pri príležitosti osláv 50. výročia podpísania Rímskych zmlúv, ktoré položili základy dnešnej EÚ.
"To, čo sa začalo pre 50 rokmi so šiestimi štátmi, pozostáva dnes z 27 krajín so spoločnými inštitúciami. Dnes si chceme pripomenúť, čo sa počas uplynulých 50 rokov dosiahlo a čo pred nami stojí," vyhlásila šéfka nemeckého kabinetu a terajšia predsedníčka Európskej rady.
"Dnes sa hlásime tu v Berlíne k Európe vzájomne rovnoprávnych všetkých členských štátov, veľkých, či malých, starých, či nových," uviedla ďalej vo svojom prejave Merkelová. "Samotná je každá európska krajina slabá prekonať globálne výzvy. Preto je na to len jedna odpoveď: nekonať samostatne, ale spoločne v jednej jedinej Európe," dodala.
Ako ďalej uviedla vo svojom prejave, včerajším prijatím Berlínskej deklarácie únia jednoznačne potvrdila svoju prináležitosť k demokracii, stabilite a rastu a to aj mimo hraníc EÚ. Vyslovila svoj názor a presvedčenie, že je v záujme nielen jednotlivých členských krajín, ale aj nás občanov Európy aby sa zavŕšil proces prijatia euroústavy.
Podľa predsedu Európskeho parlamentu Hansa-Gerta Pötteringa sú oslavy polstoročnice existencie EÚ oslavami najväčšieho mierového a demokratizačného projektu v európskych dejinách. "Zjednocovací proces v Európe otvoril občanom EÚ také perspektívy, ktoré si naši rodičia a prarodičia nedokázali predstaviť," pokračoval ďalej predseda EP.
Mimo iného pripomenul, že europarlament dnes zastupuje ľudí z 27 krajín, v ktorých žije takmer pol miliardy obyvateľov. Pritom zdôraznil, že bez dôvery 785 poslancov parlamentu by ťažko mohla fungovať Európska komisia.
Pöttering zdôraznil zásluhy EP pri znovuzjednotení Nemecka, či integračnom procese a vstupe ďalších desiatich štátov, vrátane Slovenska do únie. Vo svojom skôr emotívnom prejave odcitoval aj slová bývalého nemeckého kancelára Konrada Adenauera: "Jednota Európy bola snom len niekoľkých. Bude však nádejou pre veľa obyvateľov a je dnes nutnosťou pre všetkých."
Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso pripomenul, že Berlín ako hlavné mesto zjednoteného Nemecka je tiež symbolom novej a zjednotenej Európy. "Už len to, že sa 27 európskych lídrov stretlo na oslavách tu, v Berlíne, je samo o sebe dôkazom zjednotenej a slobodnej Európy. Pred 20 rokmi by to bolo nemysliteľné," vyhlásil Barroso.
V priestoroch Národného historického múzea, kde sa za účasti hláv vlád a štátov oslavy konali, vystúpil aj taliansky premiér Romano Prodi, ktorý okrem iného vyzdvihol spoločné hodnoty únie a úspešné prekonanie mnohých bariér.
Fico sedel vedľa Blaira
Berlín (SITA) - Slovenský premiér Robert Fico sa na sobotňajšom koncerte Berlínskych filharmonikov ocitol na sedadle vedľa britského premiéra Tonyho Blaira. Na otázku novinárov, o čom sa rozprávali, Fico odpovedal, že išlo vyslovene o spoločenskú konverzáciu, ktorá na takýto typ podujatí patrí. "Bavili sme sa o súčasnej politickej situácii na Slovensku, bavili sme sa o futbale, pretože dnes (v sobotu - pozn. red.) Angličania hrajú zápas v Izraeli, bavili sme sa o mnohých iných veciach, ale bola to vyslovene spoločenská diskusia, ktorá patrí na také miesto ako je koncert."
V budove Berlínskej filharmónie, kde sa podvečer koncert uskutočnil, vítala delegácie európskych lídrov osobne nemecká kancelárka Angela Merkelová. Po koncerte pod vedením Sira Simona Rattleho sa hlavy štátov a vlád členských štátov EÚ odobrali na večeru, ktorú v zámku Bellevue usporiadal nemecký prezident Horst Köhler.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.