Zostalo ich niekoľko po starej mame a nová záľuba bola na svete. Potom pribúdali ďalšie a práce navyše bolo neúrekom. Bolo potrebné jednotlivé typy brošní roztriediť, poukladať a katalogizovať.
Zbieraniu brošní sa na Slovensku venuje iba málo ľudí. Napriek tomu tento koníček má viac výhod." Keď sa mi nazhromaždili, zistila som, že ich môžem nosiť ako doplnok k oblečeniu. Vždy si vyberiem tú, ktorá mi najviac pristane. Zberatelia mincí známok majú svoje vzácnosti väčšinou odložené. V bežnom živote sú prakticky k ničomu. Ťažko si viem predstaviť, že by zberateľ militárií išiel na ulicu s helmou a mečom," povedala nám A. Paulíková.
Vyrábajú sa z rôznych materiálov, najbežnejší je kov. Bežne sa na výrobu ozdôb používa sklo, drevo, tkanina. Brošne sa najmä v minulosti vyrábali z mincí. Často sa stretávame so vzácnymi toliarmi so stopou po spone. Na výrobu podobných ozdôb by sa mali používať iba bežné mince a medaile.
Je to umelecká práca, ktorú môžeme prirovnať ku práci zlatníka. Autor vloží do každej brošne niečo z vlastnej fantázie. Možnosti sú neobmedzené, úspech závisí od materiálu a od zručnosti autora." V zbierke mám asi 350 brošní, niektoré sú z nich poškodené. Tie si sama opravujem, robím to veľmi rada. Túto zaujímavú prácu som sa zo začiatku učila sama, niečo som odkukala aj od zlatníkov. V niektorých je poškodený kamienok, iné treba zreštaurovať. Mňa táto práca baví, z opravených brošní mám radosť. Dnes ich vyrábam sama, podľa vlastného návrhu. Snažím sa vypracovať každý detail, aby brošňa bola čo najdokonalejšia, "prezradila nám A. Paulíková.
V dnešnom modernom svete sa brošne vyrábajú takmer z každého dostupného materiálu. V starších typoch mal každý kamienok svoj rám, dnes sa využívajú moderné lepidlá. V zbierke mám brošňu v tvare muchy, ktorá je vyrobená z kúskov kože, plastu a skla. Na prvý pohľad nie je vzhľadná, ale je moderná. Keď sa ich podarí zozbierať väčšie množstvo, tak zbierka je po každej stránke jedinečná.
V západných krajinách sú podobné koníčky viac rozšírené ako u nás. Vo väčšine prípadov stačí dobrá inšpirácia a nová záľuba je na svete." Radím, že každý človek by sa mal venovať nejakej zbierke. Môže byť aj celkom maličká, podstatné je, že človeka motivuje. Je to milý koníček, lebo okrem zbierky sa venujem aj zlatníckej práci. Keď už niektoré nenosím, potom sa ich snažím vymeniť. Potom si zaobstarám nové a opäť mám kopu roboty," dodala na záver A. Paulíková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.