Kosovo získať nezávislosť pod medzinárodným dozorom. Koordinátor zahraničnej politiky EÚ Javier Solana vyhlásil, že projekt rozvoja, ktorý únia v Kosove plánuje, je "najdôležitejšou misiou EÚ v histórii". Parlament hlasovaním podporil "suverenitu pod dozorom", ktorá Kosovu umožní prístup k medzinárodným finančným inštitúciám s cieľom pomôcť hospodárskej obnove regiónu.
Ahtisaariho návrh v pondelok predložili Bezpečnostnej rade OSN, ktorá o ňom s konečnou platnosťou rozhodne. Dokument predpokladá nezávislosť Kosova, spočiatku pod dozorom medzinárodného spoločenstva. Kľúčovú rolu má v regióne hrať EÚ. Podľa poslancov však medzinárodná prítomnosť nesmie viesť k vytvoreniu paralelnej administratívy, ani nesmie byť replikou súčasnej administratívy OSN.
Kosovo je pod správou OSN od júna 1999, keď sa skončili nálety NATO na vtedajšiu Juhosláviu, ktorými aliancia zastavila konflikt medzi kosovskoalbánskymi separatistami a jednotkami Belehradu. Solana parlamentu povedal, že dvojtisícová misia EÚ v Kosove - pre ktorú musí EP schváliť financie - bude najväčšia misia v histórii únie. Po rozhodnutí o konečnom štatúte sa tím EÚ presunie do Kosova, kde bude miestnym predstaviteľom pomáhať pri rozvoji autonómnych inštitúcií, polície a justície s cieľom zaistiť dodržiavanie práv menšín. EÚ zároveň chce pripraviť Kosovo na tesnejšie vzťahy s blokom.
Podľa EÚ v prvých troch rokoch po rozhodnutí o štatúte bude na pomoc Kosovu potrebných možno do 1,5 miliardy eur. Peniaze budú potrebné na pokrytie kosovského podielu juhoslovanského dlhu, na realizáciu kosovského štatútu, ekonomický rozvoj a medzinárodnú vojenskú a civilnú prítomnosť. V Kosove je podľa odhadov 50-percentná miera nezamestnanosti a mnohí ľudia žijú v chudobe, čo z provincie podľa údajov EÚ robí najchudobnejší región západného Balkánu.
Ahtisaariho plán v BR čaká neistá budúcnosť. Rusko, jeden zo stálych členov s právom veta, podporuje Srbsko, ktoré si želá udržanie Kosova vo svojich hraniciach. USA a EÚ plán podporujú. "Budeme mať problémy s Ruskom a s veľkou pravdepodobnosťou aj s Čínou," povedal Solana.
Ako dodal, EÚ musí pomôcť Srbsku prekonať stratu Kosova a pri vytváraní proeurópskej vlády, ktorá krajinu priblíži k únii. "Pri pomoci Srbsku by som chcel byť tak štedrý, ako to bude možné," povedal Solana. Zároveň ale vyzval Belehrad, aby zintenzívnil svoju spoluprácu s haagskym tribunálom OSN, ktorý od Srbska žiada vydanie generála Ratka Mladiča, z vojnových zločinov obžalovaného bývalého veliteľa bosnianskosrbských jednotiek. Belehrad tvrdí, že po Mladičovi márne pátra.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.