rozmery, zato ich početnosť, tvarová a genetická rôznorodosť sú fascinujúce. Preto sú obľúbeným cieľom turistov, jedným z najlepšie prístupných väčších plies je Capie pleso.
Leží v závere trojetážovej Mlynickej doliny. Tá je vďaka blízkosti turistického strediska na Štrbskom Plese jednou z najfrekventovanejších tatranských dolín. Je veľmi zaujímavá aj z krajinárskeho pohľadu, lebo sa v nej veľmi výrazne a čitateľne vyvinuli viaceré etáže. Tie najvrchnejšie sú dve, od seba ich delí rameno vybiehajúce zo Štrbského štítu (2 381 m). V tej západnejšej sa nachádza aj Capie pleso. Jeho hladina je v nadmorskej výške 2 075,3 metra, maximálna hĺbka sa uvádza na 17 metrov a rozloha činí okolo troch hektárov.
Capie pleso obkolesuje fascinujúca scenéria. Mohutný ľadovcový kar má v závere Mynickej doliny tvar polouzavretého amfiteátra. Do okolia Capieho plesa spadajú na západe steny Furkotského (2 404 m), z východu spomínaného Štrbského štítu. Zo severu ohraničuje záver Mlynickej doliny hrebeň Hrubého vrchu (2 428 m). Geneticky je klasickým karovým plesom. Horský ľadovec tu vyprofiloval nielen tvar doliny, ale vyhĺbil na dne kotla (karu) aj zníženinu, ktorá sa po jeho ústupe zaplnila vodou. Tak vzniklo nielen Capie pleso, ale aj jeho menší dvojník, Okrúhle pleso. To leží ešte o pár desiatok metrov vyššie, 2 105 metrov nad morom, je však menšie a plytkejšie. Obe plesá kvôli nadmorskej výške a uzavretosti bývajú zamrznuté často do neskorej jari.
BEDEKER
Prístup: Capie pleso patrí k dobre dostupným tatranským plesám. Po jeho brehu vedie žlto označený turistický chodník. Ten sa začína na Štrbskom Plese (1 347 m), vedie najskôr lesnatou časťou a neskôr otvorenými partiami Mlynickej doliny. Chodník stúpa cez prvý dolinný prah pri vodopáde Skok (1 800 m, 1:30 h). Pokračuje strednou etážou Mlynickej doliny vo veľmi pekných scenériách, míňajúc viaceré menšie plieska. V závere doliny prekonáva ďalší dolinný prah a vstupuje do hornej etáže s karovým Capím plesom (2 075 m, 3 h). Návrat je možný tou istou cestou, alebo sa dá zvoliť okruh cez Bystrú lávku (2 300 m) a Furkotskou dolinou smerom nadol okolo Wahlenbergových plies. Žltá značka sa končí na červeno značenej magistrále, ňou späť na Štrbské Pleso. Celý tento okruh trvá okolo sedem hodín chôdze. Úsek nad vodopádom Skok a celá Furktoská dolina je pre turistiku od 1. 11. do 15. 6. každoročne uzavretá.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.