predpokladá jeho ukončenie zo strany Spojených štátov v ideálnom prípade do roka a pol. "Najkratší a zrejme najideálnejší scenár sa začína niekde v horizonte rok a pol, pri komplikovanejšom sa môže predĺžiť o dni, mesiace a možno i roky," potvrdila to včera štátna tajomníčka rezortu diplomacie Diana Štrofová (ĽS
Slovenský veľvyslanec v USA Rastislav Káčer však včera označil stav, v ktorom je tento legislatívny proces, za veľmi dobrý. "My sa budeme snažiť tento proces ovplyvniť tak, aby kompromisný návrh, ktorý sa nakoniec prijme, bol pre nás výhodný. Ak prezident Bush tento zákon podpíše, nastane aplikačná fáza," povedal Káčer.
Veľvyslanec upozornil, že americký prezident je z viacerých verzií návrhov naklonený tomu, ktorý je čo najviac výhodný pre nové krajiny Európskej únie. Tento návrh spočíva v tom, že k spriateleným krajinám USA, medzi ktoré patrí aj Slovensko, bude môcť administratíva pristupovať osobitne. To znamená, že by sme mohli získať bezvízový styk s USA aj v prípade, ak by sme nespĺňali všetky kritériá potrebné na jeho udelenie.
V súčasnosti napríklad prekračujeme povolený trojpercentný podiel odmietnutých žiadostí. Rezort diplomacie však včera upozornil, že slovenskí občania, ktorým zamietli vízum do USA, majú právo sa od americkej ambasády aj dozvedieť, aký bol na to dôvod.
Celý proces schvaľovania víza pre občana totiž končí na konzulovom stole, ktorý je však až tretí v reťazci. Tak sa môže stať aj prípad, že slovenskému občanovi zamietne pri interview úradník udelenie vízum, no rozhodnutie konzula bude nakoniec opačné.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.