prítomných poslancov. Proti nehlasoval nikto a 19 zákonodarcov sa zdržalo hlasovania. Hlasovania sa zdržalo všetkých 18 prítomných poslancov SMK a poslanec KDH Martin Fronc.
Národná rada SR vo vyhlásení vyjadruje presvedčenie, že úplná a ničím neobmedzená nezávislosť Kosova nie je v záujme stability regiónu vystaveného dlhé roky tragédiám a krízam a že všetky možnosti dialógu na dosiahnutie dohody neboli vyčerpané. "Riešenie budúceho štatútu Kosova musí vychádzať z rešpektovania legitímnych požiadaviek Srbska, ako aj Charty OSN a ostatných medzinárodných noriem," uvádza sa vo vyhlásení.
Parlament očakáva od vlády, že bude hľadať spoločné riešenie budúceho usporiadania pomerov na západnom Balkáne v spolupráci s ďalšími členskými krajinami EÚ a s jasnou perspektívou integrácie týchto krajín do EÚ. "NR SR verí, že takto vyjadrená vôľa NR SR prispeje k stabilizácii pomerov v danom regióne," píše sa v spoločnom vyhlásení.
Ide o koaličný návrh vyhlásenia, ktoré parlament schválil aj s pripomienkami poslanca KDH Františka Mikloška, ktorý do textu doplnil potrebu rešpektovania legitímnych požiadaviek Srbska. Na jeho návrh z textu vypadla veta, podľa ktorej NR SR vyjadruje presvedčenie, že budúci štatút Kosova nezaloží precedens v medzinárodnom práve. Taktiež z vyhlásenia vypustili časť, kde NR SR pripomína rozhodnutia vlády SR z roku 1999, ktoré prispeli k destabilizácii regiónu západného Balkánu.
Predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda ich návrh deklarácie ku Kosovu z rokovania stiahol. Tretiu deklaráciu z dielne SMK poslanci neschválili. Zo 133 prítomných ju podporilo len 18 poslancov SMK.
Spokojnosť s prijatým koaličným návrhom vyhlásenia NR SR o budúcom štatúte Kosova po hlasovaní vyjadril predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda. Schváleným pozmeňujúcim návrhom poslanca KDH Františka Mikloška došlo podľa Dzurindu k naplneniu návrhu deklarácie, ktorý predkladal SDKÚ-DS, len inými slovami. "Som spokojný a som rád, že NR SR prijala predmetné uznesenie. Teším sa tomu preto, lebo ide o tak významnú zahraničnopolitickú záležitosť s tak významným dopadom na strednú Európu, na Európu, a možno aj v širších súvislostiach, že bolo povinnosťou NR SR sa k tomu vyjadriť. V tretej časti tohto uznesenia sa vlastne naplno inkorporoval náš návrh uznesenia alebo naša predstava, len inými slovami," povedal novinárom. SDKÚ-DS preto podľa neho po prijatí pozmeneného koaličného návrhu stiahlo pred hlasovaním parlamentu svoj text vyhlásenia. V prípade, že by Bezpečnostná rada (BR) OSN rozhodovala o rezolúcii, ktorá by kopírovala text súčasného návrhu splnomocnenca OSN Martti Ahtisaariho o nezávislom Kosove, podľa Dzurindu by slovenský zástupca v BR OSN musel hlasovať proti.
Spokojnosť s prijatím deklarácie vyslovil aj podpredseda Smeru-SD Boris Zala. "Prešiel náš návrh v tom duchu, ako sme chceli. Pozmeňovacie návrhy boli len veľmi detailné, ktoré upresňovali niektoré vety, aby nemohlo prísť k dvojznačnému výkladu. Tie vety však nemenia zmysel deklarácie, ktorú sme predložili, a preto to bolo pre nás prijateľné," konštatoval.
Poslanec SNS Jozef Rydlo ocenil rozhodnutie parlamentu, ktoré podporili všetky poslanecké kluby okrem SMK. "Som nesmierne šťastný, že zákonodarný zbor SR našiel spoločného menovateľa tam, kde je imperatívom, to znamená pri záujme národa a štátu," povedal. Podľa neho bolo ešte lepšie prijať pôvodný návrh deklarácie z dielne SNS, ktorý odobrilo aj SDKÚ-DS a KDH. "Keby sme trochu pritvrdili, tak táto pôvodná dikcia by bola prešla aj v HZDS aj v Smere," dodal.
Podľa predsedu KDH Pavla Hrušovského zohrali kresťanskí demokrati rozhodujúcu úlohu pri prijatí deklarácie, keď dokázali zjednotiť takmer všetkých poslancov NR SR. "Osobne by som bol radšej, keby sa prijal návrh, ktorý bol širšou dohodu SNS, KDH a SDKÚ. Hľadali sme potom riešenie, ktoré by bolo najlepšie pre slovenský parlament," uviedol.
Text vyhlásenia
Národná rada Slovenskej republiky vyjadrujúc presvedčenie že úplná a ničím neobmedzená nezávislosť provincie Kosovo nie je v záujme stability regiónu vystaveného dlhé roky tragédiám a krízam, že všetky možnosti dialógu na dosiahnutie dohody neboli vyčerpané, že riešenie budúceho štatútu Kosova musí vychádzať z rešpektovania legitímnych požiadaviek Srbska, ako aj Charty Organizácie Spojených národov a ostatných medzinárodných právnych noriem, očakáva od vlády Slovenskej republiky, že bude hľadať spoločné riešenie budúceho usporiadania pomerov na Západnom Balkáne v spolupráci s ďalšími členskými krajinami Európskej únie a s jasnou perspektívou integrácie krajín Západného Balkánu do Európskej únie, verí že takto vyjadrená vôľa Národnej rady Slovenskej republiky prispeje k stabilizácii pomerov v danom regióne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.