ružici sú často bez bočných lístkov, byľové listy sú striedavé a lýrovito nepárne perovito zložené. Prílistky sú malé a zrastené s listovou stopkou. Lístky listov sú podlhovasto vajcovité až kopijovité a koncový je väčší. Všetky lístky sú celistvookrajové. Kvetné hlávky sú zdanlivo vrcholové a sediace v pazuche 3- až 7-laločných listeňov, obyčajne po dva alebo tri. Kvety sú sediace, kalich je chlpatý až vlnatý a po odkvitnutí nafúknutý. Zuby kalicha sú krátke, horné vajcovité, dolné sú kratšie a kopijovité. Koruna je žltá až oranžová. V kvetu je 10 tyčiniek. Struky sú šikmo vajcovité a obyčajne jednosemenné. Druh obsahuje početné poddruhy, u nás štyri.
Bôľhoj rastie na trávnikoch, lúkach, pasienkoch, ve svetlých lesoch a na skalách a sutinách (hlavne poddruh alpínsky). Vyžaduje výhrevné, zásadité, vápenaté, humózne, kamenité a piesočnato-hlinité pôdy.
Ako liečivá rastlina sa zberajú kvetné hlávky bez stopiek a to v dobe kvetu. Droga obsahuje saponíny, triesloviny, sliz, farbivá, cukry a silice. Má sťahujúce, dezinfekčné a mierne metabolické pôsobenie. Užíva sa predovšetkým zvonka - na obklady, rany, vredy, pomliaždeniny ap. Čaj sa užíva ako zápar. Okrem toho sa bôľhoj pestuje ako kvalitná krmovina.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.