viacero podujatí pri príležitosti výročia jeho zrušenia v britskom impériu. Druhý najvyšší biskup anglikánskej cirkvi však vyhlásil, že britská vláda by mala vydať oficiálne ospravedlnenie za obchod s otrokmi, ktorý parlament zrušil presne pred 200 rokmi
V príhovore nahratom pre oslavy v Ghane, odkiaľ pochádzalo mnoho otrokov, Blair označil za správne, že toto výročie si pripomínajú v mestách po celej Británii, ktoré zohrali svoju úlohu pri otroctve. "Je to pre Spojené kráľovstvo príležitosť vyjadriť náš hlboký zármutok a ľútosť nad účasťou našej krajiny na obchode s otrokmi a za neznesiteľné utrpenie, ktoré spôsobilo jednotlivcom i kolektívne," povedal Blair.
Podľa arcibiskupa z Yorku Johna Sentama doterajšie Blairove vyjadrenia k tejto záležitosti nestačia. "Táto spoločnosť, Afričania, cirkev boli zapletení do veľmi hrozného obchodu... je dôležité, aby sme všetci priznali, čo bolo spoločne páchané," vyhlásil. Sentamu sa v sobotu pridal k 3600 účastníkom pochodov cez centrum Londýna v rámci série podujatí pri príležitosti výročia ukončenia obchodu s otrokmi v Británii.
Do Ameriky od polovice 15. storočia do začiatku 19. storočia prepravili a predali do otroctva 10-28 miliónov Afričanov. Británia bola prvou z hlavných krajín obchodujúcich s otrokmi, ktoré tento lukratívny obchod zakázali, no napriek tomu ešte dlhé roky pokračoval. Blair v dnešnom posolstve uviedol, že treba oceniť aj ľudí, ktorí bojovali proti tomuto "odpornému obchodu", pričom výročie by malo obrátiť pozornosť aj na podobné problémy dnešného sveta - nútený nábor detských vojakov, nelegálny obchod s ľuďmi či nútenú prácu pre splatenie dlhov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.