sympatizantov, ako to bolo doposiaľ. Vyplýva to z novely zákona o slobode náboženskej viery a postavení cirkví a náboženských spoločností, ktorý včera schválila Národná rada SR. Novela má zamedziť registrácii subjektov, ktoré by postavenie a práva plynúce z registrácie zneužívali. Do parlamentu ju predložili Ľudmila Mušková (ĽS-HZDS) a Ján Podmanický (Smer-SD).
Pre registráciu cirkvi tak od 1. mája bude nutné čestné vyhlásenie o prihlásení sa k cirkvi od najmenej 20-tisíc jej plnoletých členov, ktorí sú občanmi SR a majú na území Slovenska trvalý pobyt. Potrebné bude uvedenie ich mien, priezvisk, adries a rodných čísel. Podmienku, aby išlo o občanov SR, navrhol poslanec Rafael Rafaj z SNS. Proti novele v poslaneckej rozprave vystúpila Ágnes Biró (SMK), ktorá ju považuje za obmedzovanie slobody vierovyznania.
"Dosiaľ platný právny stav je dostatočne prísny a nič nás nenúti k tomu aby sme ho pritvrdili," povedala. Pripomenula tiež, že od roku 2004 je na Ústavnom súde SR návrh generálneho prokurátora týkajúci sa nesúladu zákonu o slobode náboženskej viery a postavení cirkví s Ústavou SR.
Predkladatelia v reakcii argumentovali, že registrácia nesúvisí s možnosťou pôsobiť ako cirkev alebo náboženská spoločnosť, ale súvisí s nárokovateľnými výhodami. Na Slovensku je v súčasnosti registrovaných 17 cirkví alebo náboženských spoločností. Od štátu majú nárok požadovať finančnú podporu na platy duchovných a prevádzkové náklady na chod ústredia cirkvi, možnosť oslobodenia od miestnych daní, právo na výnimky zo Zákonníka práce, vyučovanie náboženstva na štátnych školách, zriadenie cirkevných škôl, či na vstup do verejnoprávnych médií. Od roku 1991 boli na Slovensku ako nové cirkvi registrované Náboženská spoločnosť Jehovovi svedkovia, Novoapoštolská cirkev a Cirkev Ježiša Krista Svätých neskorších dní (mormoni).
Autor: leš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.