Pred snemom v Komárne, čo bude v sobotu, sa vyvaľujú také informácie, akoby to ani nebola strana inteligentných kariéristov, čo si urobili z menšiny živnosť a desať rokov vedia naspamäť, že odtiaľ-potiaľ sa smie a ďalej už nie, ale nejaká bláznivá SNS.
Pál Csáky, ktorý ešte pred dvomi týždňami na otázku, že či bude kandidovať na predsedu, odpovedal, že "nie - a bodka", verejne (nie zákulisne - to je veľký rozdiel!) vzal na rohy Bugára, že nominácie na predsedu získava na tých okresných snemoch, kde majú vplyv ľudia Oszkara Világiho. (Világi je zrejme najbohatší a určite najvplyvnejší "hornozemský" Maďar, momentálne šéf predstavenstva Slovnaftu, kde ho dosadil väčšinový akcionár MOL...) Títo "ľudia, ktorí sa dajú priradiť k Világimu" (podľa Csákyho doslova), pritom nie sú len tak hocikto: Poslanec a primátor Komárna Bastrnák, a exministri Zsolt Simon (Rimavská Sobota) a László Gyurovszky (Šaľa).
Týmito, v prostredí SMK senzačnými výrokmi, sa Csáky utrhol z reťaze a kampaň pred snemom nesmierne vyhrotil. V SMK bolo doteraz nepredstaviteľné, aby sa lídri vzájomne napádali cez médiá. Nech už voľba predsedu akokoľvek dopadne, pričom treba jasne vidieť, že Bugár je stále veľký favorit, SMK už nebude tým, čo bývala. Útok zásadne poznačí vzťahy medzi dvomi lídrami i vnútorné pomery. Csáky, ktorý dlhé mesiace ani nejavil záujem o funkciu predsedu, čoho najlepší dôkaz je, že chcel kandidovať do EP, a ku kandidatúre bol navonok akoby "dokopaný", teraz vyslal signál, že je pripravený bojovať doslova všetkými prostriedkami. Aj zbraňami, ktoré sa v SMK zatiaľ nepoužívali. Z letargie, ktorá ho zdobila ešte nedávno, prepol na najvyšší stupeň tak, že zbúral vnútorné konvencie. Do akej miery stojí za Csákyho zmenou Duray, ktorý má v regiónoch omnoho väčší vplyv a verbuje svojich ľudí na jeho podporu, naozaj nevedno, ale platí, že politicko-strategické indikácie za tým hľadať netreba. Csáky je "reálpolitik" väčší ako Bugár, nejaké autonómie on nemá ani v päte. Nepriamou indíciou, že s politikou či programom nemá toto spojenectvo nič spoločné, je odpoveď Csákyho na otázku o vzťahu k maďarskej politickej scéne, kde odpovedal ako vždy vyhýbavo, ale "zúčastnil by sa na kongrese MDF" (malá konzervatívna strana). Duray, ako je všeobecne známe, je veľký obdivovateľ Orbána....
Dnes by už Bugár stopercentne nepovedal to, čo pred pád dňami, že "vítam kandidatúru Csákyho a myslím si, že strana môže z tejto súťaže vyjsť oveľa silnejšia, je to absolútne normálna súťaž". No - strana vyjde slabšia a súťaž normálnou síce ani nebola (o tom potom), ale týmto sa ešte viac vymkla z normálu. Bez ohľadu na pravdivostnú hodnotu, Csákyho výpad prekročil hranice seriózne vedenej kampane, pričom práve korektnosť a akési vnútorné "gentlemanstvo" boli vlastnosťami , čo SMK zdobili a odlišovali od "slovenských" strán.
Niežeby bolo tajomstvom, že Világi, ktorý kedysi mal aj stranícku knižku a výrazným osobným vkladom prispel k zjednoteniu troch maďarských subjektov, má vplyv i dnes resp. konzultuje so sebe blízkymi členmi vedenia politické kroky a rozhodnutia SMK. Ak nepočítame jeden dávny úlet Miklósa Duraya, tak Csáky je prvý z funkcionárov, a nie hocijaký, ale kandidát na predsedu, ktorý verejne vlastnú stranu vtiahol do podozrenia z podliehania podnikateľským záujmom. Pretože, všakáno, ak Bastrnák, Simon, Gyurovszky sú "Világiho ľudia" a Bugár vyhráva v "ich" okresoch, tak zrejme preto, lebo podnikateľské krídlo má nejaké motivácie sa angažovať, aby súčasný predseda zostal i naďalej vo funkcii. To odkázal delegátom i verejnosti Csáky. Pričom on, samozrejme, kanálom takýchto záujmov nie je... To Bugár. Faktom je, že autor tohto textu zatiaľ nepočul o strane, ktorú by takéto obvinenia posilňovali. Ďalší fakt je ten, že strany, väčšinové či etnické, ktoré by nemali akési podnikateľské krídlo, existujú len v rozprávke.
SMK čaká nepokojný (búrlivý) snem, keďže prebudený Csáky si zrejme povedal, že teraz alebo nikdy. Je to prekvapenie, pretože "európske" obyčaje a normy, ktoré Csáky tak často pripomína iným politikom, sú také, že uchádzači o najvyššie stranícke posty signalizujú svoj záujem dlho vopred a robia politické kampane. Duray, spojenectvo s ktorým je účelové, naviedol Csákyho k "blitzkriegu" a pre vnútornú súdržnosť SMK to neveští nič dobré.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.