už niekoľko mesiacov poradcom finančného riaditeľa Transpetrolu Ivana Krivosudského.
Širokého dcéra Dana sa po voľbách stala asistentkou poslanca Smeru Ľuboša Martináka.
Krivosudský je vo funkcii od roku 2002, Juraj Široký mladší mu začal radiť v septembri 2006. Transpetrol je podnik, kde má štát stále väčšinu. Vládna koalícia na čele so Smerom v ňom po voľbách obmenila predstavenstvo aj dozornú radu.
Podpredsedom predstavenstva sa vtedy stal Vladimír Balaník, jeden z najbližších spolupracovníkov podnikateľa Širokého. Po dvoch týždňoch však pre mediálny tlak z funkcie odstúpil.
Novým predsedom dozornej rady Transpetrolu sa stal Dušan Mach, ktorý podnikal s podpredsedom parlamentu a strany Smer Pavlom Paškom. Členom dozornej rady nominovaným HZDS je aj Július Rezeš.
Členov orgánov Transpetrolu oficiálne navrhol minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek, ktorý sedel s podnikateľom Širokým v orgánoch akciovej spoločnosti Plastika. Jahnátek nominoval do dozornej rady podniku aj Viliama Križana, nádejného zaťa a priateľa jeho dcéry Miroslavy.
Široký: Vyhral som konkurz
Finančný riaditeľ Transpetrolu Ivan Krivosudský hovorí, že Juraj Široký mladší prešiel konkurzom. "Mal som asi päť tipov, napokon som si vybral tohto človeka. Som s ním spokojný." So Širokým starším ani s nikým zo Smeru vraj výber poradcu nekonzultoval. "Možno som ho videl v televízii alebo na hokeji, ale nemáme žiadne osobné vzťahy."
Aj Juraj Široký mladší odmieta, že dostal miesto v Transpetrole vďaka kontaktom a vplyvu svojho otca. "Myslím, že zavážilo moje predchádzajúce pôsobenie v ČSOB aj v ING Bank. Mám za sebou reálne manažérske skúsenosti," povedal SME. O tom, že v Transpetrole hľadajú poradcu finančného riaditeľa, sa vraj dozvedel od svojho známeho "zo športového prostredia".
Glendová: Ste noviny SDKÚ
Prepojenie Smeru a podnikateľov okolo Juraja Širokého už dlhšie kritizuje opozícia. Poslanca SDKÚ Milana Horta informácia, že jeho syn pôsobí v Transpetrole, neprekvapila. "Je to ďalší jasný dôkaz fungovania triumvirátu Fico - Široký - Jahnátek," povedal SME.
Robert Fico označil v minulosti reči o mecenášoch za nezmysel. Jeho hovorkyňa Silvia Glendová na otázku, či premiér trvá na svojich slovách aj po tom, čo sa stal Širokého syn poradcom v Transpetrole, odpovedala: "Vláda si už zvykla, že denná tlač, najmä denníky SME a Pravda, vystupujú ako noviny SDKÚ. Prípad, na ktorý sa pýtate, je smiešny a potvrdzuje, že na kritiku slovenskej vlády a najmä strany Smer je dobré všetko."
Emília Sičáková-Beblavá hovorí, že ľudí ako Široký junior netreba automaticky odpisovať, "hoci výberové konania v takýchto prípadoch vyvolávajú pochybnosti. Štát si musí dávať veľký pozor, aby neboli len formálnou záležitosťou".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.