Srbska je 22 percent opýtaných, podľa 30 percent by Kosovo malo smerovať k nezávislosti. Takmer 48 percent ľudí budúcnosť provincie nezaujíma, alebo nevedeli odpovedať.
Proti úplnému osamostatneniu sa otvorene postavila SNS, SDKÚ, HZDS aj KDH. Prosrbské vyjadrenia mali aj predstavitelia Smeru, aj keď Ficova strana skôr čaká na stanovisko Európskej únie. Za nezávislosť je jedine SMK.
Ľudia vedia málo o Kosove
"Vedomosti radových občanov, aké problémy v Kosove sú a aké vzťahy boli medzi Srbmi a Albáncami, sú na veľmi nízkej úrovni. Práve to, vedie ľudí k tomu, že sú proti samostatnosti alebo hovoria o to, že sa o to nezaujímajú," myslí si Ivo Samson, analytik zo Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku.
Pripomenul, že príčinou násilia v provincii neboli Albánci ale Srbi, Kosovská osobodzovacia armáda sa do konfliktov zapojila až po tom, ako sa boli objavení zavraždení Albánci v Račaku. "Keby si Slováci spomenuli, pozerali by na albánske požiadavky trochu inak."
Samson chápe analógiu oddelenia Kosova od Srbska s Maďarmi na južnom Slovensku, o ktorej hovorí časť politikov, ako "zneužitie nevedomosti ľudí".
Výskum zároveň podľa neho ukazuje, že táto téma bola precenená. "Niektoré strany tak stavili na zlého koňa, pretože pokiaľ je tu takéto percento indiferentnosti, z tejto agendy sa už pre strany nebude dať veľa vyťažiť." Pripomenul, že verejnosť bola prosrbská v roku 1999, keď NATO bombardovalo Juhosláviu. To bolo vidieť aj na prudkom poklese podpory vstupu do aliancie. Práv to mohlo politikov naviesť na zdôraznenie tejto agendy. "Tento priestor vyzeral aj pre takú stranu ako SDKÚ celkom vďačný aby naháňala percenta."
Prívržencami nezávislosti sú skôr ženy ako muži a ide hlavne o mladších ľudí. Respondenti v strednom a staršom veku sa skôr prikláňajú k zachovaniu Kosova ako súčasti Srbska. Výrazne viac ľudí, ktorí si myslia, že by mala byť provincia samostatná, je medzi obyvateľmi maďarskej národnosti. Práve SMK je zároveň jedinou parlamentnou stranou, ktorá podporuje plán splnomocnenca OSN Marttiho Ahtrisaariho smerujúci k samostatnosti.
Parlament bude o Kosove hovoriť zajtra
"Kosovská agenda" politikov ale bude ešte pokračovať. V utorok by sa malo v parlamente začať diskutovať o tom, akú deklaráciu schváli. SDKÚ a KDH sa už prihlásili k návrhu SNS, ktorá je jednoznačne prosrbská, Smer zatiaľ vyčkával. Do utorka by sa kvôli Kosovu mala stretnúť koaličná rada.
Ján Slota v TV Markíza povedal, že k deklarácii sa síce SDKÚ pridala, postoj Dzurindovej strany ale označil za "farizejský". Zdôraznil totiž, že vláda s SDKÚ umožnením prletov nad našim územím dovolila pred 8 rokmi bombardovanie Srbska.
Autor: knm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.