisky, samozrejme, v baráži sa muselo začínať odznova, keďže sú v nej mužstvá z dvoch súťaží. Škoda, že sa nedoriešili problémy so žltými kartami či strelcami gólov. Náš návrh bol, buď nechať súčasný model s tým, že body sa nebudú odratávať, alebo urobiť štvorkolový systém, čiže 22 kôl by sa odohralo na jeseň a 22 kôl na jar. Bolo by síce viac zápasov, ale to by bolo len na osoh. V lete by sme mohli skrátiť prestávku a nemuseli by sme sa starať, odkiaľ zohnať súperov. Tiež by odpadli sústredenia. Boli argumentácie zo strany predsedu ligovej komisie, že 44 kôl je veľa, preto prešiel nastávajúci model s 33 kolami. Ako sa ujme, to teraz ťažko povedať. Viem, že je neštandardné, ak sa model súťaže často mení, žiaľ, na Slovensku je veľmi ťažké vymyslieť ideálny model. Najlepšia by bola súťaž so 16 mužstvami, no to najbližších desať rokov nehrozí. Treba sa preto pripraviť, že sa modely súťaží budú meniť."

So zaujímavým návrhom prišli fanúšikovia klubu. Keďže ste mestským klubom, či vraj neuvažujete vyjsť fanúšikom v ústrety tým, že by dve hodiny pred výkopom a hodinu po výkope mohli cestovať zadarmo v MHD, pokiaľ sa preukážu platnou vstupenkou. Vraj je takáto prax bežná aj v zahraničí. Je to vôbec reálne? Zaoberali ste sa tým?

"Keby som o tom mohol ja rozhodnúť, viete dobre, že by som fanúšikom vyšiel v ústrety. Lenže o tom rozhoduje mesto, presnejšie Dopravný podnik, a ten podľa mojich informácií tiež nestojí najlepšie. Náklady na dopravu sú vysoké, takže momentálne také niečo neprichádza do úvahy. Je to však dobrý návrh, možno sa ním v budúcnosti budeme zaoberať."

Dá sa vôbec ešte skultúrniť prostredie na štadióne v Čermeli, alebo sa už latka nedá dať vyššie?

"Latka sa dá dať vyššie, dokonca máme aj nejaké predstavy, ako to urobiť. Problém je v tom, že investície, ktoré vkladáme do štadióna, nám majiteľ Lokomotívy musí schváliť. Najväčším problémom je však to, že nám tieto investície nechce uznať a odrátať ich z nájmu. Ak by sa tak udialo, tak vieme vymeniť sedačky, prípadne hľadisko na druhej strane štadióna by sme vedeli jednoducho zakryť, aby sa v prípade daždivého počasia vedeli fanúšikovia schovať. Zlepšiť by sa dali toalety i bufety, no všetko to stojí nemalé peniaze."

A keď máte platiť pokuty za fanúšikov, tak sa peniaze hľadajú dvojnásobne ťažšie...

"To je ďalší problém. Na jednej strane chceme dobrú spoluprácu s fanklubom, chceme im pomôcť, nebránim sa, ak chcú autobus a cestovať s nami vonku. Na druhej strane aj oni si musia uvedomiť, že im nemôžem dávať peniaze na autobusy a ešte za nich platiť aj pokuty. Tak to nejde. Musia si uvedomiť, že my si nevymýšľame predpisy. Pokyny musia rešpektovať, lebo potom dostávame pokuty."

Delobuch vystrašil celý štadión.

"To nebol dobrý nápad. Chvalabohu, že sa nikomu nič nestalo, veď tam boli deti.. Nerátal som s tým, že fanúšikovia zrazu budú akceptovať rozhodnutie SFZ o zákaze pyrotechniky. Dymovnice či bengálske ohne by mi až tak neprekážali, ale ten delobuch... To bola strašná rana. Ak by napríklad niekto prišiel o sluch, tak by mohol zažalovať klub."

Nerozmýšľali ste o zatraktívnení zápasových prestávok?

"Pracujeme na tom. Niečo určite prichystáme."

Na SFZ prepukol korupčný škandál. Aký je váš názor naň?

"Škandál odraďuje fanúšikov a nevrhá dobré svetlo na futbal. Hoci za tie roky, čo robím okolo futbalu, sa v poslednom období dosť 'vyčisťovalo' prostredie. Aspoň ja to tak vnímam. Aféra Wänke ma prekvapila. Na jednej strane je to dobré, lebo fanúšikovia vidia, že sa niečo robí, no na druhej strane je to rana pre futbal. Poviem aj môj názor, ktorý som nechcel veľmi prezentovať, aby nevyznel veľmi farizejsky. Do Bratislavy som cestoval s tým, že celý výkonný výbor spolu s prezidentom zväzu by mali podať demisiu. Názory boli rôzne, vraj nie je správna doba, aby sme podávali demisiu, kto by potom riadil zväz, keďže ešte stále nie je zvolený generálny sekretár. Nie je to také jednoduché. Na druhej strane by takýto postoj upokojil situáciu. Uvidíme, čo povie Rada SFZ."

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Študuj, čo ťa baví na Trenčianskej univerzite!
 2. Ako vychovávať deti aby boli odolnejšie
 3. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije?
 4. Domáci pomocníci, ktorí skvalitnia život a dbajú o vaše zdravie
 5. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu
 6. Štúdium ekológie, dizajnu či tech. inovácií je životný štýl?
 7. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 8. O prideľovanie štátnych grantov sa môže starať softvér
 9. Konope lieči veľa chorôb. Nebojte sa ho, dbajte však na kvalitu
 10. Vieme, ako si môžete dopriať a nezaťažiť pritom rodinný rozpočet
 1. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 2. Nadácia Orange podporí digitálne zručnosti učiteľov a žiakov
 3. Changes to the System of Remedies, Procurement Law Amendment
 4. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 5. Compliance – who should be responsible?
 6. Employee's age as a new ground for notice of termination
 7. Ako podnikať na internete. V Košiciach sa to naučíte zadarmo
 8. Buďte o krok napred voči konkurencií so štúdiom MBA
 9. O prideľovanie štátnych grantov sa môže starať softvér
 10. Domáci pomocníci, ktorí skvalitnia život a dbajú o vaše zdravie
 1. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 19 088
 2. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos 10 709
 3. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes? 7 868
 4. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť 6 954
 5. Strava ani spánok nie sú dôležité, ak pri tom dýchame zlý vzduch 5 867
 6. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 5 257
 7. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené 3 185
 8. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 3 031
 9. Kto sú páni slovenskej zimy? Niektorí z nich sa ukrývajú 2 968
 10. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 2 758

Blogy SME

 1. Martin Zachar: Dočkáme sa debutu slovenského brankára v NHL po viac než 14 rokoch?
 2. Andrej Hossa: Fenomén s názvom repasovanie: Prečo si kúpiť repasované produkty?
 3. Barbora Kujundžić: Waldorfská pedagogika a naše nákupné zvyklosti
 4. Peter Slamenik: Zahúlime a uvidíme.
 5. Toto je rovnosť: Inštruktori sebaobrany: O násilí sa v minulosti nehovorilo. Teraz je to na nás.
 6. Ústav verejnej politiky FSEV UK: Ústav verejnej politiky na konferencii NISPAcee
 7. Věra Tepličková: Že sa čosi točí? U nás sa nič netočí...
 8. Ivan Štefanec: Ako regulovať digitálny svet
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 17 177
 2. Radovan Kazda: TOP 7 dôvodov, prečo 500 miliónov pre seniorov nie je dobrý nápad 5 373
 3. Tomáš Sedliačik: Ako sa baviť s konšpirátorom 4 918
 4. Mišo Šesták: V duši sedliaka žije pohanský duch 4 842
 5. Martin Greguš: Istropolis zbúrajú...starosta Kusý obrátil kabát...Je to vôbec možné? Architekt a primátor Vallo mlčí... 4 771
 6. Zuzana Rattajová: Juraj Droba, dnes si opustil ľudí 4 396
 7. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia 3 729
 8. Vanda Tuchyňová: "Spod zadku“ nám berú vlastné pozemky, rozoberajú majetok Žiliny a mesto sa len prizerá ! 3 717
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 2. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 5. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 6. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský počas tlačovej konferencie k aktuálnym opatreniam v boji s koronavírusom.

PCR testy odhalili viac ako 730-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 14 900 obetí. Lockdown opäť obmedzil život na Slovensku, platí zákaz vychádzania.


a 5 ďalší 16 h
Očkovanie proti ochoreniu Covid-19.

Ministerstvo hovorí o diskusii, návrh má v zásuvke.


2. dec

Boris Kollár je v koalícii ten, kto trvá na tom, aby boli zatvorené školy. Priekopník dištančného vzdelávania sa nezaprie.


Blogy SME

 1. Martin Zachar: Dočkáme sa debutu slovenského brankára v NHL po viac než 14 rokoch?
 2. Andrej Hossa: Fenomén s názvom repasovanie: Prečo si kúpiť repasované produkty?
 3. Barbora Kujundžić: Waldorfská pedagogika a naše nákupné zvyklosti
 4. Peter Slamenik: Zahúlime a uvidíme.
 5. Toto je rovnosť: Inštruktori sebaobrany: O násilí sa v minulosti nehovorilo. Teraz je to na nás.
 6. Ústav verejnej politiky FSEV UK: Ústav verejnej politiky na konferencii NISPAcee
 7. Věra Tepličková: Že sa čosi točí? U nás sa nič netočí...
 8. Ivan Štefanec: Ako regulovať digitálny svet
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 17 177
 2. Radovan Kazda: TOP 7 dôvodov, prečo 500 miliónov pre seniorov nie je dobrý nápad 5 373
 3. Tomáš Sedliačik: Ako sa baviť s konšpirátorom 4 918
 4. Mišo Šesták: V duši sedliaka žije pohanský duch 4 842
 5. Martin Greguš: Istropolis zbúrajú...starosta Kusý obrátil kabát...Je to vôbec možné? Architekt a primátor Vallo mlčí... 4 771
 6. Zuzana Rattajová: Juraj Droba, dnes si opustil ľudí 4 396
 7. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia 3 729
 8. Vanda Tuchyňová: "Spod zadku“ nám berú vlastné pozemky, rozoberajú majetok Žiliny a mesto sa len prizerá ! 3 717
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 2. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 5. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 6. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu