Pozitívom pre súčasných súkromných vysielateľov je zriadenie prechodného multiplexu, ktoré im pri prechode zaručuje súčasné pokrytie a zároveň pre nich vytvára možnosť zakladať nové tematické stanice.
Zriadenie verejnoprávneho multiplexu je podľa poslanca KDH Pavla Minárika "politikou konkrétnych záujmových skupín".
Priestor pre vlastné stanice
Verejnoprávny multiplex vytvorí pre STV a neskôr aj Slovenský rozhlas vyhradený priestor pre vlastné stanice.
Slovenská televízia už teraz plánuje spustiť STV3 a STV4, ktorých ročné náklady Minárik odhadol na 700 miliónov. Pritom sa v zákone nehovorí, koľko to bude stáť a kto to bude platiť.
Ak peniaze bude STV žiadať od štátu, bude to podľa Minárika ďalšia závislosť verejnoprávnej inštitúcie od rozhodnutí vládnej garnitúry. Ak by to šlo z koncesionárskych poplatkov, odrazí sa to na chudobnejšej pôvodnej tvorbe či zvýšení poplatkov.
Prechod si vyžiada investície
"Prechod na digitálne vysielanie nebude bezbolestný," povedal Minárik (na snímke). Pre divákov znamená v prechodnom období investície do nového televízora prispôsobeného digitálnemu vysielaniu, alebo aspoň kúpu takzvaného set-top-boxu, čo je dekodér pre prijímanie digitálneho signálu. Bez toho príjem signálu totiž nebude možný.
V niektorých krajinách sociálne slabším vrstvám na kúpu zariadenia prispieva štát. Nový zákon to však nijak nerieši.
Digitálny signál nepokryje všetky lokality
Za zákon z dielne ministerstva kultúry hlasovali takmer všetci prítomní poslanci koalície a podporila ho aj opozícia. Proti bol len poslanecký klub KDH a poslanci SMK sa zdržali.
Pozitívom pre divákov okrem lepšieho príjmu a signálu by mala byť širšia ponuka programov a možnosť využívať viacero služieb, informácií.
Rizikom je napríklad to, že analógový signál sa vypne, no digitálnym signálom nebudú pokryté všetky lokality.
Slovensko by malo prejsť na čisto digitálne vysielanie v roku 2012.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.