A to je už povedať, lebo sme ešte len na začiatku, všakáno. Kratučká trojbodová deklarácia, ktorú korporatívne odhlasovali všetky "slovenské" strany, upadne do zabudnutia veľmi rýchlo podobne, ako iné parlamentné cirkusy a všeobecne zahraničnopolitické témy v domácej debate.
Kľúčový z hľadiska budúcnosti je bod, ktorý vyslovuje očakávanie smerom k vláde, že "bude hľadať spoločné riešenie budúceho usporiadania pomerov na Západnom Balkáne v spolupráci s ďalšími členskými krajinami EÚ a s jasnou perspektívou integrácie krajín Západného Balkánu do EÚ". Kľúčový je tento bod preto, lebo politicky nezaväzuje vládu k nijakému správaniu, teda ani typu hlasovania v Bezpečnostnej rade OSN, ktorej je Slovensko nestálym členom. Tam sa totiž bude o tzv. Ahtisaariho pláne, ktorý zakladá akúsi obmedzenú nezávislosť provincie Kosovo, onedlho hlasovať a v prípade, že by sa Slovensko pridalo na stranu Ruska, teda za podmienky, že Kremeľ by plán vetoval, išli by sme proti všetkým spojencom z únie i NATO. Niežeby to bola medzinárodná tragédia. Môže mať aj SR raz suverénny názor. Avšak pozitívny vklad do spojeneckých vzťahov by to teda nebol a Slovensko by padlo do oka ako krajina, ktorá na ťažké krízy hľadí prizmou vlastných preferencií a záujmov. To naozaj netreba. Tým, že v texte uznesenia NR SR ministerstvu zahraničných vecí nič priamo neodporučila, nechala Kubišovi s Ficom voľné ruky. Takže negatívne zviditeľniť sa na svetovom fóre nemusia. Isteže, môžu, avšak priamu vinu na tom už nebude niesť včerajšia deklarácia.
Zvyšok deklarácie sú doktrinálne pohľady na kosovský problém tak, ako ich vidí, alebo videnie predstiera, slovenská politika. Autor tohto textu je expert menší ako malý na to, aby viedol kompetentný spor napríklad s tézou, že "úplná a ničím neobmedzená nezávislosť provincie Kosovo nie je v záujme stability regiónu vystaveného dlhé roky tragédiám a krízam". Vie však inú vec: USA a EÚ, ktoré plán podporujú, majú aspoň takých kvalitných expertov na Kosovo a tamojšiu situáciu v roku 2007, ako Slovensko. Minimálne takých dobrých, všakáno. Pričom, a to je absolútne zásadné pre tvorbu názoru, na rozdiel od Dzurindu, Slotu, Hrušovského a ďalších, títo nemajú dôvod na historický a etnický subjektivizmus, ani komplexy z prípadného precedensu (pre Maďarov, samozrejme). Predpoklad, že k problému pristupujú nezaujato, je u Ahtisaariho a spol. rádovo vyšší. USA a Európa majú najmenší záujem vytvárať na Balkáne nejakú enklávu s moslimskou väčšinou. Inak však zrejme vnímajú zodpovednosť, ktorú za vývoj v tragédiami postihnutom regióne naozaj nesú. Slovenskí rozhodcovia nemôžu pískať zápas Srbsko Kosovo (Albánsko) jednoducho preto, lebo sú zaujatí, o čom dostatočne presvedčila rozprava k tejto deklarácii.
Tvrdenie, že "všetky možnosti dohody neboli vyčerpané", čo je ďalšia veta deklarácie, je jednoducho ignorovanie reality. To vidí aj dokonca laik. Každý, okrem Slovenska a Ruska, hovorí, že vyčerpané bolo všetko, neexistuje prienik. Ale dobre - podstatou nie je vecný spor. Deklarácia a psychóza okolo nej je však bizarná aj preto, lebo nemôže nič zmeniť. Ak Putin Ahtisaariho plán vetuje v BR OSN, tak ho vetuje aj bez Slovenska. Ak nie, tak prejde bez ohľadu na to, ako bude SR hlasovať, aj keby parlament vláde niečo odporučil. Problém nie je v tom, že Slovensko má iný názor ako celý demokratický svet, ale v tom, na akom základe sa vytvoril. Deklarácia nemá politickú silu, na závislosti či nezávislosti Kosova nič nezmení, signalizuje však svetu, že tam, kde iní rozhodujú na princípoch akejsi vyššej zodpovednosti, slovenskí politici sa nevedia zbaviť svojich provinčných dioptrií a ako slobodní ľudia prekročiť vlastné tiene. To je posolstvo kosovskej deklarácie.
Nič sa nedeje, politické triedy majú vlastné muchy v každom štáte. Maďari sú trafení Trianonom, Česi nedávno parlamentnou deklaráciou odhlasovali, že "Eduard Beneš sa zaslúžil o štát" (aby si nikto ani nemyslel, že by dekréty niekedy zrušili), Poliaci majú endemickú fóbiu z Nemcov i Rusov zároveň. Tak si tu žijeme v strednej Európe. A to ešte nebola reč o Francúzoch... Všetko je v poriadku, kým úplne nezblbneme. Každý národ má takú paranoju, akú si zaslúži.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.