súčasťou tých najchutnejších delikates. Stačí si len vybrať ten pravý. Pri tom vám pomôže táto malá škola syrov aj s radami, ako ich uchovávať.
Čím sa vyznačujú
Ementál
Je na celom svete známy tvrdý švajčiarsky syr, ktorý sa vyrába pod rôznymi názvami vo Francúzsku, Rakúsku, Nemecku, Fínsku a v zámorí. Pravý ementál pochádza z údolia Emme a vyrába sa od 16. storočia. Švajčiari hovoria, že je možné kopírovať diery v ementáli, nie však jeho originálnu sladkú, jemnú, mliečno-orieškovú krémovú chuť. Pri varení sa roztekáva a "nitkuje", čo je dôležité pri zapekaní a pre fondue. U nás sa používa najviac v studenej kuchyni. K syrom ementálskeho typu patrí primátor, gruyer, moravský bochník, madeland.
Eidam
Tradičný syr z Holandska z čiastočne odstredeného mlieka. Vyznačuje sa jemnou chuťou aj vôňou, pre ktorú sa používa na vyprážanie a zapekanie. U nás je najbežnejšie používaný najmä v studenej kuchyni.
Gouda
Rovnako ako eidam patrí k nárezovým syrom v mladej a strednej zrelosti, ako vyzretý syr je vynikajúci na zapečené pokrmy pre svoju korenistú chuť. Má pravidelné dierkovanie v elastickej hmote.
Parmezán
Tvrdý syr s ochrannou zámkou, ktorú navrhol v roku 1612 Bartolomeo Riva. Vyrába sa rovnako ako v stredoveku a zreje jeden rok. Používa sa najmä k cestovinám, ktoré tvoria základ talianskej kuchyne.
Mozzarella
Porcelánovo biely guľatý syr príjemne kyslastý, s vôňou machu. Najlepšia je v deň výroby. Na trh ju dodávajú vo vákuovom balení aj v tekutine a zaúdenú. Veľmi chutná je v šaláte s paradajkami, bazalkou a olivovým olejom.
Niva (gorgonzola)
Syr s vnútornou plesňou ostrej chuti. Pôvodne špecialita z mestečka Gorgonzla, severne od Milána, známa z písomných správ medzi 9. - 12. storočím. Údajne vznikol z plesnivejúceho syra Stracchino, ktorého zvyšky dal hosťom zájazdového hostinca jeho majiteľ. Nič sa im nestalo a jeho zvláštnu chuť si dokonca pochvaľovali, takže Stracchino nechali pokaziť a tak vznikla gorgonzola. Niva je výborná na nátierky, na posypanie šalátov a teplých cestovinových jedál.
Lučina (mascarone)
Je čerstvý mäkký krémový syr zo smotany s vysokým obsahom tuku a mliečneho cukru. Preto á jemnú a sladkú chuť. Používa sa na prípravu sladkostí, ale aj do nátierok a pikantných pokrmov v studenej kuchyni.
Plesnivec, Hermelín (camembert)
Francúzska verzia, mäkký, plnotučný syr s povrchovou plesňou. Plesnivec, hermelín sa servíruje ako delikatesa na záver stolovania s vlašskými orechmi, sladkastými jabĺčkami s čerstvým bielym pečivom. Smaží sa v trojobale alebo ako rozpečená lahôdka.
Dobre im je v chladničke
Kto nemá vlhkú pivnicu, syrom bude dobre aj v chladničke alebo v komore, ak ich dáme do navlhčenej utierky. Najlepšie sa cítia v zásuvke pre ovocie a zeleninu v pôvodnom obale, alebo prebalené do alobalu, nikdy v papieri. Nemal by v chladničke zmrznúť. Pred podávaním ho nechajte hodinu v izbovej teplote.
Čerstvé syry, najmä krémové, tvarohové (napr. Lučina) by sa mali spotrebovať do 1 týždňa, mäkké a plesňové do 1 - 2 týždňov. Syry s výraznou vôňou dávame do chladničky v dobre zavretých sklenených alebo plastových nádobách.
Autor: som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.