sa treba vyvarovať, ako mám rezať stromčeky v ďalších rokoch?
A. Z., Humenné
- Obrast je potrebné v prvom rade odstrániť do takej výšky, v akej bude zapestovaná korunka stromčekov. Ak máme v korunke viac tenkých konárikov, z ktorých ťažko vzniknú hrubé kostrové konáre, musíme ich skrátiť na jeden až dva púčiky. Keď počas vegetácie začnú bujne rásť, vyberieme tri až štyri najsilnejšie očká, ktoré budú správne orientované na založenie korunky.
Ak je však v korunke dostatok silnejších výhonkov, pri skorom "zosadení" korunky bez vrchného čapíka môže najvyšší konár bujne rásť vertikálnym smerom. Musíme ho preto zosadiť na nižší konár s odklonom 45 až 50 stupňov. V korune ponechávame tri až štyri kostrové konáre, ktoré skrátime na tri až päť púčikov. Koncové púčiky majú smerovať vždy von z koruny, aby sa kotlovito rozširovala. Majú byť približne v rovnakej výške, preto sú spodné konáriky dlhšie ako vrchné. Takýmto spôsobom zrežeme aj konáre stromčekov vysadených na jeseň.
Broskyne a nektárinky si vyžadujú každoročný rez aj po vypestovaní koruny. Na jar skrátime letorasty predlžujúce ramená na polovicu, letorasty iba s drevnatými a listovými očkami na dve očká. Letorasty, ktoré vyrastú z týchto dvoch púčikov, skrátime tak, že jeden zostrihneme na dve očká a druhý na päť až osem kvetných púčikov. Krátke letorasty neskracujeme. Rezné rany zatrieme štepárskym voskom.
RNDr. Ján PAVLOVKIN, PhD.
* * *
Môžem spojiť postrek broskýň proti kučeravosti s postrekom proti monilióze? Na stromoch som totiž mal veľa mumifikovaných plodov.
P. K., Michalovce
S moníliovým odumieraním kvetov a výhonkov broskýň sa, na rozdiel od marhúľ a višní, stretávame omnoho zriedkavejšie, preto sa broskyne proti tomuto ochoreniu neošetrujú pravidelne. Napriek tomu sú aj na ošetrovanie broskýň povolené štyri prípravky (Horizon 250 EW, Ornament 250 EW, Signum a Sporgon 50 WP). Z vašej otázky vyplýva, že už na začiatku vegetačného obdobia chcete predchádzať moníliovej hnilobe ovocia, ktorú spôsobuje tá istá huba ako aj moníliové odumieranie kvetov a výhonkov (Monilia laxa). Ak chcete zasahovať proti hnilobe ovocia, nemôžete očakávať úspech. Hniloba ovocia totiž súvisí s akýmkoľvek mechanickým poškodením, najčastejšie však nastáva po poškodení plodov obaľovačom broskyňovým, proti ktorému musíme zasiahnuť podľa signalizácie prípravkami Decis EW 50, Karate Zeon 5 CS alebo Zolone EC. To znamená, že proti moníliovej hnilobe ovocia bojujeme nepriamo, a to dobre načasovanými postrekmi proti obaľovačovi broskyňovému.
Ak chcete broskyne striekať proti moníliovému odumieraniu kvetov a výhonkov, uvedené prípravky by ste mali aplikovať - podobne ako pri marhuliach a višniach - na začiatku a na konci kvitnutia stromov.
Ing. Juraj MATLÁK
* * *
V minulom roku som na listoch staršej hrušky zistil veľa drobných pľuzgierikov. Bola to hrdza hrušková?
F. S., Košice
Nie. Pľuzgieriky alebo bradavičky na listoch hrušiek spôsobuje roztoč hruškový (Eriophyes piri), ktorý patrí do príbuzenstva roztočov spôsobujúcich známu plstnatosť a kučeravosť listov viniča. Vyskytuje sa väčšinou na starších hruškách, ale občas sa nájde aj na mladých výpestkoch v ovocných škôlkach, pretože z materských stromov sa ľahko prenesie napadnutými púčikmi pri očkovaní alebo vrúbľovaní. Škodca prezimuje v púčikoch alebo v puklinách kôry. Chemické ošetrenie napadnutých hrušiek väčšinou nebýva potrebné. Zvyčajne stačí zo stromov odstrániť napadnuté listy. Pri silnom napadnutí môžete v čase pučania hrušiek použiť Sulku alebo tesne pred kvitnutím akaricídy Omite 30 W, Ortus alebo Sanmite 20 WP.
Ing. Juraj MATLÁK
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.